Jarrujen ilmaus

vasv23

Eli vaihdettiin isän kanssa jarrupalat, ja nyt ei ilmaannu jarrut ollenkaan. ei tuu minkään laista painetta vaikka kaikkien ohjeiden mukaan ilmataan. mikä avuksi?

11

25004

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • UP UP UP UP UP

      UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP

    • Anthies

      1. Ota jarrusatula tai kenkä, se on varmaan se satula nimellä tunnetumpi eli sen nostat niin ylös, että johto ei oo mutkalla jotta se ilma tulee sieltä ylös (ilma on nestettä kevyempää näin se varmaa menee). Käännä jarrusatula vaakatasoon, jolloin se reikä, missä on se musta tuppi (josta tulee se neste) on ylimpänä

      2. Availe sitä kympin jakoavaimella ja pumppaa jarrua (parhaiten toimii että kun avaat sen ni pumppaat sitten ja sitten taas suljet, sit pumppaat jälleen ja avaat ja suljet jne). Ole kuitenkin tarkka ettei se ilma tule takaisin letkuun.

      3. Jos tämä ei toimi, ota joku lisäletku ja laita se siihen mistä se neste tulee ulos se missä oli se musta tuppi ja lisää siihen letkuun jarrunestettä suppilon avulla. Pidä se letku sitten siinä ja aloita pumppaaminen. Kuplien pitäisi tulla ylöspäin vauhdilla tai sitten tosi hitaasti, jolloin jarruneste on tosi likaista.

      4. Varmista, että jarrusylinteri ei ole jumittunut (se on se mustan kotelon takana, joka aukeaa parilla kuusionkolon avauksella oleva soikea pitkä harmaa) tai ole jotenkin rikki, nimittäin jos se on ni eikun ostamaan uusi (itelläni oli tämä vika, siksi takajarruni ei toiminu).

      5. Muista myös katsoa että männät liikuttavat jarrupaloja, nimittäis jos ei ni siinä on jotain vikaa. Työnnä vaikka jarrupalojen väliin ei-ristipääruuvari vaan se miinuspää. :)

      6. Laita rengas ja takajarru takaisin paikoilleen. Ajaessasi, pumppaa samalla jarrua, sen pitäisi kovettua ajamisen myötä, jossei teit jotain väärin tai joku osa on nyt pahasti rikki.

      - Terveisin 17v nuori mies, jolla oli Derbi X-Race '05.

      • sdhetr

        Kiitti, pitää testata


    • senda2

      itellä sama homma etujarrussa. jarru laahas ja neste oli vähä likasta nii aattelin et vaihan nesteet ja ilmaan jarrut ilmaaamisen jälkeen jarrusta meni tunto kokonaan ja kun painoin jarrua nii mitään ei tapahu. nyt oon koittanu ilmailla mut ei mitää...
      oisko jotku tiivisteet paskana tai jotai?

      • avuton1573

        mulla kävi samanlailla paitsi ei laahannu mut ei toimi iha täydellisesti ni menin ilmaa ja ei toimi.... saitkos jo kuntoon ? mitä teit et sait ?


      • xtreme 2007
        avuton1573 kirjoitti:

        mulla kävi samanlailla paitsi ei laahannu mut ei toimi iha täydellisesti ni menin ilmaa ja ei toimi.... saitkos jo kuntoon ? mitä teit et sait ?

        Koitin kolme tuntia ilmata derbin takajarrua, eikä mitään tuntoa. Sitten laitoin sen kirkkaan letkun oikein klemmarilla ilmausnippaan kiinni, avasin hiukan nippaa ja imin ja ilmat lähti. Muutama kova imu ja nestesäiliön täytenä pitäminen, ja se oli siinä.


      • Imulla
        xtreme 2007 kirjoitti:

        Koitin kolme tuntia ilmata derbin takajarrua, eikä mitään tuntoa. Sitten laitoin sen kirkkaan letkun oikein klemmarilla ilmausnippaan kiinni, avasin hiukan nippaa ja imin ja ilmat lähti. Muutama kova imu ja nestesäiliön täytenä pitäminen, ja se oli siinä.

        Kiitti vinkistä! Tämä auttoi myös oman Derbini takajarrujen ilmaukseen. Painoin ensin nestettä "vastakarvaan", mutta tämä ei auttanut. Vasta imu ja nestekupin täytenä pitäminen ratkaisi ongelman. Ilman tätä nettivinkkiä meni vain 1 h nutatessa ja tapellessa...


    • Anonyymi

      juu oli mennä sormi suuhun mullakin mutta, kaiken paras konsti on se ime ja pidä säiliö täynnä öljyä eli lisää välillä, lopuksi tai viimeistelin sen niin että pidin säiliön täynnä ja painetta polkimesta ja nipan kautta viimeisetkin ilmat pihalle siinä nipassa kannattaa pitää ilmauksen aikana kirkasta muoviletkua nii voi vanhat öljyt ottaa talteen eli tulee samalla vaidettua uudet jarrunesteetkin PS . eli polkimesta painetta muutama pumppaus ja paina koko ajan poljinta käytä sitten nippa auki ja heti kohta kiinni ja löysää siitte vasta poljin ylös ja toista sitä hommaa niin useasti että painetta alkaa olemaan ja ilmakuplat pois

      • Anonyymi

        Mulla meni sormiperseeseen


    • Anonyymi

      Mikä vittu on ongelmana derbin takajarrussa oon ilmannu monta tuntia ja laittanu letkun nippaan ja imeny siitä ja sitä ilmaa tulee helevetisti ja nestesäiliöki on täynnä enkä oo löytäny kohtaa mistä se sais ilmaa lisää.

      • Anonyymi

        Imee todennäköisesti letkun ja nipan tai nipan ja satulan välistä ilmaa. Eli siellä ei oikeasti ole ilmaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      148
      2483
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      180
      1718
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1588
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      69
      1543
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      6
      935
    6. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      80
      924
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      871
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      59
      835
    9. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      61
      808
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      176
      800
    Aihe