Terve,
Olen miettinyt hautaamistani, ja jollain tavalla päätynyt tiettyyn paikkaan jonne haluaisin tulla haudatuksi.
Oletetaan, että maa on minun johon haluan tulla haudatuksi, eikä maa ole lähelläkään ihmisasutuksia, eli ei mikään keskusta tai sen läheinen tontti, vaan kaukana maalla.
Onko minun laillisesti mahdollista hautautua tälle maalle, vai estääkö minua joku laki? Tarkemmin, onko joku laki joka estää hautaamisen muualle kun hautuumaalle?
Olen miettinyt hautaamistani, ja jollain tavalla päätynyt tiettyyn paikkaan jonne haluaisin tulla haudatuksi.
Oletetaan, että maa on minun johon haluan tulla haudatuksi, eikä maa ole lähelläkään ihmisasutuksia, eli ei mikään keskusta tai sen läheinen tontti, vaan kaukana maalla.
Onko minun laillisesti mahdollista hautautua tälle maalle, vai estääkö minua joku laki? Tarkemmin, onko joku laki joka estää hautaamisen muualle kun hautuumaalle?
Vastaukset 11
Vanhimmat
On.
No voiko sitten perustaa oman hautausmaan?
Hautaustoimilaki 6 luku
"Yksityinen hauta
16 § (22.12.2009/1451)
Yksityisen haudan perustaminen
Aluehallintovirasto voi erityisestä syystä hakemuksesta myöntää luvan perustaa yksityinen hauta nimetyn vainajan hautaamiseen hautaustarkoitukseen sopivaan paikkaan. Yksityisen haudan paikka tulee selvästi merkitä.
Yksityisen haudan maa-alue voidaan ottaa muuhun käyttöön aikaisintaan 25 vuoden kuluttua hautaamisesta
Yksityisestä haudasta on muuten soveltuvin osin voimassa, mitä 2 §:ssä, 8 §:n 2 momentissa, 13 §:n 1 momentissa sekä 15 §:n 2 ja 3 momentissa säädetään sekä terveydensuojelulaissa ja sen nojalla hautaamisesta säädetään. Aluehallintoviraston on huolehdittava yksityistä hautaa koskevan merkinnän tekemisestä kiinteistötietojärjestelmään asianomaisen kiinteistörekisteriyksikön kohdalle. Merkintä poistetaan, kun yksityinen hauta on lakkautettu."
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2003/20030457
Taitaapi olla siis helpompaa vaan kaivaa oma kuoppa sinne mihin haluaa ja kadota jäljettömiin.
Hauskinta on ettei kukaan voi ainakaan minulle valittaa asiasta :p
"Hei, ulos sieltä!"
"Hauskinta on ettei kukaan voi ainakaan minulle valittaa asiasta :p"
Ei toki valittaa, mutta jos asia tulee myöhemmin ilmi, niin voivat kaivaa luusi ylös ja siirtää ne jonnekin minne et itse olisi halunnut.
Ja se epäilemättä harmittaa sinua niin saamarin paljon sitten kun olet kuollut, kylmentynyt ja kaikki elintoimintosi ovat lakanneet lopullisesti.
"Ja se epäilemättä harmittaa sinua niin saamarin paljon sitten kun olet kuollut, kylmentynyt ja kaikki elintoimintosi ovat lakanneet lopullisesti."
Ehkä ei harmita, mutta helvettiäkö sillä sitten alunperinkään on yhtään mitään merkitystä mihin ne luut kuoppaa? Eli koko alkuperäinen kysymys muuttui kertaheitolla täysin merkityksettömäksi. Ongelmaa ei enää ole.
Sen verran pitkälle haluan että saan laittaa ruumiini maatumaan sinne missä siitä olen eniten varmaankin hyötynyt ja saanut onnellisuutta elämäni aikana. Jos joku haluaa alkaa luitani siirtelemään tai jäljelläolevaa osaani niin siitä vaan. Mielestäni ruumiilla leikkiminen on aika sairasta, sanoi laki jotain tai ei.
Enempää en siis voi tehdä kuin puskea kukkaa siellä missä haluan, ja jos joku puolustuskyvytöntä ruumistani siirtää niin enpä asialle mitään mahda. Kuitenkin yritän saada itseni haludattua sinne niin ettei kukaan siitä tiedä. Jos en onnistu en ole täällä sitä selvittelemässä.
"Onko minun laillisesti mahdollista hautautua tälle maalle, vai estääkö minua joku laki? Tarkemmin, onko joku laki joka estää hautaamisen muualle kun hautuumaalle? "
Kuten muissa vastauksissa on jo todettu, näiden yksityisten hautausmaiden perustaminen, mikä on perusedellytys hautaamiselle, on käytännössä hyvin hankalaa, ja vaatii monimutkaisen ja pitkän byrokratian.
Jos todella haluat viimeiseksi lepopaikaksi jonkin tietyn alueen hautausmaan ulkopuolella, niin silloin ainoaksi mahdollisuudeksi jää tuhkaus, sillä krematorio tuhkan saa levittää muutamia poikkeuksia lukuun ottamatta melkein minne vaan kunhan on maanomistajan tai haltijan lupa.
sijoittaa lähes minne tahansa.Pitää olla vain maanomistajan lupa.Onhan Lemmenjoellekkin haudattu monta kultamiestä ei siinä kummempaa eikä kirkkomaalle ole pakko mennä jos ei halua.Jos haudataan esimerkiksi jonnekkin maastoon lapissa ei saa laittaa mitään näkyvää muistomerkkiä sinne eli kuoppa jonne tuhkat ja sillä hyvä.Paikka pitää kuitenkin ilmoittaa maistraattiin joka myös neuvoo tarvittaessa ja samoin tuolta löytyy tietoa.http://www.siviilihautajaiset.fi/
Tuhkaus muuten mutta mielummin maadun niinkuin normaalit kuolevat :p Menipä oudoksi keskustelu.
Kiitos vastauksista. Koitan salamyhkäisesti hivuttaa ruumiini kuoppaan jota en merkitse.
Tulevaisuus sen näyttää sitten, jospa vaikka kuolen tulipalossa niin ongelm ratkeaa. Tai hukun merellä.