MIT

Tietojenkäsittely, matematiikka ja fyysiikka kiinnostavat kovasta, joten itselläni olisi haaveena päästä MIT:hen opiskelemaan. Olen tällä hetkellä vielä lukion ensimmäisellä, joten aikaa tässä vielä on... Ilmeisesti lukukausimaksut ovat 40 000 dollarin luokkaa, joten olenkin miettinyt kuinka saada tuollaiset rahat. Onko olemassa mitään muita sisäänpääsyreittejä (rahaa lukuunottamatta) ?
63547
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tuonne on erittäin vaikea päästä, oletkin varmaan jo lukenut sivuilta tämän:

"International admission to MIT is very competitive. There are many more qualified international students who apply than there are available spaces in the class. Each year, more than 3,000 international students apply, and approximately 100 are admitted."

http://www.mitadmissions.org/topics/apply/international_applicants_helpful_tips/index.shtml

Suurin osa MIT:iin hyväksytyistä saa jonkinlaista avustusta tai stipendin:

"The percentage of our students receiving financial aid is extraordinarily high – 90% for undergraduates and approximately 86% for graduate and professional students (click here for more financial aid statistics). MIT itself is the largest source of financial aid to our undergraduate, graduate, and professional students."

Tutki täältä, voisitko hakea jonkinlaista stipendiä hakuvaiheessa: http://web.mit.edu/sfs/financial_aid/prospective_freshmen_Intl.html

Sinun pitää olla todella lahjakas ja todistusten on oltava täynnä huippuarvosanoja. Muuten voin sanoa jo tässä vaiheessa, että jos sinulla ei ole vanhempia tai sukulaisia, jotka suostuvat maksamaan lukukausimaksut ja muut kulut, voit unohtaa tuolla opiskelun. Sellaisia työpaikkoja tai lainoja ei ole, joilla saisit nuo maksut maksettua, eikä opintotukikaan lainoineen riitä alkuunkaan. Stipendejä ei juuri myönnetä alemman korkeakoulututkinnon suorittamiseen, vaan usein vasta jatko-opintovaiheessa, kun opiskelijalla on jo aiempia meriittejä. Hyvin harva taho haluaa myöntää apurahaa ensimmäiseen korkeakoulututkintoon.

Voit etsiä edullisempia vaihtoehtoja USA:ssa opiskeluun Fulbrightin neuvojen avulla: http://www.fulbright.fi. Fulbrightilla on tarjolla myös undergraduate-stipendejä yhdeksi lukuvuodeksi: http://www.fulbright.fi/index2.php?lang=fi&m=3&id=1909

Äänestä
  • No siis kyllä mulla on lukioaikana ollut keskiarvo pitkälle yli 9 (siis lukuaineista) ja varsinkin nuo edellämainitut luonnontiedeaineet ovat huippuhyvin hallussa...

    Äänestä

  • ......... kirjoitti:

    No siis kyllä mulla on lukioaikana ollut keskiarvo pitkälle yli 9 (siis lukuaineista) ja varsinkin nuo edellämainitut luonnontiedeaineet ovat huippuhyvin hallussa...

    Hyvä juttu, mutta niitä paikkoja hakee tuhat muutakin samoilla tai paremmilla meriiteillä...Totta kai kannattaa yrittää, mutta realisti pitää olla. Hyvän koulutuksen saa muuallakin.

    Äänestä

Unohda raha. Se ei ole ongelma. MIT:ssa, kuten mm. Harvardissa, Yalessa ja Princetonissa on käytössä ns. need-blind admissions policy, myös kv-oppilaille. Tämä tarkoittaa, että yliopisto pyytää sinua maksamaan koko n. 52000 dollarin maksuista (sis. asumiset, ruuat, kaiken) osan vanhempiesi tulojen mukaan. Käytännössä opinnot per vuosi (sis. kaiken, kuten yllä sanoin) maksaa n. 10-15% vanhempiesi yhteenlasketuista vuosituloista. Jos vanhempasi tienaavat alle 60000 usd vuodessa, opinnot eivät maksa mitään. Tukien kanssa siis TIENAAT opiskeluista.

Taloudellisen tuen hakeminen ei vaikuta sisäänpääsymahdollisuuksiin (täten "need-blind admissions").

Toistan: RAHA EI OLE ONGELMA. Suomalaisilla vaan sattuu olemaan vähän väärät käsitykset jenkkien huippuyliopistoissa opiskelun todellisista kustannuksista.

Vaikeampaa on sisäänpääsy, erityisesti ulkomaalaisena. Kilpailet käytännössä satojen maailman terävintä kärkeä olevien opiskelijoiden kanssa, joten jos rahkeesi eivät riitä esim. suomalaisten lukiomatikkakilpailujen kärkitiloille, on sisäänpääsy todella vaikeaa. MIT on hylännyt mm. kansainvälisten tiedeolympialaisten kultamitalistien hakemuksia. Ei tietenkään ole pakko sopia tähän ylisuorittajan muottiin ja kiertää maailmalla kilpailuissa, kunhan mainitsin, jotta tiedät kilpailun tason.

Tietysti mahikset on 0% jos ei hae, mutta en olisi kovin luottavainen sisäänpääsyn suhteen, vaikka olisi millaiset meriitit.

Äänestä
  • Jos tosiaan tahdot tuonne päästä niin kannattaa tosiaan tehdä töitä lukiossa. Välttämättä Laudatur rivilläkään ei pääse, mutta kannattaa yrittää. Kannattaa panostaa suurimpaan osaan ainakin näistä aineista: Pitkä matikka, fysiikka, kemia , psykologia ja enkku ( Mielellään L:iä). Eikä mistää aineesta varmasti saa olla E:tä huonompaa. Yleensäkin kannattaa kirjoittaa VAIN NE AINEET, joista saa PARHAAT mahdolliset arvosanat yo-kokeissa. Muiden aineiden (heikommat arvosanat) kirjoittaminen on melkein haitallista, jos tahdot opiskella Suomen ulkopuolella.

    Äänestä

Opiskelin aikoinani TKK:lla ja tiedän että jonkin verran suomalaisia on MIT:ssa jatko-opiskelua harrastanut niin että ei se sisäänpääsy aivan mahdotonta ole. Luulisi että jos on näyttöä jo menestyksellisestä opiskelusta yliopistossa ja vielä toivon mukaan tutkimustyö on hyvin lähtenyt käyntiin niin mahdollisuudet ovat aivan eri tasolla kuin lukion jälkeen yritettäessä. Joka tapauksessa millään tavallisen tallaajan lukiopapereilla on aivan turha hakea.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


......... kirjoitti:

Tietojenkäsittely, matematiikka ja fyysiikka kiinnostavat kovasta, joten itselläni olisi haaveena päästä MIT:hen opiskelemaan. Olen tällä hetkellä vielä lukion ensimmäisellä, joten aikaa tässä vielä on... Ilmeisesti lukukausimaksut ovat 40 000 dollarin luokkaa, joten olenkin miettinyt kuinka saada tuollaiset rahat. Onko olemassa mitään muita sisäänpääsyreittejä (rahaa lukuunottamatta) ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu