Tuskin sattumalta , idea on toiminut hyvin Porin Matissa / Porin Lämmössä . Miksei saunaolosuhteissa .
Kaikesta siitä huolimata kun VTT - on antanut siitä ( kehotuksen osta )
Itse ekakerran käytin VTT osaamista hyödykseni 1965-66 ( Firma oli lähes välttämätön , teräksen laatuluokituksessa ) olihan tietysti muutakin, vaan minun kohdalla .
Oliko VTT tosiaan rahanpuutteessa , tai sitten suhteet. ( Olihan kyseessä kaupallinen juttu )
TM - on sitten luku erikseen.
" Matissahan " kumallakin sivulla nuohousluukut , sieltä sitten voisi myös kiukaan saada " sytytettyäkin "
Mitä S- kiukaalle pitäis tehdä muutoksia , MIELESTÄSI ? ( vai tehty mitä tehty )
Kaikesta siitä huolimata kun VTT - on antanut siitä ( kehotuksen osta )
Itse ekakerran käytin VTT osaamista hyödykseni 1965-66 ( Firma oli lähes välttämätön , teräksen laatuluokituksessa ) olihan tietysti muutakin, vaan minun kohdalla .
Oliko VTT tosiaan rahanpuutteessa , tai sitten suhteet. ( Olihan kyseessä kaupallinen juttu )
TM - on sitten luku erikseen.
" Matissahan " kumallakin sivulla nuohousluukut , sieltä sitten voisi myös kiukaan saada " sytytettyäkin "
Mitä S- kiukaalle pitäis tehdä muutoksia , MIELESTÄSI ? ( vai tehty mitä tehty )
Vastaukset 44
Vanhimmat
Varaavaa kivikasaa tarviikin rikitellä välillä suoraan kanavista. Mutta tommosen peltilootan kiemuroihin ei kovin suuria ilmataskuja pääse syntymään, koska lämpötilaeroja ei muodostu metallisen lämpöä johtavan rakenteen vuoksi. Katolla oleva kivikasa ei vaikuta, kun peltiset posket ovat avoimessa tilassa myötäilemässä kokoajan sisäilman lämpötilan muutoksia.
Matti mitään vikittelyä tarvitse vaikka olisi umpijäässä talven jäljiltä. Itse ainakin samalla kun tyhjennän tuhkaluukun jätän sen kokonaan pois ja laitan paikoilleen vasta kun Matin kivet hiukan lämpeää ja veto paranee. Lieden juuresta voi savua tulla hiukan koska tiivistykset on aikansa eläneet.
Sydärin ero Mattiin sivukanavia tarkastellen on se, että Matin kanavat on suorat, sydärissä on menty tekemään sivukanavan keskelle este joka on auki toisesta päästä. Mitä enempi mutkia, sitä huonompi veto. Siinä samalla huollettavuus menetetään. Sama asia mitä valmistaja oikein korostaa suorittamaan usein ettei veto entisestään heikkene. Sitä ei tosin kerro kuinka se tapahtuu??
Mun matissa mitään nuohousluukkuja ole vaan päällä on liesitaso jota nostamalla koko p..ska on jynssättävissä. Sydäriä ei vastaavasti puhdista erkkikään ja kerääntynyt karsta ei hirveesti vetoa paranna vaan heikentää sen lisäksi että lämmönsiiro-ominaisuudet heikkenee koska karsta toimii erinomaisena eristeenä.
Muutoksia sydäriin? Kaikki. Ei muuta. Herra hormilämpötilaa tavoitellessa kaikki muu on sivuutettu. Labyrinttikanavisto ei ole huollettavissa ja onhan ihan kuningasidiotismia lämmittää ulkovaippoja kivien sijaan?! Siksi siihen on pitänyt asentaa tuplavaippa palovammojen estämiseksi. Matissa (sama idea savukanavissa kuin sydärissä) savukanavia ympäröi tiilet jotka vastaavasti sitoo lämpöä. Siksi sitä sanotaan varaavaksi tulisijaksi. Sydärissä samaa ideaa on sovellettu kiukaaseen eikä siinä ole onnistuttu muussa kuin savukanavien pituudessa. Kaikki siinä sivussa on ryssitty. Lämpötalous, huollettavuus ja toimivuus. Rakenne on myös toteutettu aika tyhmästi siinä mielessä että sama rakenne olisi toteutettavissa huomattavasti yksinkertaisemmin ja edullisemmin. Lämmönsiirto-ominaisuudet paranisi huollettavuuden lisäksi. Mutta pääpointti on kait siinä että valmistus ja materiaalikustannukset saataisiin järkevälle tasolle.
Ja miksi sen pitää olla niin p..keleen RUMA?? Edellinen versio oli huomattavasti ihmismäisemmän näköinen. Nykyinen ulkoasu saa jo heikkohermoisimmat kaivamaan nitroja rintataskusta.
Pointti on siinä että sydärin hinnalla saa 3-5 vastaavaa peltilaatikkoa jotka ajavat saman asian ja samalla puumäärällä. Mutta jos hormilämpötila (mikä on mitattu huoneen lämmössä) on elämää suurempi asia, siitä vaan maksamaan 700 euroa extraa. Jos ikin laskennallinen keskiarvo hormilämpötiloista ilmoitettaisiin, erot eivät olisi oleellisia. Oleellista on se, että iki lämmittää kolminkertaisen kivimäärän kuumemmaksi!
"polttotapoja erilaisia20.4.2010 19:45
Ikin polttoputki lienee pitkäikäisin, koska läpötilat ylittää 600 vasta hormissa ja poloprosessi tukehtuu yleensä ilman lisähappea ja mikäli happi riittää, niin lieskat noisee piisin päästä kuin avantouimareiden saunassa konsanaan.
Pojat oli kerrankin kokeilleet saada saunan lämpimäksi mutta turhaan.
Iki lupaa, että heidän valmistamat hormit kestävät ikin kaasut polttaa hormissakin. Se on hyvä se. "
Kun tuo lukemisen ymmärrys on heikko . Oliko tämä kirjoitus kannanotto , miksi VTT on mennyt kehumaan S-kiukaan.
Porin Lämmön saa hyvin syttymään kun on sähköpuhallin hormiin.
Ei se masa vedä, jos ulkona on lämpimämpää kuin sisällä.
Nimim. kokemusta on, eikä johdu edes "hormista", joka on suora tehtaassa valmistettu kevythormi.
Kait se kysymys oli se, että miksi vtt:n lausuntoa käytetään mainostaisessa ilman lupaa ja vielä keskustelupalstalla missä mainostaminen on kielletty?
Onhan se hyvä että tulisijoja mittaillaan ja tutkitaan mutta että tutkimustuloksista poimitaan vain tuotteelle edulliset asiat ja huonoista vaietaan visusti, on tavallaan kuluttajan kusettamista.
Onhan se mielenkiintoista että mainostuksessa käytetään myös spekin "paloturvallisuutta" vaikka kyseistä tulisijaa ei voi edes tulisijoille määrättyjen paloturvallisuusmääräysten mukaisesti huoltamaan? Sekin on erikoista että spek suosittelee lausunnossaan etäisyydeksi 150mm ja valmistaja 50mm:ä. Siis spekin lausuntoa erikseen mainostetaan ja kuitenkin poiketaan annetusta lausunnosta?
Vtt:n testi kertoo puunpolton prosentuaalisen tason ja sitä mainostetaan hyötysuhteena vaikka tulisija hukkaa suurimman osan lämmönsiirrosta rakenteellisten mokien ansiosta.
Yksi esimerkki monien joukossa tuotteesta joka ei käytännössä vastaa toiminnaltaan annettuja lupauksia. Mutta siinähän ei ole mitään uutta eikä sydäri ole siinä mielessä mikään eikoisuus tai poikkeus. Yhtenä esimerkkinä "läpivirtaus" mikä toimii mainoslauseessa, ei käytännössä. Olikohan siitäkin patentti?? Virtauskanavien toimivuus on estetty muodostamalla kiville oikein erikseen kiilatasku mihin kivet ahtautuu tiukkaan ja rakenne toimii periaatteessa jopa päinvastoin. Enempi estää ilmaa kiertämässä kuin edesauttaa sitä.
Mutta mainostaa aina saa ja tuuba kuuluu siihen oleellisesti. Siinäkään sydäri ei ole poikkeus. On vain valitettavaa että moni tekee ostopäätöksensä mainosmiesten höpinöiden perusteella. Tosin sydäriä ei myyntilukujen ja yrityksen liikevaihdon historian perusteella?
Aika suosittua on asentaa saunaan muotolauteet yms. yms. Kuka sinne sitten laittaisi lopuksi kiukaan jonka muotoilu pistää miettimään kuuluuko se kodinhoitohuoneeseen vai kompostiin? Kaupoista se jo poistettiin ettei itänaapuri syytä heidän avaruusromun kierrättämisestä ilman asianmukaisia lupia.
No eipä ole tullut vastaavaa tapausta omalle kohdalle? Tosin käyttöpaikka on kesämökissä jonka ulko-ovea pidän auki sytytyksen aikana vedon aikaansaamiseksi. Silloin mökki on kylmä eli ovea voi pitää aivan surutta auki sytyttäessä. Itse olen kovasti mieltynyt vanhaan Mattiin sen toimivuuden, varauskyvyn ja lähes naurettavan pienen polttopuumenekin ansiosta. Oli tarkoitus korvata myöhemmin uudella kaminalla mutta mieli muuttui. Hyvän kuntonsa ansiosta Matti jää paikoilleen jatkossakin. Paikallisesta rautakaupasta tilasin uuden arinan ja siinäpä ne remontit oli.
Onhan siinä tuhkaluukun alapuolella vielä yksi luukku jossa voi sen paperitollon polttaa ilmalukon poistamiseksi. Jos tulipesässä on tulet yhtäaikaa, heikentää se kyllä vetoa tulipesässä ja silloin tulee savut sisälle.
Hauska juttu mutta tuo Matti täyttää tulevat päästömääräykset vaikka on 70v vanha? Sen lisäksi että se varaa lämpöä. Moni muu uutuuskamina on kohta yllättäen poistomyynnissä tai vastaavassa ale-myynnissä koska niitä ei saa myydä asetuksien astuessa voimaan. Moni varmaan kaivelee vanhan Matin varastonnurkasta takaisin käyttöön pienten ehostusten jälkeen.
Oot , varsin oikeassa , tuon olen täällä sanonut monasti ( siksi ei myös S- kiuas vedä )
Minulla Porin Läpö , jossa sama systeemi kun Pori Matissa ( oli matti 1947 )
Minulla poskihormin luukussa 25 mm reikä jossa putki savuhormiin. Sytytystilanteessa puhallan ( kuumaa tai kylmää ilmaa ) niin aina sytytys onnistuu.
uskoisin S-kiukaan myös onnistuvan ( pitäis olla sähköä )
TUO ASENNUKSEN HANKALUUS , KOSKA SAVUPUTKITÄYTYY ASENTAA 60 ASTEEN KULMASSA SAVUHORMIIN NÄHDEN , RAPAANTUU AINA TUOSTA LIITOKSESTA . KUN SUTTEN HALUAISI VAIHTAA TOISENLAISEEN KIUKAASEEN TÄYTYISI TAAS UUSIA REIKÄ HORMIIN . S - KIUAS ON AINOA JOKA TÄYTYY ASENTAA 60 ASTEEN KULMAAN.
Miksi hormia rikkomaan? Sisäänhän se savuttaa joka tapauksessa. Ihan sama onko hormia tai ei.
Nähtävästi suosittelet kiuasalkion uusimista samaan aukkoon.
Mureneva hormiaukko on joka tapauksessa korjattava ja siihen aukkoon voi asentaa minkälaisen kulman tahansa, jos hormia voi yleensä vielä käyttää.
Sydänkiuas suosittelee asentaa hormiliitoksena käyttää 60 aseteen kulmaan ei määräys.
Kiuasvalmistajina ymmärtäkää lukemanne. Hormin ja kiukaan uusiminen kahden vuoden välein tulee turhan arvokkaaksi.
Miten on mahdollista että viralliseksi luokiteltava tutkimusyksikkö antaa lausunnon jossa kehuu ja korostaa tuotemerkkiä "tuotekehityksestä" jonka idea ja toimintatapa on suoraan "lainattu" vanhasta ja hyvin tutusta tavasta toteuttaa savukanaviston rakenne tulisijoissa?
