puhelimella internetiin ongelma

kone Hp Omnibook xe2, puhelin nokia 6100, yhteys Radiolinja Primetime. Yhteys infrapunalla moitteeton. Yhteys kaapelilla DKU-5 ei muodostu millään. Ei tunnista modemia.Uusi ajuri haettu. Onko vika kenties portissa, pitäisikö olla uusi 2.0 portti. Kaapelissa myyjän mukaan ei koskaan ole ollut vikoja.
Hermot meni
3426
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jos infra toimii, miksi et käytä sitä.
Kaverilla on sama puhelin muistaakseni ja käyttää infrapunaa gprs-yhteydessään. Ajurit piti etsiä nokia.com 'in englanninkielisiltä sivuilta. Suomen päästä ei niitä löytynyt ei sitten millään.
Aika temppuilua oli ,mutta saatiin loppujen lopuksi toimimaan. Valitettavasti aikaa on jo kulunut viime kesästä ja muistikuvat haalistuneet. Uskoisin toimivan hitaammallakin usb:llä, mutta se ei auta jos minä uskon...

Äänestä
  • tällä koneella minulla menee hyvin mutta kotona ei ole infrapunaa eikä kuljetus onnistu

    Äänestä

  • kuppelo kirjoitti:

    tällä koneella minulla menee hyvin mutta kotona ei ole infrapunaa eikä kuljetus onnistu

    http://www.ringtonerfest.com/dcforum/DCForumID1/9067.html#1
    "Magdi: Dear friend

    I faced the same problem, I solve it as follows
    1- uninstall any softwear you had already installed such as DKU-5 and the Nokia softwear for the 6610
    2-connect the cable and restart the computer
    3- follow the installation wizard
    4- when you get a massage that the softwear is not competible with winxp just hit continue anywere
    5- you will be asked to insert a certin Nokia CD for the file namd USBVSP.SYS, you will find the file in the WINDOWSXP directory\system32\drivers
    6- continue the installation
    7- install the softwear of your phone.
    That is all "

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuppelo kirjoitti:

kone Hp Omnibook xe2, puhelin nokia 6100, yhteys Radiolinja Primetime. Yhteys infrapunalla moitteeton. Yhteys kaapelilla DKU-5 ei muodostu millään. Ei tunnista modemia.Uusi ajuri haettu. Onko vika kenties portissa, pitäisikö olla uusi 2.0 portti. Kaapelissa myyjän mukaan ei koskaan ole ollut vikoja.
Hermot meni

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu