Nikon objektiiveista

Omistan Nikon D60 -digijärkkärin ja siinä mukana tulleen AF-S Nikkor 18-55 mm 1:3,5-5,6 -linssin. Haluaisin ostaa edullisen kiinteän polttovälin linssin, jossa olisi hyvä valovoima ja automaattitarkennus. Näytti olevan suht edullinen 35mm linssi, mutta onko se hyvä valinta?
4400
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

se on jos tarkoitat Nikkorin 35 mm F1.8G DX. Se soveltuu näille croppirungoille ja maksaa vain noin parisataa, itse sain alle monien väheksymästä Rahalasta (Rajala). Tuo on hyvä linssi vähässä valossa ja vastaa cropeissa entistä primeä 50 mm kuvakulmaltaan.

Kun joskus haet hyvää reissulinssiä niin suosittelen Nikkor 18 - 200 VR putkea, sitä ei reissussa juuri tarvitse vaihtaa jos ei sitten hämärän vuoksi.

Äänestä
  • nettikauppa? Onko kokemusta? Toimitusajat ym.

    Äänestä

  • ougd kirjoitti:

    nettikauppa? Onko kokemusta? Toimitusajat ym.

    On luotettava kauppa. Mahdollisten takuuasioiden hoitamisesta ei ole tosin kokemusta. Myös hollantilainen cameranu.nl on hyvä ja saattaa olla jopa halvempi. Tuota 35-millistä saa verkkokauppa.comista ja rajalasta sen verran halvalla, että en itse vaivautuisi tilaamaan ulkomalta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


iyfjrs kirjoitti:

Omistan Nikon D60 -digijärkkärin ja siinä mukana tulleen AF-S Nikkor 18-55 mm 1:3,5-5,6 -linssin. Haluaisin ostaa edullisen kiinteän polttovälin linssin, jossa olisi hyvä valovoima ja automaattitarkennus. Näytti olevan suht edullinen 35mm linssi, mutta onko se hyvä valinta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu