Osakkeen hinta näkyy nyt olevan 0,16. Olenko oikeassa kun laskeskelin tässä juuri seuraavanlaista ajatusta: Jos sijoitan 5000eur kyseisiin osakkeisiin ja saan niitä 31250 kpl, ja jos osakkeen aro nousee esim 0,20 niin saanko voittoa 1250eur -verot ja muut? onko laskuni aivan metsässä? nousua on siis 0,04e.
Aspocomp Group Oyj
Laskelmia
3266
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Voittoa tulee 1250 euroa miinus välityspalkkiot. Tästä summasta maksat sitten 28 % veroa eli vähän alle 350 euroa eli nettoa jää vajaat 900. Ei se tosiaan tuon vaikeampaa ole.
Toivottavasti kuitenkaan et sijoita Aspocompiin ainoaa viisitonnistasi. Huonolla onnella näissä konkurssitilan partaalla hoippuvissa yhtiöissä voi käydä kipeästi.
Voit sijoittaa, jos voit hävitä tuon rahan. Yritin vastaavaa pienemmässä mittakaavassa ostamalla Westend ICT osakkeita 0.06 cnt kappale muutama vuosi sitten. Osake on pyörinyt pitkään 0.05 - 0.06 välillä, joten riskisijoitus ei näytä onnistuvan. Ajattelin, että jos arvo nousee 0.20 , niin voitan ihan hyvin..
En sanoisi että voisin tuon summan hävitä, mutta se vain ei kehittyisi positiivisesti, elikkä arvonnousua ei tapahtuisi moneen vuoteen ,tai ollenkaan.