Miten keksinnöstä joka on ollut käytössä lähes aina sen jälkeen kun tulisijoissa savukaasut opittiin johtamaan ulos tulee "uusi" ja yhden tuotevalmistajan tuotekehityksen tulos?
Kiertoilmauunin savukanavien suora soveltaminen kiuastekniikassa ei tee siitä uutta tekniikkaa vaan sitä kutsutaan kopioinniksi tai soveltamiseksi.
Minusta väite on naurettava tai lausunnon antaja ei ole tehtäviensä tasolla.
Auttaako se 60:n asteen kulma sydän-kiukaan huonoon vetoon?
Kiuasvalmistajina? SKITSO!
Eihän ikikopiotkaan pärjänneet alkuperäiselle. Ei ole siis ihme ettei sydän-kiuas toimi kuten alkuperäinen. Kopiot ei toimi. Tutun tekniikan soveltaminen omassa tuotteessa ei aina toimi.
Esim. Porin-Matissa ulkokehää kiertäälämpöä varaava tiili, sydän-kiukaassa vastaavasti kaksinkertainen ulkovaippa palovammojen estämiseksi. Eikö suora kopiointi ole selvää ja saavutettua lopputulosta vain pyritään korjaamaan tuplavaipoilla koska tuote ei toiminutkaan toivotulla tavalla? Koska sovelluksen valmistaja on todennut epäonnistuneeksi, miksi tuote on tuotut markkinoille ja varsinkin, miksi sitä ei ole korjattu?
Porin-Matti on suunniteltu varaamaan lämpöä (lämpöä varaava kiertoilmauuni/takka) ja hyöty on hyvä koska savukaasujen reitti savukanavistossa on pitkä.
Sydän-kiukaassa sama ajatus. Lopputulos : Ulkovaipat ovat kaksinkertaiset palovammojen estämiseksi koska alkuperäisestä poiketen savukanavien ulkovaippa on vaihdettu muuratusta peltiin. Mitä järkeä on tuottaa lämpöä jos se hukataan ja hukan takia rakenne vaatii ns. tuplasuojan? Ajattelematon sovellusyritys käyttää kiertoilmauunin tekniikka kiukaassa.
Onko VTT - lausunnot ostettavissa ? Mitä keksijäsäätiön rooli on ( sehän saa valtion tukea )
Muuten jos ett. kytke S-kiuasta 60 asteen kulmassa , niin takuuehdot voit unohtaa .
Eipä ollut VTT osannut asentaa kiuasta 60 asteen hormilähtöön. Tuskinpa mittaustuloksetkaan pitävät paikkaansa. Höh, minä olisin halunnut uskoa niihin.
Onko tuo 60 astetta mukana siinä 350:n asteen hormilämmössä, vai onko todellinen lämpö 60 astetta alle/yli tuon mitatun?
No jos sinun saunasi huonelämpötila on 20 astetta, lukemat voi jopa pitää paikkansa? Normaaliolosuhteissa raja ylittyy niin että heilahtaa. hauskaksi asian tekee se, että jos ikin tuloksista ilmoitettaisiin keskilämpötila, lukemissa ei suuria eroja edes ole. Mutta molempien kiukaiden lämmönsiirto-ominaisuuksissa erot onkin jo eri planeetalla. ALKIO lämmittää kolminkertaisen kivimäärän jopa kuumemmaksi.
Ilmoittaisitko iki kiukaan VTT:n suorittamat mittaustulokset, niin ei tarvitse täällä arvailla, olisivat vertailukelpoisia?.
Patentti- ja rekisterihallitus tekevät hyvin laajat tutkimukset ennen jokaisen patentin myöntämistä ja keksintösäätiö ei vastaa patenteista eikä niiden käsittelystä.
SYDÄNKIUKAAN VALMISTAJA "PERSAUKINEN FIRMA" NÄYTTÄÄ TEKEVÄN PERUSTEELLISTA TYÖTÄ AIVAN JOKA TAHOLLA.
Laatutakuu on toistaiseksi vain ja ainoastaan Sydänkiuas-saunoilla.
Jos sauna on kiukaansa näköinen niin sulla on s..tanan ruma sauna.
