Kuulin, että halparuuissa on jotain lisäaineita, jotka altistaa mm. syövälle. Omat turilaat ovat kiskoneet pääasiassa marketista saatavaa Luppaa ja joskus vähän kalliimpaa Pedigreetä. Onko nyt olemassa syöpävaara ?
Halpisruuat
11e/15kg
124785
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
kyllä.
Ainahan kaikesta säikytellään. OSahan koitti kovasti aikoinaan väittää, että lupassa olisi sahanpuruja! Jos tarkoja ollaan, joka ruuasta voi saada stövän. Ei ole mitään vaaraa. Tiedän monet koirat, jotka ovat elänneett 13-15 vuotiaaksi terveinä tavallisen kaupan ruuista. Eiköhän ruuat olis vedetty markkinoilta pois, jos niissä on jotain vaarallista
Mulla itselläni oli 14 vuotias collie, joka söi ainoastaan market ruokaa ja voi hyvin ja eli pitkään. Koiran täysravinnot on todella hyvin tutkittu paremmin kuin moni ihmisten ruoka. Tosin paskan määrä kasvaa kun syöttää halpisruokaa, mutta kukkaroa se säästää. Itselläni on nyt kaksi koiraa toinen iso ja toinen pieni molemmat syövät marketista saatavaa kana-riisiä olisiko se Complete kana-riisi ja voivat todella hyvin.
Kaikki kaupan ruuat on "säilötty" etoksiinilla. Etoksiini aiheuttaa syöpää. Koirien syöpäkuolemat ovat lisääntyneet, mutta eihän kaikki tupakoitsijatkaan kuole syöpään.
Voisitko lukea BF Completen kana-riisin tuoteselosteen siinä ei ole käytetty etoksiinia.
anoppi kuoli syöpään, työkaveri kuoli syöpään ja parilta leikattiin pois, mummolla oli leukemia ja isällä on kasvain - ennen ihmiset vaan tuli keltaiseksi ja kuoli pois niin on tainnut käydä koirillekkin kun niitä hoidetaan paremmin kuin omia vanhempia? syöpää kun aiheuttaa tai oikeammin sanotaan kai että syövän syntyyn saattaa altistaa moni asia perimästä alkaen (ihmisten rintasyöpäsuvut mm) ihmisilläkin ihan kahvista lähtien eli suodatinsumppi on ok mutta kun pannussa sitä kiehautat vähänkin se jo on karsinogeenistä - että sillai.. puhdasta evästä on vaan tosi luomu ja jos sitä syövän pelossa alat koirallesi syöttää niin kannattaa miettiämitä hyvää sillä rahalla voisi tehdä sen sijaan että elukka elää vähän kauemmin - ehkä jos ja kun
ps. eläimiä on ollut ja on edelleen mutta kohtuus kaikessa vouhotuksessa
Pedigreen säilöntäaine on BHT..."Tutkimukset ovat osoittaneet, että sellaisten "myrkkyjen" käyttö kuten etoksiini, BHA sekä BHT ovat arveluttavia, näiden aineiden on todettu aiheuttavan koirille erilaisia yliherkkyyksiä sekä syöpää."
Eläinkaupparuoka Säilöntäaine Sivutuotteet Nettisivu
Baron E-vitamiini
Cycle BHA
Diafarm E- ja C-vitamiinit
Eagle E- ja C-vitamiinit
Eukanuba E-vitamiini
Frank’s Pro Gold BHA, BHT
Friskies Doko BHA, BHT
Hill’s BHA, BHT ...
James Wellbeloved E-vitamiini
Nature's Recipe E-vitamiini ...
Norvet Skin Care BHA ...
Nutra Nuggets E-vitamiini
Nutro E-vitamiini
Original Recipe E- ja C-vitamiinit ...
Pedigree Advance BHA, BHT
Purina Pro Plan E-vitamiini
Regal E-vitamiini
Royal Canin Mini E- ja C-vitamiinit
Royal Canin Selection E310, BHA Sensible Choice E-vitamiini
Solid Gold E-vitamiini
Top Number BHA, BHT
Markettiruoka Säilöntäaine Sivutuotteet
Bilanx BHA, BHT
Chappi BHT ...
Dog BHA, E310 ...
Friskies Vital Balance BHA, BHT ...
Frolic E330, E202 ...
HauHau Champion BHA, BHT, vitamiinit
Kennel (Friskies) BHA, BHT, E310 ...
Luppa (Friskies) BHA, BHT, E310 ...
Pedigree Original BHA, BHT
Pedigree Pal Complete BHT, E202
Pedigree Principal BHT
Purina Dog Chow BHT
Royal Dog E310, BHA
Serti (Friskies) BHA, BHT, E310
ihanaa paneutumista asiaan jolla ei ole ihan oikeassa elämässä mitään merkitystä etkä itsekkään muista puoliakaan ulkoa!! saksalaisten ja englantilaisten ruokien raaka-aineet on sitä paitsi niin ympäristösaasteiden pilaamia ja ties millä kasvinsuojeluaineilla kasvatettuja että HALOO!!! ei siinä enää yhdellä säilöntäaineella ole paljoa väliä jos lyijyä on raaka-aineissa enemmän kuin ekaluokkalaisen penaalissa
Vastaava neuvo. Polta tupakkaa, kaupungissa on muutenkin jo niin paljon saasteita. On sama poltatko vai et :)
eihän niitä lyijykyniäkään kannata syödä!! eikös ruokailu ja täysin turha ajanviete ole kaksi eri asiaa?? saasteet ja nikotiini ovet myös ihan eri asia vaikka tupakoitsijan kannattaa ehkä kokoilla jonkun tehtaan piipun tuoksujen imppaamista jos sais saman huvin.
Voit ihan huoletta syöttää "halppisruokaa" pelkäämättä myrkyttäväsi koiraa :)
Mutta toisaalta kaupan halpisruoka ei välttämättä ole sen halvempi kuin "kalliit merkkiruoat", koska näissä kalliimmissa on enemmän proteiiniä ja rasvaa (esim 30/20; Frank's breeder line Power n 30 egee/15kg), näin ollen tuhdimpaa ruokaa ei tarvi antaa niin paljoa ja sonnan määräkin pienenee.
Ei taida olla tupakan savu tai etoksiini koiran ravintoa, jokaisella ihmisellä on oikeus päättää mitä omaan nassuunsa tunkee, valitettavasti karvaisilla ystävillämme asia ei ole näin. Olen lukenut useista koiran ruokapakkauksista ravintoselosteita, joissa ilmoitetaan tuotteen sisältävän EU:n sallimia lisäaineita ja etoksiini on yksi näistä! EU sallii myös monia muita myrkyllisiä aineita! Elikkä jos yhtään viitsit välittää edes koirastasi niin perehdyppäs asiaan ja mieti uudelleen! Marketin säilykeruuat sisältävät n.90% vettä, eli siitä voit myös päätellä koirasi ravinnon saannin..