Tänään Iltalehdessä:
"Vanhempien mitta täynnä:
Karanneen Elmoren päiväkoti vaihtoon!
Keskiviikko 21.4.2010 klo 03.06
Karanneen pojan vanhemmat ottavat lapsensa pois Steinerpäiväkodista.
Litimärkänä löytynyt Elmore selitti joutuneensa putken sisään. Sen tarkemmin hän ei osannut karkumatkastaan kertoa. Elmore pääsi ilmeisesti karkaamaan päiväkodin aidan ali raosta, jonka routa oli repinyt.
Litimärkänä löytynyt Elmore selitti joutuneensa putken sisään. Sen tarkemmin hän ei osannut karkumatkastaan kertoa. Elmore pääsi ilmeisesti karkaamaan päiväkodin aidan ali raosta, jonka routa oli repinyt. (THELONIUS NAUMANEN)
ota kantaa
Jätätkö lapsesi päiväkotiin turvallisin mielin?
O
Kyllä 	Ei
63%	37%
Ääniä 1909
keskustele
Jätätkö lapsesi päiväkotiin turvallisin mielin?
taustaIL 19.4.2010: Elmore, 3, katosi päiväkodista
Naumasen 3-vuotias poika lähti viime torstaina karkuteille päiväkoti Sinilinnun hoitajien silmien alta Tampereen Turtolassa. Parinkymmenen minuutin etsintöjen jälkeen äiti löysi litimärän Elmore-pojan Turtolan kartanon mailta päiväkodin läheisyydestä.
- Meidät jätettiin yksin, kertoo pojan äiti Reetta Naumanen.
Elmoren äiti arvostelee kovin sanoin Sinilinnun päiväkodin toimintaa keskiviikon Iltalehdessä.
Mitta täynnä Tampereella
8
2888
Vastaukset
- 18+16=34
"Elmoren äiti arvostelee kovin sanoin Sinilinnun päiväkodin toimintaa keskiviikon Iltalehdessä."
Kiinnostaisi tietää miten? Onko jollain kyseinen lehti? Nettiartikkelin perusteella tapauksesta ei saa juuri mitään tietoa.- EI JAKSA
Haloo!!!! Voiko enää enempää olla julkisuuden hakuisia ihmisiä ja VIELÄ jeesustellaan!!! Onneks kakara pois ja samaten vanhemmat hoitoon...PIMEETÄ
 - ikävää
EI JAKSA kirjoitti:
Haloo!!!! Voiko enää enempää olla julkisuuden hakuisia ihmisiä ja VIELÄ jeesustellaan!!! Onneks kakara pois ja samaten vanhemmat hoitoon...PIMEETÄ
Niin juuri. Vanhemmat ovat itse epäonnistuneet lapsensa kasvatuksessa ja nyt haukkuvat siitä muita. Tuollaisille ihmisille ei ole sijaa tässä yhteisössä.
 - 14+12=26
ikävää kirjoitti:
Niin juuri. Vanhemmat ovat itse epäonnistuneet lapsensa kasvatuksessa ja nyt haukkuvat siitä muita. Tuollaisille ihmisille ei ole sijaa tässä yhteisössä.
"Niin juuri. Vanhemmat ovat itse epäonnistuneet lapsensa kasvatuksessa ja nyt haukkuvat siitä muita. Tuollaisille ihmisille ei ole sijaa tässä yhteisössä."
No, tuollaisista ihmisistä ei tykätä varmaan missään yhteisössä, mutta kokemukseni mukaan steineryhteisöissä jaksetaan hämmästyttävän pitkään hankaliakin ihmisiä - vaikka sitten hampaat irvessä. Mutta itsepähän vanhemmat lähti lapsineen lätkimään. - palautteesta vaarin
14+12=26 kirjoitti:
"Niin juuri. Vanhemmat ovat itse epäonnistuneet lapsensa kasvatuksessa ja nyt haukkuvat siitä muita. Tuollaisille ihmisille ei ole sijaa tässä yhteisössä."
