Välttäkää tätä lentoyhtiötä!

En suosittelisi heti

Suosittelen avoimesti välttämään Vietnam Airlinesin käyttöä Euroopan ja Hanoin välisillä lennoilla. Lensimme Frankfurt-Hanoi ja Hanoi-Pariisi välit tässä ja ei mitään hyvää sanottavaa. Koneet olivat wanhat, 80-lukumaiset karvahattumalliset penkit eli ei säätövaroja ja huono istuvuus, videosysteemi bugasi, huono leffa yms viihdevalikoima, palvelu oli tönkköä ja vaisua, ruoka välttävää. Kokonaisuutena todella huono vaihtoehto, viimeksi oli Cathay Pacific, erittäin hyvä ja moderni tähän sosialistiversioon verrattuna.

4

1194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -vietcongi-

      Lentävät tuota väliä tripla seiskoilla eli Boeing 777, jotka ovat mielestäni parhaita laajarunkokoneita.


      Ikävä jos sattui sulle huono leffa kohdalle. Eikö ollut Pikku-Kakkosta tarjolla?

    • dePiili

      Missään koneessa kaikki istuimet eivät ole säädettäviä. Kokenut matkailija osaa varata paikkansa oikein, mutta kokemattomimmille on olemassa internetissä palveluita, jotka helpottavat paikan valintaa. Esim seatguru.com tai seatexpert.com. Näistä palveluista on helppo katsoa, mitkä paikat ovat huonoja esim Vietnam Airlinesin triplaseiskat tässä linkissä http://seatexpert.com/seatmap/355/Vietnam_Airlines_Boeing_777-200_(Three_class)/
      Istuileveys näyttäisi olevan 18 tuumaa ja jalkatila 32 tuumaa eli saman verran kuin finskin A340, jolla huidellaan samanlaisia matkoja.
      VA:n triplaseiskat ovat keskimäärin seitsemän vuotta vanhoja. Kaksi vanhinta ovat vuodelta -98 ja ne ovat entisiä aeroflotin koneita. Vertauksena voidaan kertoa, että Finnairin vastaavat koneet ovat yhtä vanhoja paitsi OH-LQA, joka on vuodelta -94.
      Makuasioihin en viitsi puuttua, mutta mikäli kirjoituksesi yhtään voi päätellä, olet tyypillinen tunnereagoija ja kun joku on pielessä niin kaikki on pielessä. Lentohenkilökunta saa minulta sympatiapisteet, ihmisiä hekin vain ovat.

      • Vi... väliä

        taitaa olla äidin pilalle hemmottelema pikku pallero, ota äitisi mukaan suraavalle reissulle tai pysy anopposi hemmoteltavana kotonasi.
        On metä moneksi.


    • 20

      Me oltiin 5-henkisellä perheellä tuossa pari kuukautta sitten samoilla reiteillä ja ilmeisesti samoilla koneillakin, en voi kuin yhtyä että oli ehkä surkeimmat lennot koskaan. Lisäksi ilmastointi toimi huonosti, takasin tullessa oli älyttömän lämmin ja kylmä vuorotellen, nukkumisesta ei tullut mitään. Videosysteemi oli täysi vitsi =) Vietnam Airlines boikottiin!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      69
      3793
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      99
      3446
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      77
      3290
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2608
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      114
      1512
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1476
    7. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1090
    8. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1076
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      18
      1036
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      996
    Aihe