Eli jos joku viitsisi kertoa miten tämä tapahtuu helpoiten kun ajattelin tänä keväänä koittaa lippoamista ekan kerran
Kuoreen perkaaminen
4
7515
Vastaukset
- Vanajajastaja
Kuore kannattaa perata samalla tavalla kuin neulamuikku. Etusormella ja peukalolla vaan kiinni kaulasta ja vetäisee koko kaluston pihalle, kuitenkin sillätavalla että jättää pään vielä paikoilleen.
- Hajulukko
tohon edellisen kirjoittajan neuvoon vielä sen, että älä unohda pyykkipoikaa nokkaan
- Ressu, ei norssi.
Merikuore, se norssi, perataan katkaisemalla pää n. 1,5 senttiä niskasta pyrstön suuntaan. Hajurauhanen on niskassa. Sitten vatsa auki ja ns. paskat pihalle. Kalat huuhtaistaan,laitetaan väkiviinaetikasta tehtyyn 15% liuokseen.Väkiviinaetikka on jo itsessään laimennettua etikkaa, laitetaan siis 1,5 dl etikkaa ja 8,5 dl vettä. Tulos on se mikä on tarkoituskin,tarkasti ottaen se ei ole se 15% mutta harvallapa meistä sattuu "100%" etikkaa olemaan.
Norssit saavat sitten loikoilla liemessä jääkaappilämpötilassa seuraavaan päivään,silloin ne eivät enää kipristele pannulla.Haju on lähes hävinnyt,samoin kuolonkankeus.
Kun norssit on paistettu ruisjauhoissa ja voissa ihan kuin kala nyt paistetaan, niistä lähtee koko ruotokalusto kertavarvina pois.Tästä tavarasta on oivallista tehdä Norssipiiras. Laitetaan vaikkapa valmistaikinaa vuokaan,taikinan päälle sentin kerros puolikypsää riisiä kosteutta imemään, sitten kalat ja päällimmäiseksi pannullinen kuullotettua sipulia. Makuja antamaan pippureita,tilliä,kaprista, mistä kukakin pitää.
Norssia (kuoretta) sanotaan lohensukuiseksi kalaksi ja sitä perustellaan rasvaevällä. Noin ei ole. Ensinnäkin kalojen taksonomisessa luettelossa ei ole sukuja,siten ne eivät ole sukua kenellekään eikä millekään. Kaloilla on lahkot,alalahkot,heimot ja rodut. Lohikalojen lahko on Salmoniformes,siihen kuuluvat alalahkon Esocoidei heimo hauet, siis heimo Esocidae. Siihen kuuluvat "varsinaisten" lohikalojen Alalahko Salmonoidein heimo lohet, Salmonidae, sekä saman alalahkon heimo kuoreet, Osmeridae.
Hauet ovat siis heimoa Esocidae, lohet heimoa Salmonidae ja kuoreet heimoa Osmeridae. Haukien alalahko ja heimo kuuluvat lohikalojen lahkoon aivan samoin kuin kuoreiden heimo. On siis aivan yhtä oikein sanoa haukea lohikalaksi kuin kuorettakin ja taksonomisesti se onkin oikein. Puhekielen "lohensukuinen" on taas luvalla sanoen päin helvettiä ja antaa asiasta täysin väärän kuvan.
Kuka tahansa saa sanoa aasia hevoseksi. Ettemme sanoisi aasia hevoseksi tai seepraa muuliksi, ja ymmärtääksemme toisiamme maailman millä kulmalla tahansa,olemme laatineet yhteisen latinankielisen käsitteistön lajinmääritykselle ja kalojen osalta sen nimi on kalojen ja ympyräsuisten taksonominen luettelo. Taksonomisen luettelon tarkoitus on määrittää laji ja sen kehitys. Valtaosa, yli 99% kaikista kaloista tunnemme fossiileina, tästä auennee epäuskoisimmallekin taksonomisen luettelon idea ja tarkoitus. Näet kaikkia fossiileja ei ole vielä löydetty eikä edes kaikkia eläviäkään kaloja tulevista mutaatioista puhumattakaan. Myös tutkimus etenee.Meillä on tulevaisuudessakin tarve määrittää laji. Tämänhän se täytyy olla järkevin tapa,ei se että me kinastelemme mikä kala rantamaikki on Oulussa ja mikä se on Saimaalla.
Ei minulla mitään sitä vastaan ole,että joku syö norssia ja kuoretta lohena. Onhan se pirun hieno valkolihainen kala. - Anonyymi
Ota niskasta kiinni ja nipistä poikki vedä samassa vatsa suolet pois ja huuhtele.Perkaus tapahtuu samoin kun muikulla ei ole vaikea homma. 2dl ruisjauhoja ja 2rkl suolaa sekoita ja kiertää kalat siinä paista runsaassa voissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.923965Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j973317Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1252617Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2121994Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.201784Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m841741Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä961701- 1101539
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11301- 571202