No, tuollaisista ihmisistä ei tykätä varmaan missään yhteisössä, mutta kokemukseni mukaan steineryhteisöissä jaksetaan hämmästyttävän pitkään hankaliakin ihmisiä - vaikka sitten hampaat irvessä. Mutta itsepähän vanhemmat lähti lapsineen lätkimään.karkaamisestaan. Kai sillä päiväkodin henkilökunnallakin, vaikka kuinkan henkistä steinerilaisuuttaa kannattavatkin, on jonkinlaista vastuuta. Vai onko pian samanlainen, jossa ei ole selkeitä rajoja, kuten valomaalauksissa - jotta keijut pääsevät sisään ja ulos.
On hyvä oppia ottamaan palautetta vastaan - vaikka steinerilaiset ovat tietenkin muita parempaa vbäkeä. Oppimista on teilläkin. Ainakin eräässä steinerkoulussa on erittäin hankala henkilö ihan johtoasemassa. Ja kummasti näytetään häntä kumartavan yhteisössä. - aikuiset huolehtii?
palautteesta vaarin kirjoitti:
karkaamisestaan. Kai sillä päiväkodin henkilökunnallakin, vaikka kuinkan henkistä steinerilaisuuttaa kannattavatkin, on jonkinlaista vastuuta. Vai onko pian samanlainen, jossa ei ole selkeitä rajoja, kuten valomaalauksissa - jotta keijut pääsevät sisään ja ulos.
On hyvä oppia ottamaan palautetta vastaan - vaikka steinerilaiset ovat tietenkin muita parempaa vbäkeä. Oppimista on teilläkin. Ainakin eräässä steinerkoulussa on erittäin hankala henkilö ihan johtoasemassa. Ja kummasti näytetään häntä kumartavan yhteisössä.Onko päiväkodin piha 3 vuotiailla samanlainen, kuin valomaalauksissa.
 - 6+15=21
palautteesta vaarin kirjoitti:
karkaamisestaan. Kai sillä päiväkodin henkilökunnallakin, vaikka kuinkan henkistä steinerilaisuuttaa kannattavatkin, on jonkinlaista vastuuta. Vai onko pian samanlainen, jossa ei ole selkeitä rajoja, kuten valomaalauksissa - jotta keijut pääsevät sisään ja ulos.
On hyvä oppia ottamaan palautetta vastaan - vaikka steinerilaiset ovat tietenkin muita parempaa vbäkeä. Oppimista on teilläkin. Ainakin eräässä steinerkoulussa on erittäin hankala henkilö ihan johtoasemassa. Ja kummasti näytetään häntä kumartavan yhteisössä."Kai sillä päiväkodin henkilökunnallakin, vaikka kuinkan henkistä steinerilaisuuttaa kannattavatkin, on jonkinlaista vastuuta. Vai onko pian samanlainen, jossa ei ole selkeitä rajoja, kuten valomaalauksissa - jotta keijut pääsevät sisään ja ulos. On hyvä oppia ottamaan palautetta vastaan - vaikka steinerilaiset ovat tietenkin muita parempaa vbäkeä."
Olen kanssasi täysin samoilla linjoilla. Tosin mielestäni steinerilaiset eivät ole muita parempaa väkeä, vaan aivan tavallisia ihmisiä. Tämä välikohtauskin olisi voinut tapahtua missä päiväkodissa tahansa. - Anonyymi
ikävää kirjoitti:
Niin juuri. Vanhemmat ovat itse epäonnistuneet lapsensa kasvatuksessa ja nyt haukkuvat siitä muita. Tuollaisille ihmisille ei ole sijaa tässä yhteisössä.
Miten se on vanhempien vastuulla, jos lapsi katoaa päiväkodissa? Kyllä sen kuuluu silloin olla päiväkodin vastuulla, kun lapsi on sinne hoitoon päivän ajaksi vity. Vasta lapsen noudon yhteydessä alkaa vanhemman vastuu juosta ennenkuin taas lapsi toimitetaan päiväkodin huostaan.
 
 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1295312Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1935017"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste863496Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1093008Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan302384SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei102185Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2561835Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan71467- 1081374
 Toivottavasti odotat minua
Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.821355