Ota yhteys ikin henkilökuntaan jos on epäselvyyksiä?
Patentti- ja rekisterikeskuksen laajat tutkimukset?
http://tinyurl.com/yfzkecr
-Selittäisitkö lämpökamerakuvat suhteessa patenttiin joka perustuu pohjan viilentämiseen?
-Sen jälkeen kerro kuinka läpivirtaus toimii koska kiilamainen rakenne muodostaa kivitaskun joka ehkäisee ilmankierron, ei edistä sitä? Eikös se patentti ollut siitäkin?
Sinä olet esittänyt patenttihallitukselle "keksintösi" ja leimat on tulleet papereihin ilman ensimmäistäkään tutkimusta.
Perusteellista työtä joka taholla?
Joka ainoa osa-alue on päin persettä varmaan tarkoitit? Ajatuksesta edelleen pisteitä eli kiertoilmauunin tekniikan kopioimisesta. Toteutuspuoli onkin mennyt metsään senkin edestä. Nettimarkkinointi on niin PERUSTEELLISTA että koko pulju on kohta nurin.
Laatutäkyihin ei edelleenkään muilla tuotevalmistajilla ole aihetta koska kauppa käy.
http://tinyurl.com/yfzkecr
Luuletko joskus saavasi kysymyksiin vastauksia? HAH!
Patenttihakemukset jätetään kirjallisena palautteen tavoin. Hakemuksen käsittelijät lukevat hakemuksen ja heittävät lanttia kumpaan ruutuun rasti laitetaan. Sydäriä ei todellakaan ole testattu hakemuksen käsittelyn yhteydessä.
Voitko esittää tutkimuslautakunnan raportin testaustapoineen ja tuloksineen?
Et.
Mitä sinä tiedät patenttihakemuksen suunnittelusta ja kustannuksista asiamiehelle? Taikka hakemuksen käsittelyvaiheista Patentti- ja Rekisterihallituksessa, mahdollisista välipäätöksistä, patentin myöntämisestä ja sen kokonais kustannuksista?
Sydänkiukaan patenteissa rasti on tutkimusten jälkeen joka tapauksessa laitettu kolmeen ruutuun.
Sydänkiukaan patenttien pohjalta tapahtunut tuotekehittely on saavutus, joka on tuonut Suomalaisille saunanystäville kiukaan, jolla on loistavat käyttö- ja saunomisominaisuudet.
Jos sinulta kysyy mitä tutkimuksia suoritettiin ennen patenttien myöntämistä, jätät vastaamatta ja lopuksi ilmestyy perinteinen mainos? Tyhmäkö sinä olet vai vajaa?
Uusi yritys helpommalla kysymyksellä.
Lähetitkö hakemuskaavakkeen vai tuotteen?
Väitän että olet kirjallisella hakemuksella saanut patentit ilman ensimmäistäkään kenttäkoetta.
Väitteen perusteluina käytän tuotetutkimuksien yhteydessä esitettyjä rakenne- ja lämpökamerakuvauksia.
-Lämpökamerakuvien ja mittauksien perusteella patentti pohjan viilentymisestä on mielikuvituksen tuotetta.
-Rakenneleikkauskuva vastaavasti esittää hyvin selvästi kuinka tulipesän yläosa muodostaa sivukanavaa vastaan erinomaisen kiilataskun johon kivet jopa ahtautuu tiukasti. Saavutuksella ilmankierto pääasiassa estyy eikä edistä sitä.
-Lasiluukun patentti varmaan toimii, en ole tututunut aiheeseen. Enkä maksa tonnia lasiluukun kirkkaudesta jos kaikki muu on päin honkia.
Jälleen kerran, perustele väittämät virheellisiksi mainoksien sijaan. Et koskaan oikaise esitettyjä väittämiä? Miksi koska se asettaa tuotteesi epäedulliseen valoon? Toivoisin saavani asiallisia vastauksia suun soiton sijaan. Koska tuot tuotteesi edelleen koko ajan esille ja haukut muut, käyttäydy aikuisen ihmisen tavoin ja vastaa esitettyihin kysymyksiin.
http://tinyurl.com/yfzkecr
(Rakenneleikkaus- ja lämpökamerakuvat mittaustulosten lisäksi)
http://tinyurl.com/yfzkecr
pakkohan sieltä on jonkinlaisia selityksia saada.
