Heip. Mulla on nyt 8 kk nuori kk mäyris, poika. Sisäsiisteys alkaa jo osoittaa orastavia merkkejä; ei tosin itse pyydä ulos, mutta tekee sinne tarpeet kun vie, aniharvoin tulee enää vahinkoja.
Mutta ongelmana on luoksetulo. Ei kuule, ei näe, ei tottele. Piiloleikki ei auta lainkaan, harvoin makupalatkaan. Joskus karkaa pitkiksikin ajoiksi, joskus vaan muuten haahuilee ympäri tonttia. Onneksi asumme maalla ja meillä paljon peltoa ympärillä, muutoin voisi naapurisopu olla mennyttä.
Nyt kukaan muu kuin minä ei meillä uskalla päästää koiraa vapaaksi. Ja kun minulla on vähiten aikaa touhuta, niin on vapaana tosi harvoin. Olisi ihana aamullakin vaan päästää tarpeilleen mutta en tohdi; töihin pitää ehtiä enkä jouda odotella puolta tuntia että koira suvaitsee tulla takaisin.
Eli koiraa viedään narussa ulos. Mikä auttaa? Onko jo myöhäistä?
Luoksetulo?
5
675
Vastaukset
- Kesäheinä 2010
Koskaan ei ole liian myöhäistä! Kyllä mäykkysi oppii, jos jaksat vaan riittävästi treenata.
Älä laita sitä aina heti kiinni, kun se tulee luoksesi - jos se on oppinut, että aina kun se tulee luoksesi, laitat sen kiinni ja seikkailut loppu siihen, niin ei mikään ihme, ettei se halua tulla luoksesi.. olethan silloin tylsä tyyppi, joka pistää sen heti kiinni (= palkinto (?!) luokse tulosta on kiinni joutuminen). Luokse tulemisen pitää olla kivaa :).
Kun treenaatte, sinun pitää kehua sitä kovasti kun se tulee luoksesi ja päästää se heti saman tien taas menemään. Tätä pitää toistaa useasti, jotta mäykky ei koskaan tiedä, tuleeko kehuja ja pääsee jatkamaan touhuja, vai joutuuko kiinni. Kun se riittävän usein saa jatkaa touhujaan ja vain silloin tällöin joutuu kiinni, se hyväksyy tämän ja haluaa tulla luoksesi. Emännällähän voi olla jotain kivaa asiaa, kehuja, herkku tms.
Yhden vapaana olo jakson aikana on siis monta luokse tuloa, jotka EIVÄT pääty kiinni pistämiseen ja vasta se viimeinen ennen "kotiin lähtöä " johtaa vapauden menettämiseen.
Tähän ei siis ole mitään nopeaa ratkaisua, vaan vaatii useita toistoja, kärsivällisyyttä ja treeniä..
Mäykky on älykäs koira, kyllä se varmasti oppii, kunhan saat sen vain riittävästi motivoitua! Tsemppiä sinulle! Mulla on n. 3,5 vuotias pk. mäyräkoira uros ja oli ihan samanlainen nuorena. Ei kuullut eikä nähnyt mitään ja hajutkin vei mukanaan useinkin. Nyt viime talvena on tullut muutosta. Mäykkyni on ruvennut tottelemaan. Tulee luokse kutsuttaessa eikä itse tarvii olla ees koko aikaa vahtimassa, et mihin se nyt menee. En tiedä mikä tuon muutoksen on aiheuttanut, mut tosi iloinen olen. Kyllä se toki vieläkin joskus tekee sen, et lähtee jonkun hajun tms. perään mut ei aja kovin kauas. Toivottavasti sulle käy kanssa hyvin joko opetuksella tai tällaisella ihmeellä, joka mulle tapahtui :D
- Anonyymi
Aloitetaan hierojalla, Opettaja soittaa lapsen vanhemmat, on ollut ongelma, hieroja toteaa, olisi mennyt silloin nuoren luo kun oli ongelma, Moi puhelu, ovat tökkivät tilassa ei voi mennä työmoraali.
Mielenterveys hoitaja avaa laukkusi luokse tulo kysymys merkkiä mukana
Tuostakin voi3 tippua tuokin. Voi pudota on teidän huoli. - Anonyymi
Luokse tulo? Jäi välillile
- Anonyymi
Ei mikään auta, mäyräkoira on ajava metsästyskoira, se vaan tekee just sitä mihin on jalostettu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos
Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks595623Haluat nainen torjua minut
Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si1034507Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?
Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut793703Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?
Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää663392Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat
En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?1023362Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.103110- 1112868
En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä
kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri642317Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan
kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai1312300Farmi Suomi: Kirsi Salo syyttää koulukiusaajiksi - Jucci Hellström lataa napakasti
Mitäs mieltä olet Kirsi Salon koulukiusaamiskommentista? Farmi Suomi -kisassa väki vähenee ja kisa kovenee. Peliliikkeit341911