Zakopaneen

PL

Mikähän mahtaa olla tilanne Puolassa välillä Augustow-Zakopane? Onko paljon tietöitä ja löytyykö Varsovassa ja Krakovassa ohitusteitä? Oon ajanu ko. reitin, mutta siitä on jo vuosia aikaa. Puola on tosi hyvä matkailumaa, kunhan saisivat vaan tiet kuntoon!!!

2

336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tepesin Vlad

      Voi olla että tiedätkin tämän. Jos suinkin mahdollista ajoita pitkä ajomatkat lauantai ja sunnuntai päiville silloin ei ole niin paljon raskasta liikennettä. Itse olemme tämän hyväksi havainneet. Oma aikatauluni viimevuosina on ollut seuraava. Perjantai iltalaivalla Tallinnaan yöpyminen laivassa. Lauantai klo 7 ulos laivasta ja ajoa vähän ohi Bialystokin Bielsk Podlaskiin jossa yöpyminen ja iltakaljat. Sunnutai Romanian Satu Mareen jossa rerillä alkuillasta. Näin varsinaiseen lomailuun jää enemmän aikaa.

    • Liivio

      Jos teillä ei ole aivan silmitöntä kiirettä niin itäinen reitti voisi olla hyvä vaihtoehto. Eli Augustowista Lubliniin, joka on nähtävyys sekin ja sieltä sitten esim. Rzeszowin ja Tarnowin kautta Krakovan eteläpuolelle. Ei meillä kyllä ole Krakovassa ollut mitään erityisiä ongelmia asuntoautonkaan kanssa, liikenne on vetänyt hyvin. Niin ja jos haluatte kiertää Varsovan - joka kieltämättä on pieni autoiluongelma - niin länsipuolelta löytyy todellinen helmi eli Torun, jota suosittelen kaikille puolanystäville jossakin vaiheessa ohjelmaan. Tästä kesästä en tiedä, viime kesänä ei mitään erityisiä tietyöongelmia jäänyt mieleen. Pahin tieosuus oli pari kesää sitten Ostrolekassa, ajoimme silloin Varsovan kautta Zakopaneen ja sieltä etelään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      280
      2898
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      48
      2284
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      347
      1987
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      114
      1723
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      105
      1654
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1365
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1307
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1243
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      55
      1179
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1161
    Aihe