Vuokralaisenkin etu on, että alivuokrasopimus on sellainen, että Kela hyväksyy sen mukisematta heti ensimmäisellä kerralla. Tässä väkertämäni pohja alivuokrasopimukselle, joka on ajan tasalla (ei markka-aikainen) ja sisältää kaiken virallisen tiedon, jonka Kela vaatii myöntääkseen tukia. Aukeaa Wordissä. Jos vuokranantaja tarjoaa sopimusta, josta ei samoja tietoja löydy, voidaan olettaa, ettei Kela hyväksy sitä.
www.littlenote.fi/ALIVUOKRASOPIMUS.doc
Alivuokrasopimus
2
2874
Vastaukset
- Documentti
Palstan lukijoiden etu on, että ei avaa kaikenmaailman netissä liikkuvia .doc, eli Word dokumentteja.
Noihin .doc tiedostoihin on maailman helpointa, esim makroilla, piilottaa pöpöjä.
Laita sama dokumentti rtf:nä tai pdf:nä, niin sen uskaltaa avatakkin. - lomake27
Lomakkeessasi on otsikko ALIVUOKRASOPIMUS mutta kentät VUOKRANANTAJA ja VUOKRALAINEN. Alivuokrasopimuksessa osapuolet ovat ALIVUOKRANANTAJA ja ALIVUOKRALAINEN.
Kohdasta vakuus puuttuu tieto kumman hyväksi vakuus maksetaan. Jos sopimuksessa ei ole sanottu kumpi osapuoli asettaa vakuuden, niin alivuokralainen voi myöhemmin väittää ymmärtäneensä asian siten, että alivuokranantaja asettaa vakuuden alivuokralaisen hyväksi. Asia ei ole mitenkään selviö huoneenvuokralainkaan mukaan.
Alivuokrasuhteissa vuokran korotusperusteeksi kirjataan yleensä päävuokralaisen vuokran korotukset, muuta korotusperustetta ei ole tarpeen edes mainita vaihtoehtona lomakkeessa.
Korjaatko edelliset ja tiivistät lopuksi nykyisen kolmen arkin lomakeen yhdelle arkille sopivaksi.
Ja kuten jo vihjattiinkin, julkaise mieluummin rtf- tai pdf-muodossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3452811SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis652276Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781949Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis651581- 1401532
- 691129
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021019Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön264955Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li7918- 39800