Kotisivujen mukaan VTT:n mittaustulokset olisi nähtävillä S-kiukaan valmistajalla, mutta varmista ensin lukemasi ymmärtäminen, muuten siitä ei ole hyötyä..
Väärä paikka täällä räyhätä.
Soita?
Jos käyn keskustelua valmistajan kanssa palstalla miksi sille pitäisi sen lisäksi soittaa?
Vtt:n tulokset ovat viestisi yläpuolella. KOKONAISUUDESSAAN eikä poimintoja sieltä täältä.
Väärä paikka räyhätä vai harrastaa tuotemainostamista? Varsinkin kun oman tuotteen myyntiä pyritään edistämään muita kiuasmerkkejä haukkumalla mm. talon polttajiksi??
Selitykset ja vastaukset ovat vyötärön alapuolelta haukkumisen lisäksi!?
Siis niin kuin mitä? Onko reiska joskus vastannut kysymyksiin??
EI!
Vittuilee vaan ja vetää herneet nenään kun tuotemainostusta häiritään.
Hyvää ajanvietettä kiusata tätä s-ryhmän kiuasta vihaavaa, hieman yksinkertaista jankuttajaa. Sulla on se "valmistaja" korvien välissä, kun luulet jokaista viesteihisi pienellä provoilulla vastaavaa "valmistajaksi".
Luulet sä tosissas ettet eroa tekstisisällöstä ja kirjoitusopista verrattuna reiskaan??
Se että viesteistä on jäänyt otsikot PROVO pois, ei tee siitä jotain pyhää sotaa tai osoita vihaa(???)jotain pientä konkkaavaa nyrkkipajan edustajaa kohtaan. Mitä sä ymmärrät sanalla vedätys tai trollille vittuileminen??
Mä sentään "tyydyn" vittuilutasoon ja provoiluun skitsoilua venatessa. En sentään tee avauksia niin kun joillakin näyttää olevan tapana jos eivät saa reiskaa muuten kaivettua kolostaan kivitettäväksi.
Se että sulta irtoo säälipojoja vakiotrollille joka torpedoi jokaisen keskustelun en voi muuta sanoa kuin osanottoni. Se että kässäri on yksinkertaista on myös tahallista ja tarkoitushakuista. Paukuttele henkseleitäs ihan rauhassa jatkossakin. Nobody cares!
Tyhmin tapa on käydä keskustaluja valmistan kanssa täällä.
Mikset soita Reiskalle?.
Halleluja, Keskustaluja vai Kokoomusluja?
Reiskan kanssa EI VOI keskustella. Vedätys on ihan hauskaa koska palkintona tulee isot pojat salaliittoineen ja mustine aukkoineen.
Ei vaan, jos käyt keskustelua saunoista tai siihen liittyvästä jonkun kanssa ja keskustelun pilaa aina sydän-mainos, mitä muuta voi tehdä kun kauniisti pyytämällä tai rumasti käskemällä yrittää mainosmiestä pysymään poissa keskustelunkulusta? Seuraavan kerran kun sydän-mainos ilmestyy soitanko hänelle kotiinsa vai työpaikalleen? Kumpaa tässä ollaan ristiinnaulitsemassa, trollaaja vai mainoksen töhrijää? Mistä minun pitää keskustella palstalla jonka aihepiiri keskittyy saunomiseen??
Jos jatkossakin viestiketjua häiritään trollaamalla sydäntä, jatkan vanhalla linjalla. Sillä minkä opin tuotevalmistajalta!! Mieti sitä.
Myönnän että en arvosta kovinkaan korkealle osta sydän, iki polttaa talosi nettimarkkinointitapaa. En todellakaan.
Keskustelupalstalla mainostaminen on kiellettyä. Edellisten viestien perusteella voisi kuitenkin kuvitella että mainostamisen häirintä on kiellettyä?
Mitä tyhmää on keskustella reiskan kanssa täällä koska ainahan se täällä on kaminaansa kauppaamassa? Montako avausta löydät mistä ei sydän-mainos olisi?
