Mä oon aina mietiskellyt miksi alle 18 vuotialta olevat pelit on kielletty alle 18 vuotialta. Siis ku mä oon törmännyt kaikenlaisiin peleihin ja se miten ne luokitellaa eri ikä-luokkiin on kummallista esim kun fallout 3 on k18 (verta roiskuu ja reippaasti) mut sitte fahrenheit (käsitellää epäilyttäviä aiheita ja KAKSI paljasta tissiä) on vaan k16. Mulla on vielä lisää kummallisuuksia omista peleistä en vaan jaksa listata niitä.
Mut mikä täs touhus on oudointa on se että k18 pelejä saa kuka tahansa peleta mutta niitä ei saa myydä tai antaa alle 18 vuotialle.
Kaikista rasittavinta tässä hommassa on se kun monet hyvät pelit on k18 ja mun täytyy jotenkin aina taivutella äiti tai isä ostaa ne mulle.
k18 pelit
22
2058
Vastaukset
- fhgtsg
Tilaa nettikaupasta. Ei kukaan kysele ikää.
- pelaa_vaan
Pelien ikärajat ovat usein hieman yliammuttuja ja epäjohdonmukaisia, mikä syö niiltä uskottavuutta. Itse en koskaan ikärajoihin pahemmin ole huomiota kiinnittänyt, arvioin peliä arvosteluiden ja trailerin perusteella. Kuten aikaisemmin jo mainittukkin, nettikaupasta kun tilaa niin kukaan ei kysele ikää.
Kannattaa myös muistaa että harva K-18 peli on oikeasti K-18 kamaa. Pelin ikäraja ei mielestäni kerro pelin raakuudesta / haitallisuudesta mitään. - jokku
mut miten pegi sanoo että kaikki hyvät pelit esim cod black ops on k18 eihän he voi meitä määrätä ja black opsin multiplayer ei ole k18 leiman arvoinen kun itekki haluun hankkii mut mistä ku oon 10v?
- pläyer
Ei ton ikäsenä kuulu mitään asepelejä pelata!
- jokku
hei sä et mulle valita koska esim mario on köyhä
- kakkahattutätejä
kaksi mahdollisuutta, valmistaja tai maahantuoja ei ole viitsinyt tarkastuttaa peliä vaan lätkäissyt siihen suoraan k18 leiman mikä tulee halvemmaksi tai sitten kukkahattutädeillä on liikaa pumpulia päänsä sisällä.
- AmnesiaHuh
Ööh no, joittenkin pelien ikärajat on yliammuttuja. Mutta ei ainakaan Amnesian :S se peli on hiton pelottava jopa tälläiselle 23 vuotiaalle miehelle...
- jokku
Joo se on muuten tosi ärsyttävää sä oot ihan oikeessa mä ihmettelen myös sitä miks ikärajafirmat on pitäny edes perustaa,tarkastajat ovat nykyään lähes päättömiä kun ne pistää kaikkiin hyviin peleihin k18 leiman ei niil oo oikeutta semmoseen!
- tässä on syy
Peleissä on isot ikäräjät ja syystä. Ihan vaan siitä syystä että jos jonkun pieni kalle 7v on pelannu vaikka black opsii niin johan tulis valitusta. mutta muuten ihan turhaa laittaa niin isot rajat.
- 13v poika
onko kenelläkään mitään kikkaa miten saa insän ja äidin antaa maan pelata K-18 pelejä ku aika vit*tu maisia noi ikä rajat ku niin haluaisin ton Black ops tai mw3 tai mw2:(:(:(_(:(:(:(( vastatkaa PLZ
- 13v poika
hups kirjoitus virhe tarkotin *isän ja äidin*
- Anonyymi
Sano että et ammu siinä, ja vaan heität roskiin.
- jokku 11v
no teeppä näin: yritä jankuttaa jostain tietystä pelistä koko ajan jolloin äiti ja oskä ei jaksa kuunnella sitä ja luultavasti myöntyy tai jos se ei toimi näytä niille tarjouksia siitä pelistä ja lupaudu tekemään jotain sen pitäs toimii mulla se toimi mut siin meni aika kauan ja yrittä kestää mäki oon joutunu kestää paljon asiota kun mun isä kuoli hyvää jatkoa!
- japiii
Vittumaista vääntöä täällä. Vanhemmat turhaan rajoittavat lapsiensa peliostoksia. Jokainen pentu ymmärtää että peli on fiktiota, ja pelkkää pikseliä. Itse annan ainakin lapsieni pelata k18 pelejä. Ne eivät vaikuta heihin millään tavalla, paitsi hieman aseet alkaa jo kiinnostaa joka on tutkimusten mukaan erittäin normaalia kasvavalla pojalla. Myös paljas tissi - mitä vittua? Alastomuus ja seksi on luonnollinen asia. Itse kerroin lapsilleni seksistä jo kun he olivat 7 vuotiaita.
"Pennut oppii, pennut uskoo, pennut kasvaa"
- Pelit eivät opeta heitä, jos sanot heille että se on vain peli.
- "Sometimes its hell getting to heaven"
- "Pillu ja muna se yhteen sopii, ei siitä asiasta mihinkään pääse" - Jarmo Laine - pc-pelaaja
ärsyttää... Skyrim, GTA:t, Red Dead Redemption, Heavy Rain, Just Cause 2 jne. - kaikki k18. ja sit vie vanhempien mielest pitäis pelata vaan jotain nhl.ää (vaik nhl onkin hyvä peli, ni siihenki kyllästyy). no enää 4 vuotta ni pääsen ostaa ite esim. skyrimin
- blaaaaaahhhh pöh
niin miksi pitäisi antaa sitten pelata nhl:ää koska sekin on k-16 ? make up your fucking mind
- lallallaa100
vittu kun gta5 o k.18
haluaisin nii se tai sit
MW3 tai black ops 2
ne on nii hyvii pelei
mut oon vaa 10.v- lallallaa100
alussa tarkotin siis vit-tu
- Anonyymi
paskan vitut
- Anonyymi
ei ole noin opettele ajamaan naista
- Anonyymi
Itse olen 17 v.
- Anonyymi
Mepä 80-luvun lapset saatiin pelata väkivaltapelejä ilman mitään ikärajoja, lälläslää xD
Esim. Commodore 64, Barbarian, miekkataistelussa vastustajalta mm. irtoaa pää:
https://www.youtube.com/watch?v=14ORMf6SjTc
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit755890KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti2754760Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202588Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei282503Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT881542Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro141420- 1051357
Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1281316seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1081264Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu191211