Kysyisin hieman turvalukoista.
Kerrostaloasunnon ovessa on ollut JUWEL-merkkinen turvalukko noin 15 vuoden ajan.
Nyt on se on ruvennut takertelemaan avattaessa, vetelee kai viimeisiään.
Pitänee hankkia uusi. Kysymyksiä asiaa tunteville:
- Onko paikallaan, että itse asennan lukon, jos voin sen tehdä ilman suurempaa vaivaa, ts. ottamalla entisen lukon pois ja panemalla tilalle uuden.
- Olisiko tällainen muutos mahdollinen vain Juwelin osalta?
- Mitä muita turvalukkoj on olemassa, jotka maallikko voisi helposti panna paikalleen kyseissä tilanteessa?
- Onko turvalukkojen myynti rajoitettu pääasiassa lukkoliikkeisiin?
turvalukko uusittava
4
887
Vastaukset
- khb ij 'p9 p9
Lukko tuskin on kulunut, luultavimmin likaantunut. Irrota lukko, pura ja putsaa. Jos alkaa toimimaan ok. Jos ei, vaihda se.
Lukkoja saa sieltä, missä lukkoja myydään, marketeista, rautakaupoista jne. Merkkeinä normaalit, Abloy, Boda jne.
Vaan helpointa tietenkin on tilata asentaja. Lukkomerkin vaihtaminen ei välttämättä onnistu, reiät ovessa ja karmissa voi olla erilailla jne. Jos kehnosti käy, saattaa ovi mennä asennushommissa pilalle, se sitten on kalliimpi juttu. Asentaja osaa heti katsoa, millanen lukko sopii, ja senkin, saako vanhan helposti kuntoon.
Lukkoliikkeitä vaikka kuinka paljon. Googlasin lukon merkillä ja tällanen tuli hetimiten:
http://www.lukkopuoti.fi/page008.html- benny xz
Kiitos asiallisesta neuvosta. Irrotin lukon ovesta, panin öljyä lukon sisälle ja lukko alkoi toimia kuin uusi. Ei aihetta - ainakaan tuon lukon takia - mennä tällä kertaa lukkokauppaan.
- LukkoSpede
Jees, kannattaa purkaa putsata, öljytä ja kasata, toimii taas seuraavat 15 vuotta moitteitta.
- eimikäänSpede
Sitä öljyä ei sitten kannata laittaa ihan kaikkien lukkojen sisään. Esim. levyhaittalukot saattavat alkaa takertaa entistä enemmän, jos liian paksu öljy liimaa haittalevyt toisiinsa ja ne eivät liiku enää vapaasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006484
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303873törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283260Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3761774- 331408
- 271350
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi471023Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11976Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11910- 42879