Tuo oli hyvä huomio kun esitettiin ottamaan yhteys suoraan tuotevalmistajaan. Olen sen tehnytkin toisen tuotevalmistajan kanssa sähköpostin välityksellä ja palautetta olen joka kerta saanutkin. Painotus sanalla asiallista palautetta. Sydän-kiukaan tuotevalmistajan kanssa vastaavanlainen vuorovaikutus ei ole koskaan ole ollut mahdollista. Siksi linja on mennyt hänen kanssaan asiattomuuden puolelle. Paljon tulee sanottua mistä en suuresti ylpeile. Edelleen en kykene vaikuttamaan muiden keskusteluun osallistuvien tapaan harrastaa vastaavanlaista toimintaa. Esimerkiksi viestejäni jatkaa aina muut kuten tämäkin viestiketju yhtenä esimerkkinä. Lisäksi en "harrasta" ns. provoilua ja kuittailua kuin ja ainoastaan sydän-mainoksien keskeyttäessä keskustelunkulun aihepiiristä riippumatta. Poikkeuksena mainokset joiden yhteydessä nimeltä mainitaan ja haukutaan kilpailevien tuotevalmistajien tuotteet oman tuotteen myynnin edistämiseksi. Koen sen hyvin asiattomaksi tavaksi hoitaa tuotemainostusta.
Näin se menee, sanot jotain ja joku Urpo jatkaa keskustelua tai vastaa sinun puolesta myöhemmin. Parhaat osaa vakiotyyppien perus-sanaston asiasisällön lisäksi ulkoa murteineen tai kirjoitusvirheineen. Pääasia kaikilla kuitenkin sama. Provokaatio tai oman merkin esille tuominen. Nämä "Ikiläiset" ovat hauskimpia koska tietävät kyseisen tuotemerkin mainitsemisen aiheuttavan tietyissä tahoissa ärsykekynnyksen nousevan ylivoimaiseksi. Sitähän he juuri tavoittelevat.
Erikoiset on huvit?
Mun mielestä erikoisinta on kun reiska kuvittelee jokaisen keskusteluun osallistuvan olevan kilpaileva kiuasvalmistaja.
On sillä kyllä melkosen suuret luulot itsestään ja nyrkkipajastaan!
En tiedä, elää mielikuvitusmaailmassa, valehtelee muille ja itselleen. Todellisuudenraja hämärtynyt, näkee ja kokee asiat haluamallaan tavalla. Yksi tuttava alkoi käyttäytymään samalla tavalla kun elämä hiukan kohteli kaltoin. Uskottavuus nolla valehtelemisen takia. Samasta tarinasta kertoo viisi eri versiota.
Kyseinen tulisijan valmistaja lienee niin suurissa taloudellisissa ongelmissa että stressitaso ylittää sietorajan? Jokainen palstan kirjoituksiin osallistuva on hänen mielestään kilpaileva tuotevalmistaja kuten jo edellä mainittiin? Ei kykene ottamaan vastuuta omista tekemisistään ja sanomisistaan vaan kaiken pistää muiden syyksi. Omiin ongelmiin syylliset ovat saman tuoteryhmän muut valmistajat. Erikoista on?
Esimerkiksi IKI on tullut huomattavasti ja jopa julkisesti rankemmin kohdelluksi kilpailevien valmistajien taholta. Muut tekevät edelleen rahaa ikin muodostamalla trendillä. Vastareaktiona yrittäjän pyrkiessä hakemaan oikeutta, tuli itse tuomituksi? Tämänkin kevään tuotevalikoimia hiukan seuratessa, ikikopiot on edelleen vallitseva trendi. Voi vain kuvitella kuinka isot tappiot halpamyynti tekee ikin kassavirtaan? Tämän perusteella on kohtuutonta syyttää muita kiuasvalmistajia siitä jos oma kauppa ei käy.
Oikeuden päätös oli siinä määrin yllätys että pistää jo ajattelemaan kuinka suuressa määrin taustalla vaikuttaneet yrittäjät olivat vaikuttamassa oikeuden päätökseen "suuruudellaan"? Luodun idean lisäksi luodut markkinat "annettiin" isoille valmistajille lämpimän kädenpuristuksen avulla ja firma joka kaupallisessa mielessä toi idean myyntiin, tuli oikeudessa tuomituksi "syyllisenä".
