Tuttuni

Ystävätärtär

Asunnossa oli remotti alkutalvesta.Remonttia enne poistettiin vanhoja tapetteja ja hommana oli suunnileen maalata vain seinät tapetin poiston jälkeen.
Nyt talven aikana tuli ongelma:Asukkaan mentyä asunnolleen tauon jälkeen hän huomasi seuraavaa:
Kaikki saumat on halkeileet/revenneet rumasti auki.Niin pystysaumat seinässä kuin vaakasaumatkin katonrajassa.
siis asuintilojen sisäseinät.
Joka saumassa on rumia hakeamia/repeämiä.Siis seinälevyjen väleissä.
Asunto on rivitaloasunto jossa on koko ajan ollut lämmitys päällä. Omistaja ei asu koko aikaa siellä vaan hänellä on vakiasunto Espoossa.

Remontin tekijän piti maalata lähinnä seinät ja tehdä muu tarvittava.

Remontti on tehty paikallisen rautakaupan kautta,eikä heidän mielestään virhe ole heidän.

Saumojen repeämistä paistaa jotakin ihme massaa joka on väriltään kellertävää.
Mitä tapahtui ja miksi?
Ainoastaan yhteen seinään on laitettu levyä,koska tuosta seinästä ei tapettia saatu pois. Tämäkin seinä on yhtä huonossa kunnossa kuin muutkin.Muut levyt ovat alkuperäisiä.
Onko kylmällä/kuivalla talvella osuutta asiaan?
Asukas on pitänyt sisällä astioita joissa on vettä,mutta varsinaista ilmankostuttajaa ei ole ollut.

Mitä noille voi tehdä???
Asia on menossa kuluttajasuojalautakunnan käsittelyyn,mutta kiinostaisi tietää mitä hittoa tapahtui?

Sääliksi käy ihmistä joka vähistä rahoistaan osti asunnon vanhuuspäivien kämpäksi ja näin kävi...

3

537

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 14352345

      mennyt erittiäin kuiva talvi on asiaan syypää, itselläni avautui muutama laminaatin päätysauma, joka on mielestäni myös ihan käsittämätöntä. Toisaalta ilmankosteus mittari, jollainen mulla täällä on, alkoi välillä näyttää pelkkää "LL" se kun ei pysty näyttämään alle 24% kosteuslukuja.

    • ouh åuoi j¨å io¨09

      Elämistä materiaaleilla, kuuluu asiaan.

      Ilmankosteus vaihtelee, kaikki materiaalit muuttavat kokoaan sen mukaan. Talvella on kuiva ilma.

      Kaikkien levyjen väliin jätetään avo-saumat, siinä eläminen ei niin näy, eikä levyt ala pullistamaan toisiaan vasten.

      Jos haluaa sileän seinän: Ensin saumanauhat. Lasikuitutapetti seiniin. Sitten maali. Katon ja seinän kulmiin on tapana laittaa listoitus.

      Ihan oma moka koko juttu, turha syytellä ketään. Remonttimiehet kun tekevät, mitä asiakas tilaa.

      No tehdä voi: Saumanauhat saumoihin. Lasikuitutapetti. Maalaus. Kattolistat. Eli koko pintaremppa.

      • tuo seinä, joka on uusiolevytetty?
        Se oli levytetty koska tapetteja ei oltu saatu pois ja käsittääkseni silloin remontoijat laittaa saumanauhat ja kitit ennen maalausta.

        Toisaalta, jos vanhat seinät eivät olleet rikkinäisiä, miten remontin jälkeen ovat?

        Viime talvi oli luminen, kuten myös toissatalvi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      150
      10909
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5210
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2423
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2113
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1691
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1524
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1221
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1166
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      882
    Aihe