Kokemuksia Mulletoi Mustang

tuhkassalentäjä

Tulipa tehtyä heräteostos, kun halvalla sai (95e):
http://www.mulletoi.com/shop/hauskaa_ystavien_kanssa/radio-ohjattavat/lentokoneet/sivu1/prod__2211_radio-ohjattava_p-51d_mustang

Sitten ilmeni vanha totuus, että halvalla ei saa kelvollista tavaraa. Sivulla näkyvä video ei pidä paikkaansa, sillä koneessa on käytännöwwä niin alitehoinen moottori, että värkkine nousee hädin tuskin ilmaan pitkän nousukiidon jälkeen. Sitten kun on saanut ilmaan lentää juuri ja juuri sakkauspisteen vaiheilla. Lentoaika ei ole lähellekään luvattua 10minuuttia.

Lentokykyiseksi värkkineen saa vasta päivityksen jälkeen. Eli suurempitehoisen moottori , lipoakku ja uusi nopeudensäädin, mitkä maksaa n. 100e. Tosin sitten 200e hinnalla saa jo muualta valmiina.

4

830

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • T-ope

      Oppi rahat tahtoo mennä joskus, mutta ei tuota kannata "seinäänkään heittää". Otat sen kaiken tarpeellisen joka on toimivaa. Moottorin fyysillä mitoilla haet harjattomanmoottorin teholuokasta 100-150W. Lentokonevaneria, balsaa ja mäntyrimoja apunakäyttäen rakennat moottorille pedin. Huomioi ettei moottori vedä suoraan vaan siinä on asetuskulmat. Säädin ja akku. Kun mussesta joskus aika jättää jonkun lipsahduksen seurauksena (Hajoa siis kokoonkursimattomaksi) on sinulla kumminkin johonkin lentävään härpäkeeseen jo jotai tarvikkeita.
      Lennokin rakentaminen, niin ja se korjaaminen, on antoisaa puuhaa kun pääsee ihailemaan omien kättensä töitä. Minäkö masokisti? En ymmärrä kysymystä. ;)

    • Hyviä kokemuksia...

      Saa cessna-tyyppisen koneen, harjattoman moottorin (180 W!), Lipo-akun, tasaavan laturin, radiolaitteet servot.

      No se on Park Fun Scout! Lennokkiväki on innostunut tästä, katso lennokit.net.

      Mainostan vain siksi, että on edullisin tapa saada "oikea" RC-lennokki. Olen tuollaisen kasanut ja koelentänyt. Voimaa on kuin pienessä kylässä ja nousee melkein pystysuoraa ylös. Käytännössä murto-osakaasulla pysyy ilmassa ja lentoaika on n. 20 minuuttia.

      Niin että kannattiko säästää 85 €?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3033
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      55
      2675
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2285
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2168
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1976
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      35
      1785
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1566
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1517
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1350
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      29
      1329
    Aihe