Töitä alanyasta?

jokuvaaann

Hei olisko jollakin omia kokemuksia alanyassa työskentelystä? Mistä voisi etsiä töitä tai muita vinkkejä? Erehdyin kysymään toisella palstalla niin kauheet haukut sieltä vain sai.Toivottavasti täällä joku osaisi jotain neuvoa? :)

3

556

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Alanyassa

      No onhan siellä paikkoja missä työskennellä,-suurin osa menee paikanpäälle ennen sesongin alkua ja kyselee,-ovat säästäneet vähän rahaa ja elävät sillä enne duunin saantia.Ravintoloista esim voi kysellä ottavat tarjoilijoiksi.Varaudu siihen että teet työtä pienellä palkalla ja työpäivät ovat PITKIÄ.
      Unohda ylityö korvaukset ja vkonlopulisät.Aina voit esim laittaa s.postia esim rafloihin mutta epäilempä että jaksavat koodata takaisin.Ihan ehdoton on kyllä se että duunipaikan poikien kanssa ei kannata säätää,-vaikka jokainen varmasti yrittää...sinä olet se joka sieltä draaman keskeltä lentää sitten pois..ei pojat.
      Koska työlupaa Turkiin on vaikea saada,-teet duunia ns pimeästi....jos jäät kiinni niin onneks olkoon .
      Saat maahantulo kiellon ja sakot päälle...mutta riski on pieni..mutta olemassa.Nahkatakki kauppa on VIHOVIIMEINEN paikka jonne kannattaa mennä...teet provikkapalkalla duunia ja myyt ehkä kerran kuussa venäläiselle takin...syöt ranskanleipää lopunajan kun ei rahat muuhun riitä.Ei muuta kun paikanpäälle ja etsimään...KÄYTÄ OMAA TERVETTÄ JÄRKEÄ ja mieti vaikuttaako kaveri ihan luotettavalta.
      Suosittelen jotain ns.firmaa...veneretki tjms...paremmat mahdollisuudet.Jos jotain kysyttävää,-laita s.postia [email protected].

      • taasen minä

        ja mitä pidemmälle sesonki menee niin sitä vaikeampaa sitä duunia on saada...sesonki alkoi nyt hutikuussa ja kestää noin lokakuuhun.


      • jokuvaaann
        taasen minä kirjoitti:

        ja mitä pidemmälle sesonki menee niin sitä vaikeampaa sitä duunia on saada...sesonki alkoi nyt hutikuussa ja kestää noin lokakuuhun.

        Selvä,kiitos. Tarkoitus olisi lähteä ensi vuonna kun valmistun loppuvuodesta. Missä itse olit töissä??


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      538
      4518
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      3641
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      284
      2322
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      476
      2189
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      88
      1535
    6. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      108
      1401
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      157
      1393
    8. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      64
      1311
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      65
      1244
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      84
      1154
    Aihe