Eli vaihdettiin isän kanssa jarrupalat, ja nyt ei ilmaannu jarrut ollenkaan. ei tuu minkään laista painetta vaikka kaikkien ohjeiden mukaan ilmataan. mikä avuksi?
Jarrujen ilmaus
11
26409
Vastaukset
- UP UP UP UP UP
UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP UP
- Anthies
1. Ota jarrusatula tai kenkä, se on varmaan se satula nimellä tunnetumpi eli sen nostat niin ylös, että johto ei oo mutkalla jotta se ilma tulee sieltä ylös (ilma on nestettä kevyempää näin se varmaa menee). Käännä jarrusatula vaakatasoon, jolloin se reikä, missä on se musta tuppi (josta tulee se neste) on ylimpänä
2. Availe sitä kympin jakoavaimella ja pumppaa jarrua (parhaiten toimii että kun avaat sen ni pumppaat sitten ja sitten taas suljet, sit pumppaat jälleen ja avaat ja suljet jne). Ole kuitenkin tarkka ettei se ilma tule takaisin letkuun.
3. Jos tämä ei toimi, ota joku lisäletku ja laita se siihen mistä se neste tulee ulos se missä oli se musta tuppi ja lisää siihen letkuun jarrunestettä suppilon avulla. Pidä se letku sitten siinä ja aloita pumppaaminen. Kuplien pitäisi tulla ylöspäin vauhdilla tai sitten tosi hitaasti, jolloin jarruneste on tosi likaista.
4. Varmista, että jarrusylinteri ei ole jumittunut (se on se mustan kotelon takana, joka aukeaa parilla kuusionkolon avauksella oleva soikea pitkä harmaa) tai ole jotenkin rikki, nimittäin jos se on ni eikun ostamaan uusi (itelläni oli tämä vika, siksi takajarruni ei toiminu).
5. Muista myös katsoa että männät liikuttavat jarrupaloja, nimittäis jos ei ni siinä on jotain vikaa. Työnnä vaikka jarrupalojen väliin ei-ristipääruuvari vaan se miinuspää. :)
6. Laita rengas ja takajarru takaisin paikoilleen. Ajaessasi, pumppaa samalla jarrua, sen pitäisi kovettua ajamisen myötä, jossei teit jotain väärin tai joku osa on nyt pahasti rikki.
- Terveisin 17v nuori mies, jolla oli Derbi X-Race '05.- sdhetr
Kiitti, pitää testata
- senda2
itellä sama homma etujarrussa. jarru laahas ja neste oli vähä likasta nii aattelin et vaihan nesteet ja ilmaan jarrut ilmaaamisen jälkeen jarrusta meni tunto kokonaan ja kun painoin jarrua nii mitään ei tapahu. nyt oon koittanu ilmailla mut ei mitää...
oisko jotku tiivisteet paskana tai jotai?- avuton1573
mulla kävi samanlailla paitsi ei laahannu mut ei toimi iha täydellisesti ni menin ilmaa ja ei toimi.... saitkos jo kuntoon ? mitä teit et sait ?
- xtreme 2007
avuton1573 kirjoitti:
mulla kävi samanlailla paitsi ei laahannu mut ei toimi iha täydellisesti ni menin ilmaa ja ei toimi.... saitkos jo kuntoon ? mitä teit et sait ?
Koitin kolme tuntia ilmata derbin takajarrua, eikä mitään tuntoa. Sitten laitoin sen kirkkaan letkun oikein klemmarilla ilmausnippaan kiinni, avasin hiukan nippaa ja imin ja ilmat lähti. Muutama kova imu ja nestesäiliön täytenä pitäminen, ja se oli siinä.
- Imulla
xtreme 2007 kirjoitti:
Koitin kolme tuntia ilmata derbin takajarrua, eikä mitään tuntoa. Sitten laitoin sen kirkkaan letkun oikein klemmarilla ilmausnippaan kiinni, avasin hiukan nippaa ja imin ja ilmat lähti. Muutama kova imu ja nestesäiliön täytenä pitäminen, ja se oli siinä.
Kiitti vinkistä! Tämä auttoi myös oman Derbini takajarrujen ilmaukseen. Painoin ensin nestettä "vastakarvaan", mutta tämä ei auttanut. Vasta imu ja nestekupin täytenä pitäminen ratkaisi ongelman. Ilman tätä nettivinkkiä meni vain 1 h nutatessa ja tapellessa...
- Anonyymi
juu oli mennä sormi suuhun mullakin mutta, kaiken paras konsti on se ime ja pidä säiliö täynnä öljyä eli lisää välillä, lopuksi tai viimeistelin sen niin että pidin säiliön täynnä ja painetta polkimesta ja nipan kautta viimeisetkin ilmat pihalle siinä nipassa kannattaa pitää ilmauksen aikana kirkasta muoviletkua nii voi vanhat öljyt ottaa talteen eli tulee samalla vaidettua uudet jarrunesteetkin PS . eli polkimesta painetta muutama pumppaus ja paina koko ajan poljinta käytä sitten nippa auki ja heti kohta kiinni ja löysää siitte vasta poljin ylös ja toista sitä hommaa niin useasti että painetta alkaa olemaan ja ilmakuplat pois
- Anonyymi
Mulla meni sormiperseeseen
- Anonyymi
Mikä vittu on ongelmana derbin takajarrussa oon ilmannu monta tuntia ja laittanu letkun nippaan ja imeny siitä ja sitä ilmaa tulee helevetisti ja nestesäiliöki on täynnä enkä oo löytäny kohtaa mistä se sais ilmaa lisää.
- Anonyymi
Imee todennäköisesti letkun ja nipan tai nipan ja satulan välistä ilmaa. Eli siellä ei oikeasti ole ilmaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie2926076Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta563957Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom413312Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole743215Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava793135Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1783066Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten932847Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin1022536Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html2052180Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll452095