Mitä teen väärin

vanhakin oppii

Kun yritän päästä muokkaamaan sources.listiä niin tuloksena on:
kisu:~# kwrite /etc/apt/sources.list
kwrite: cannot connect to X server
kisu:~#

Eli mitä teen väärin kun kwrite (sama juttu muillakin editoreilla) ei aukene?

7

489

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Graafisiin ohjelmiin pitä pistää "gksu" eteen

      gksu kwrite /etc/apt/sources.list

      Jos komennatt rootina niin avaa suoraan, jos komennat käyttäjänä niin pitäisi kysyä rootin salasanaa.

      • vanhanakin oppii

        Tuollainen ei olisi tullut mieleenikään vaikka ubuntua olenkin jonkun verran käyttänyt.
        Olisipa jossain luettelo debianin peruskäskyistä.


      • vanhanakin oppii
        vanhanakin oppii kirjoitti:

        Tuollainen ei olisi tullut mieleenikään vaikka ubuntua olenkin jonkun verran käyttänyt.
        Olisipa jossain luettelo debianin peruskäskyistä.

        vaan antaa nyt tällaisen virheilmoituksen:
        (gksu:7145): Gtk-WARNING **: cannot open display:
        Mitäs nyt pitäisi tehdä?


      • qaqaqaq

      • vanhanakin oppii kirjoitti:

        vaan antaa nyt tällaisen virheilmoituksen:
        (gksu:7145): Gtk-WARNING **: cannot open display:
        Mitäs nyt pitäisi tehdä?

        Huomasin taas tämän kun nousi ylemmäs.. vähän myöhässä mutta kuitenkin. Miksi väkisin yrität KDE:n ohjelmalla, onko KDE-työpöytä?

        Vaihtoehtoisesti voisit kokeilla seuraavia

        Paina yhtäaikaa Alt F2 ja kirjoita avautuvaan ikkunaan "gksu gedit" niin saatko rootina auki geditin. Onko sinulla Gnome kuitenkin asennettuna myös?

        Tai sitten voit kokeilla rootin komentopäätteellä samaa, jospa se ei jotenkin anna käynnistää jos yrität käyttäjän päätteellä, joissakin tapauksissa oikeudet periytyvät päätteen oikeuksista jolloin käyttäjän päätteeltä ei voikaa ihan kaikkea tehdä. En nyt oikein ehtisi kaivelemaan tarkempia vastauksia ongelmaan kun mua odottaa laatoitus ja levytystyöt, pakko taas jatkaa että saa joskus valmiiksi remontin.

        Jos sinulla on gnome-pohjainen debian mutta olet vain ladannut kde:n ja edelleen gdm näyttömanagerina niin ehkä sillä on jotakin tekemistä asian kanssa. Tämä ongelmna on muuten ollut joskus itselläkin mutta en muista yhtään miten sain sen ratkaistua, epävarma haju on että tuo näyttömanageri ja oikeudet liittyvät tähän jotenkin, gnome-gdm; käytä gnomen ohjelmia ylläpitoon. kde-kdm; käytä kde:n ohjelmia ylläpitoon. Noin vältyt epämääräisiltä ongelmilta.


    • adminhössöö

      Tuo aloittajan ongelma liittyy siihen ettei debianissa root käyttäjää päästetä X istunnolle ihan tietoturvasyistä. Mitään ihme apukomentoja tuohon ei kaivata eikä ne toimi muutenkaan.

      Älä käytä graafisessa ikkunassa roottia muutoinkuin ylläpidollisiin tehtäviin ja tällöinkin kaiken pitää toimia konsolissa. Käytä "vi" :tä tai emacs :ia. Peruskäyttäjällä X toimii loistavasti jos vaan laitat sen oletuksena päälle.

      • miksuh.

        No höps. Mitenkäs sitten meinaat käyttää esim Synapticia, kun se kerran vaatii rootin oikeudet? ja moni muukin esim Gnomen ja KDE:n graafinen asetustryökalu vaatii rootin oikeudet. Ja kyllä ainakin Gnome-työpöydällä voi käynnistää terminaali-ikkunasta graafisia sovelluksia rootin oikeuksin.

        Siinä olet toki aivan oikeassa, että rootin oikeuksin ei pidä tehdä mitään muuta kuin ylläpitotoimia, mutta esim ketjun aiheena oleva sources.list tiedoston muuttaminenhan kuuluu niihin. Toki on hyvä opetella tekemään asiat komentoriviltä, ihan jo sen takia että ongelmatilanteissa graafinen työpötytä ei välttämättä ole aina käytettävissä. Mutta etenkin uusilta käyttäjiltä on liikaa oletettu, että kaikki pitäs tehdä komentorivityökaluilla. kun kerran helppokäytöiset graafiset työkalut on olemassa niin miksi ei hyödyntää niitä? taitojen kertyessä voi sitten opetella sitä komentorivin käyttöä.

        Ja mitä tulee noihin komentoriviltä käytettäviin editoreihin, niin vi ja emacs on turhan vaikeita käyttää alottelevalle käyttäjälle, nano on paljon yksinkertaisempi. nano ei tietenkään ole alkuunkaan yhtä monipuolinen kuin esim emacs, mutta se on paljon helpompi käyttää. Emacs on usein hämmentävä jopa kokeneemmille käyttäjille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      180
      3241
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      373
      2121
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      44
      1979
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      41
      1941
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1461
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1231
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1193
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      384
      1071
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      114
      993
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      42
      817
    Aihe