Onko kannabiksen polttaminen rikos vai ei, millainen tuomio varkaalle pitää antaa, pitääkä raiskaajat laittaa vankilaan, mitä tieteellistä näissä kysymyksissä on, joku "oikeustieteilijä" voisi vastata.
Oikeustiede on tiedettä?
Ei kai sentään
8352
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
vastaus kysymykseesi:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Oikeustiede
niin aina rinnastetaan törkeään rattiin eli maksimi rangaistus jos huumeissa ajaa.Ihan oikein muuten mielestäni.Pitäisi laittaa kaikki käyttäjät loppuelämäksi siperiaan ja unohtaa ne sinne.Te olette luusereita ja runkkari sikoja kaikki huumeiden käyttäjät.
Oikeustiede se vasta tiedettä on, vähän toista kuin matematiikka, fysiikka tai kemia. Ketkä muuten ovat tämän loistavan tieteenalan suurimmat kansainväliset nimet, ketkä sen loivat ja tekivät siitä tiedettä?
"Oikeustiede se vasta tiedettä on, vähän toista kuin matematiikka, fysiikka tai kemia. Ketkä muuten ovat tämän loistavan tieteenalan suurimmat kansainväliset nimet, ketkä sen loivat ja tekivät siitä tiedettä? "
Itse asiassa oikeustiede on yksi yliopistojen kolmesta alkuperäisestä "vanhasta" tieteenalasta jota opiskeltiin omissa "ylemmissä" tiedekunnissa, lääketieteen ja teologian ohella.
Filosofinen tiedekunta oli neljäs alempi tiedekunta, jossa käytävät matematiikan ja luonnontieteiden opinnot yhdessä muiden opintojen kuten filosofian, retoriikan ja musiikin opintojen kanssa olivat vain perusopintoja, jotka piti suorittaa ennen kuin pääsi edes opiskelemaan ylempiin tiedekuntiin. Filosofisessa tiedekunnassa ei alunperin pystynyt edes väittelemään tohtoriksi, vaan heillä oli oma maisterin tutkinto johon väiteltiin.
Modernin oikeustieteen tieteelliset tunnusmerkit perustuvat siihen, että se pyrkii tunnistamaan, määrittelemään, analysoimaan ja systematisoimaan erilaisia oikeudellisia ilmiöitä, eri oikeuskäytännöistä, eri oikeudenaloilta, eri normistoista sekä sisäisesti että ulkoisesti, ja lisäksi tunnistamaan muista humanistisista lähitieteistä (kauppa-, yhteiskunta-, kulttuuri-, käyttäymis- ja kielitieteistä) lainalaisuuksia jotka vaikuttavat oikeudelliseen toimintaan ja ajatteluun.
Mutta jospa se onkin taidetta?
voiko alle 15 vuotiaana tehtyjä pikku rikoksia tuomita jälkeenpäin
niin sanotusti silloin kun henkilö on täyttänyt 15 vuotta ?
...tietenkään.
Mutta jos teet ulkomailla jotakin sellaista mikä on siellä sallittua mutta Suomessa laitonta niin sinua voidaan siitä syyttää Suomessa.