Tämän tiedämme kaikki. Jokaisesta esillä olevasta verkkokiukaasta tai sen eri variaatioista tulee jokaiselle mieleen iki. Myönsimme sen tai emme itsellemme ja toisille.
No samalla iki sai kyllä aika edullisen mainoskampanjan ja tuote sai laajasti palstatilaa eri formaateissa.
Korvauksista huolimatta iki sai kaikkien tietoisuuteen asian todellisen laidan. Tämä taas saa monen kuluttajan hankkimaan ikin ihan puhtaasti sympatian voimalla. Historiankirjoista tulee löytymään aina merkintä kuka ensimmäisenä toi verkkokiukaan markkinoille.
Kopioiden ilmestyminen vastaavasti luo ikillekkin laajemmat markkinat koska kopioiden(halpa) suosio lisää ja ruokkii suosiota edelleen.
Itselle se kuluttajana vastaavasti tuo laajemman valikoiman kiuasrintamalle. Peltilaatikoiden jälkeen kaikki otetaan vastaan mielenkiinnolla.
Ei enää liity asiaan mutta tuo aikaisemmin mainittu käräjöinti suhteessa historiaan ja nykypäivään hieman jopa hymyilyttää.
-Iki alkutaipaleellaan yritti myydä liikeideansa "suurille" mutta eipä kelvannut.
-Sen jälkeen kun ikiläiset toi tuotteensa markkinoille itse ja sen muodostaessa markkinoille kysynnän suosion perusteella, "suuret" kiinnostui välittömästi ideasta koska haistoivat rahan.
-Siis idea joka ei ensin kelvannut, kopioitiin ja iki joutui oikeudessa maksumieheksi koska peräsi oikeuksiaan????????
-Suosituin kiuasmalli tämän(kin) kesän kiuasvalikoimissa?
Näin se menee. Valtapuolue kävelee aina pienten yli jos katsovat sen edistävän ja vahvistavan heitä tai heidän ajamaansa asiaa tai ideologiaa tavalla tai toisella. On hienoa elää ja asua sivistysvaltiossa nimeltä Suomi.
Uskomatonta että rahalla tai asemalla saa ostettua myös itselleen omaa etua parhaiten ajavan oikeudenpäätöksen täällä rakkaassa Suomen maassa?
Eikö nämä isot kiuasvalmistajat harkinneet ikiläisten asettamista syytteeseen maineen pilaamisesta kaiken hyvän lisäksi? Se minua nauratti henkilökohtaisesti eniten koko sirkuksessa.
Ompahan menneet aiheet sekaisin . Koska kukaan ei puhu muusta kuin S- kiukaasta . ( Ikimiehet hermostui )
Kyllähän se on niin , Kun " isotpojat " laskee markkinat auki , niinä putoo ekana Iki-kiuas , S-Kiuasta pelätään
Ikimiehet hermostui?
Jos aihe meni aasinsillan kautta isoihin poikiin ja siihen kuinka ikille siinä kävi suhteessa sydäriin, ei ole kyse hermostumisesta vaan aiheesta keskustelusta.
Mihin se iki putoo? Pienistä pajoista SE menestynein ja kopioiduin.
S-kiukaassa ei pelota muu kuin ulkonäkö. Poistuu markkinoilta koska ei ole tehnyt muuta kuin tappiollista liikevaihtoa. Missä sydärikopiot? Niimpä, ei ole eikä tule. Epäkaupallista tuotetta ei kukaan kopioi.
http://www.sydankiuas.fi/SPEK-lausunto.pdf
Jos ei tuo pelota niin ainakin järisyttää. Olkoon pajasi miten iso tahansa?
Faktojen muodostamat pelot ovat järisyttäneet ja horjuttaneet mielenterveyttäsi.
Olet toki oikeassakin. Faktat ja laatu ratkaisee. Siksi IKI on 1 ja sydän historiaa.
Mainoksien töhrintä ei edelleenkään tarkoita "isoja poikia" vaan kyseessä on keskustelupalstaa saastuttavalle trollille v..ttuileminen. Isot pojat ovat sinun pääsi sisällä.