Pihalla on ollu nelimetrinen pyöreä rautakehikossa oleva muovinen uima-allas, mutta nyt on alkanut tehdä mieli vähän syvempää allasta.
Ajattelin että jos rakentaisi altaalle kehikon, puusta tai muuraamalla ja sen sisälle allasmuovin.
Valtettavista betonimuottiharkoista saisi idioottilujan rakenteen, mutta paikka on sen verran kaukana että betonointi menisi kottikärryhommiksi ja vielä jyrkkään ylämäkeen, ei oikein iske.
Onko jollakin omakohtaista kokemsusta tai teoreettista tiettoa että mahtaisiko esimerkksi muurattuna Leca Harkko UH-150 (tai leveämpi) kestää sisällä olevan veden painetta, jos seinän pituus on vaikka 5m ja korkeus 120cm?
Tehdäänhän noista kellarinkin seiniä, joten luulisi kestävän ainakin leveämmällä harkolla.
Piha-allas harkoista?
3
1820
Vastaukset
- 54286
jos saat maata ulkopuolelle, muuten ei, kellarivertaus ei oikein osu, se mitä siinä on maata päällä, ei ole lähellekään vedenpainetta, kun altaan täytät. Kaiva maahan monttu, laita muovi siihen, mitään harkkoja ei tarvita.
- r i [amk]
Tehtiin 200mm harkoista 6x12x1,5 metrinen allas, allasmuovilla. Se on tosin upotettu, joku 400mm jäi maan päälle. Pohjana tasauskerros hiekkaa ja finnfoamikerros. Tuollaisessa kannattaa salaojitus huomioda.
Jos sen jättää maan päälle, niin tee siihen muurin puoleen väliin betonipilari, jonka läpi harkkojen teräkset menevät.- ap.
No tuossa voisi olla ideaa että tekisi pilarin tai pari... Meillä kaivaminen ei onnistu ilman kallioporaa ja räjähteitä, joten se on pois suljettu... tai ainakin kallis vaihtoehto.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.583703Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j723075Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin532271Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.131503Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m651269- 861146
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?1981Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä23971Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä55945- 47932