kuvat muuttuu violetiksi

laitanpa tännekki..

Mulla on 6 megapikselin olympus fe-190.. Yhtä-äkkiä alkoi nuo kuvat mennä ihan violeteiksi.. Jo aiemmin otetut kuvat näyy kyllä kameran näytössä normaalina eli näytössä ei ole vikaa, mutta nämä uudet kuvat ovat joko violetteja, tai sitten tietyssä valossa niistä tulee tosi tosi pimeitä, aivan kuin ei olisi salamaa ollenkaan.. Kuva näyttää siis violetilta jo kun menee kuvaus tilaan, eli siis kun kuvaa ei ole vielä ottanut vaan on katsoo vaan näyttöä nii se on jo violetti (ääriviivat yms erottuu, ei siis mene ihan koko violetiksi)

En hirveästi kuvaile niinkuin tuo kamerakin jo sen kertoo, ja tämänhetkinen on vastannut kyllä tarvetta aivan täydellisesti, niin en uuttakaan viitsisi ostaa.. Tietäisikö joku mikä on vikana ja miten vois mahd. korjata?

3

731

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuvatusta

      Jos aiemmat kuvat näyttävän olevan ok, viittaa se siihen että kamera on saannut tiltin. Miltä nämä uudet violetit kuvat näyttävät tietokoneen ruudulla, ovatko ne myös siellä violetteja?

    • J.

      Voisiko syynä olla attä valkotasapainoasetus on muuttunut vahingossa?

      • ZB

        Osta poju KAMERA. Ei sillä ölyllä mitään tee


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      136
      4684
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      174
      3866
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      115
      3566
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      43
      2891
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      136
      1826
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      40
      1648
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1279
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      21
      1251
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      49
      1235
    10. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      23
      1193
    Aihe