Kolme viikkoa takaperin menkat tulivat täysin normaalista (myöhässä pari viikkoa, mutta ns. normaaleina), tämän jälkeen pari päivää taukoa ja uudestaan, mutta todella niukkoina. Nyt kaksi viikkoa myöhemmin tämä alkoi taas, ruskehtavana/verisenä valkovuotona. Mistä voisi olla kysymys? En syö e-pillereitä, mutta harrastan suojattua seksiä (kumi käytössä). Voisiko alkuvuonna otettu jälkiehkäisypilleri yhä olla syynä, että sekoittanut kierron? Onko muita vastaavia kokemuksia ja kuinka hoiditte asian?
Lääkäriin aion soittaa huomenna. Halusin vain kirjoittaa oman mielenrauhani vuoksi :)
Lääkäriin aion soittaa huomenna. Halusin vain kirjoittaa oman mielenrauhani vuoksi :)
Vastaukset 2
Vanhimmat
onko epäilyjä mistä voisi johtua?
Mulla oli samanlaisia oireita, mutta ei ihan noin pitällä ajanjaksolla. Siirsin menkkojani primoluteilla, jonka jälkeen menkat kestivät normaalia pitempään (7 päivää) ja sen jälkeen tuli hieman veristä ja limaista vuotoa, joka muuttui sitten myöhemmin rusehtavaksi. Primolutit ainakin aiheuttavat joillain vuotohäiriöitä.
Jälkiehkäisystä en tiedä.. toivottavasti lääkäri osaa auttaa sinua.