Olen nyt päässyt "kuvaajan urallani" siihen vaiheeseen että olen jalustan tarpeessa. Mielessä on käynyt cullmann nanomax 250 joka ainakin tuntuu olevan kokoisekseen ja moneen kilpailijaansa nähden kohtuullisen jämäkkä. onko kellään mieleipiteitä tai ehdotuksia aiheeseen?
Jalustaa!
jph88
4534
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
painavin objektiivi ja käy kokeilemassa
– osta sellainen jossa on pyöreät putkijalat
– osta painavin jota jaksat ja viitsit kantaa
– esin Slik PRO 700 on kelpo jalusta
Suosittelen itsekin ostamaan ensimmäiseksi jalustaksi niin ison ja painavan kuin vain viitsit kantaa. Hinnat ovat toki nanomaxia korkeammat mutta eipä tarvi heti pian pettyä että eipä se ollutkaan hyvä... Iso ja painava taipuu ihan hyvin pienen ja kevyen korvaajaksi mutta ei toisinpäin kun tarvit ulottuvuutta ja jämäkkyyttä. Isompia pystyy hyvin käyttämään keskiputki alhaalla -> parempi tuki kameralle ja vähemmän turhaa jalustan säätämistä.
Tärkeää on kiinnittää huomiota helppokäyttöisyyteen ettei turha jalkojen/pään nyplääminen vie ajatusta pois itse valokuvaamiselta. Huomaa: helppokäyttöinen ja hyvä ensimmäinen jalusta myös motivoi käyttämään itseään! Siis: pääksi valokuvaamiseen kunnon kuulapää, jaloiksi ei kolmijatkoisia (kuten nanomaxissa).
Mainittu Slikin 700 jalka on ihan hyvä vaihtoehto, huomioi myös Manfroton 055 -sarja ja muiden merkkien vastaavankokoiset. Huippu vaihtoehto on myös Berlebach.
Joo toi slik on hyvä ja tukeva, ja varmasti riittävän korkea. Eikä edes kamalan kallis.