Piha-allas harkoista?

onnistuuko?

Pihalla on ollu nelimetrinen pyöreä rautakehikossa oleva muovinen uima-allas, mutta nyt on alkanut tehdä mieli vähän syvempää allasta.

Ajattelin että jos rakentaisi altaalle kehikon, puusta tai muuraamalla ja sen sisälle allasmuovin.

Valtettavista betonimuottiharkoista saisi idioottilujan rakenteen, mutta paikka on sen verran kaukana että betonointi menisi kottikärryhommiksi ja vielä jyrkkään ylämäkeen, ei oikein iske.

Onko jollakin omakohtaista kokemsusta tai teoreettista tiettoa että mahtaisiko esimerkksi muurattuna Leca Harkko UH-150 (tai leveämpi) kestää sisällä olevan veden painetta, jos seinän pituus on vaikka 5m ja korkeus 120cm?

Tehdäänhän noista kellarinkin seiniä, joten luulisi kestävän ainakin leveämmällä harkolla.

3

1784

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 54286

      jos saat maata ulkopuolelle, muuten ei, kellarivertaus ei oikein osu, se mitä siinä on maata päällä, ei ole lähellekään vedenpainetta, kun altaan täytät. Kaiva maahan monttu, laita muovi siihen, mitään harkkoja ei tarvita.

    • r i [amk]

      Tehtiin 200mm harkoista 6x12x1,5 metrinen allas, allasmuovilla. Se on tosin upotettu, joku 400mm jäi maan päälle. Pohjana tasauskerros hiekkaa ja finnfoamikerros. Tuollaisessa kannattaa salaojitus huomioda.

      Jos sen jättää maan päälle, niin tee siihen muurin puoleen väliin betonipilari, jonka läpi harkkojen teräkset menevät.

      • ap.

        No tuossa voisi olla ideaa että tekisi pilarin tai pari... Meillä kaivaminen ei onnistu ilman kallioporaa ja räjähteitä, joten se on pois suljettu... tai ainakin kallis vaihtoehto.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi teki aloitteen?

      😃 häh
      Ikävä
      109
      4236
    2. Onko kaivattusi ulkoisesti

      paremman vai huonomman näköinen kuin exäsi? 🪤
      Ikävä
      78
      3466
    3. Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?

      Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?
      Ikävä
      80
      3280
    4. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      24
      3199
    5. Just alkoi ottamaan päähän

      Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk
      Ikävä
      22
      3132
    6. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      72
      2896
    7. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      45
      2770
    8. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      61
      2721
    9. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      85
      2539
    10. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      33
      2384
    Aihe