Tulipa tehtyä heräteostos, kun halvalla sai (95e):
http://www.mulletoi.com/shop/hauskaa_ystavien_kanssa/radio-ohjattavat/lentokoneet/sivu1/prod__2211_radio-ohjattava_p-51d_mustang
Sitten ilmeni vanha totuus, että halvalla ei saa kelvollista tavaraa. Sivulla näkyvä video ei pidä paikkaansa, sillä koneessa on käytännöwwä niin alitehoinen moottori, että värkkine nousee hädin tuskin ilmaan pitkän nousukiidon jälkeen. Sitten kun on saanut ilmaan lentää juuri ja juuri sakkauspisteen vaiheilla. Lentoaika ei ole lähellekään luvattua 10minuuttia.
Lentokykyiseksi värkkineen saa vasta päivityksen jälkeen. Eli suurempitehoisen moottori , lipoakku ja uusi nopeudensäädin, mitkä maksaa n. 100e. Tosin sitten 200e hinnalla saa jo muualta valmiina.
Kokemuksia Mulletoi Mustang
4
886
Vastaukset
- T-ope
Oppi rahat tahtoo mennä joskus, mutta ei tuota kannata "seinäänkään heittää". Otat sen kaiken tarpeellisen joka on toimivaa. Moottorin fyysillä mitoilla haet harjattomanmoottorin teholuokasta 100-150W. Lentokonevaneria, balsaa ja mäntyrimoja apunakäyttäen rakennat moottorille pedin. Huomioi ettei moottori vedä suoraan vaan siinä on asetuskulmat. Säädin ja akku. Kun mussesta joskus aika jättää jonkun lipsahduksen seurauksena (Hajoa siis kokoonkursimattomaksi) on sinulla kumminkin johonkin lentävään härpäkeeseen jo jotai tarvikkeita.
Lennokin rakentaminen, niin ja se korjaaminen, on antoisaa puuhaa kun pääsee ihailemaan omien kättensä töitä. Minäkö masokisti? En ymmärrä kysymystä. ;)- tuhkassalentäjä
Ajattelin ostaa samantien 200-300w moottorin, eli jompikumppi näistä on harkinnassa:
http://www.silshop.fi/shop/index.php?act=viewProd&productId=712
http://www.silshop.fi/shop/index.php?act=viewProd&productId=926
Onko overkill? Aiheuttaako koneen paino ongelmia? Lennokkihan on 87 x 73 cm styroksia ja paino muistaakseni jotain 600g. tuhkassalentäjä kirjoitti:
Ajattelin ostaa samantien 200-300w moottorin, eli jompikumppi näistä on harkinnassa:
http://www.silshop.fi/shop/index.php?act=viewProd&productId=712
http://www.silshop.fi/shop/index.php?act=viewProd&productId=926
Onko overkill? Aiheuttaako koneen paino ongelmia? Lennokkihan on 87 x 73 cm styroksia ja paino muistaakseni jotain 600g.Melkeimpä sanoisin tuon jälkimmäisen olevan parempi ja siitä XM2834CA-7T versio. Ainakin dualsky:n laskuri antaa kolmella lipolla ja jollakin 8x6 ropelilla hyvätkyydit musselle eikä vielä rääkätä moottoria viimmesenpäälle.
Eiku rojekti käytiin.
- Hyviä kokemuksia...
Saa cessna-tyyppisen koneen, harjattoman moottorin (180 W!), Lipo-akun, tasaavan laturin, radiolaitteet servot.
No se on Park Fun Scout! Lennokkiväki on innostunut tästä, katso lennokit.net.
Mainostan vain siksi, että on edullisin tapa saada "oikea" RC-lennokki. Olen tuollaisen kasanut ja koelentänyt. Voimaa on kuin pienessä kylässä ja nousee melkein pystysuoraa ylös. Käytännössä murto-osakaasulla pysyy ilmassa ja lentoaika on n. 20 minuuttia.
Niin että kannattiko säästää 85 €?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045291Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17910827Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369691Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858508Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03190Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282202- 321525
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261490