Kuivaa tai märkää

Merkillinen "yritys" maatalous kyllä on. Oli kuivaa tai märkää tuet juoksee. Nyt Mauri antaa lisää tukea jos ei oo peltoa , niin metsästä voi "risu tuet" nostaa. Tää ei oo vaan "köyhän ininää" , vaan ei tämmöstä yritystä oo muuta. Laittaa jotakin maahan ja vaikkei nosta jyvääkään- tuki on sama. Uutta puimuria ja traktoria vaihdetaan joka vuosi. Käykääpä ulkomailla katsomassa, monissa maissa tehdään vanhoilla koneilla aivan samat työt, sielä ei vaan tukien takia peltoo tarvii olla 200 ha.
2153
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Olet oikeassa, Afrikassa työt tehdään pelkällä kuokalla. Tiedä sitten olisiko Afrikasta suomelle mallimaaksi kun siellä kuolee ihmisiä nälkään.

"Joissakin Afrikan maista hallitukset ovat ryhtyneet tukemaan viljelijöitä länsimaisilla maataloustuilla. Suosittuja ovat olleet erilaiset tuet joilla viljelijät saavat joko ilmaiseksi tai lähes ilmaiseksi kemiallisia lannoitteita.

Mutta huolestuttavaan suuntaan silläkin ollaan menossa tukien suhteen.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Afrikan_talous

"JLuonnonhaittakorvaus ja ympäristötuki. Neuvoston asetuksen N:o 1257/1999 14 artiklan 2 kohdan mukaan luonnonhaittakorvausta myönnetään maatalousmaana käytettyä hehtaaria kohti viljelijöille, jotka mm. käyttävät tavanomaisen hyvän maatalouskäytännön mukaisia ja erityisesti kestävään viljelyyn perustuvia menetelmiä, jotka ovat sopusoinnussa ympäristön turvaamista ja maaseudun säilyttämistä koskevan tarpeen kanssa. Lisäksi komission asetuksen (EY) N:o 1750/1999 19 artiklan mukaan viljelijän, joka antaa yhtä tilan osaa koskevan maatalouden ympäristösitoumuksen, on noudatettava vähintään tavanomaista hyvää viljelykäytäntöä koko tilalla.

Valtioneuvoston asetuksen (644/2000) 9 §:n mukaan luonnonhaittakorvausta ja maatalouden ympäristötukea voidaan maksaa viljelijälle, joka noudattaa tavanomaista hyvää maatalouskäytäntöä. Tällä tarkoitetaan viljelyä, jota vastuuntuntoinen viljelijä harjoittaa paikkakunnan olosuhteet huomioon ottaen. Siinä pelto on muokattava ja lannoitettava tarkoituksenmukaisella tavalla ja kylvö on tehtävä niin, että se mahdollistaa tasaisen itämisen. Lisäksi viljelijän on torjuttava hukkakaura hukkakauran torjunnasta annetun lain mukaisesti, huolehdittava kasvinsuojelusta ja pyrittävä korjuu- ja markkinakelpoisen sadon tuottamiseen sekä korjattava sato asianmukaisesti".

Mistä tietolähteestä tietosi on kun väität että sadon voi jättää korjaamatta.

Äänestä
  • Koska ketjun aloittaja haikailee sellaisia kelejä ettei tarvitse tukia maksaa voin ilmoittaa että tulee kuiva kesä jos ei sateille rupee!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuki juoksee kirjoitti:

Merkillinen "yritys" maatalous kyllä on. Oli kuivaa tai märkää tuet juoksee. Nyt Mauri antaa lisää tukea jos ei oo peltoa , niin metsästä voi "risu tuet" nostaa. Tää ei oo vaan "köyhän ininää" , vaan ei tämmöstä yritystä oo muuta. Laittaa jotakin maahan ja vaikkei nosta jyvääkään- tuki on sama. Uutta puimuria ja traktoria vaihdetaan joka vuosi. Käykääpä ulkomailla katsomassa, monissa maissa tehdään vanhoilla koneilla aivan samat työt, sielä ei vaan tukien takia peltoo tarvii olla 200 ha.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu