Olen lähdössä viikoksi Edinburgiin syyskuussa. Minulla ei ole ajokorttia, joten kyselen julkisista kulkuneuvoista. Onko kukaan matkustanut esim. junalla Stirlingiin päiväreissulle Edinburgista? Siellä näyttää olevan ainakin Stirlingin linna ja muutakin mielenkiintoista.
Toinen paikka, mikä tuli mieleen on Glaskow.
Minua kiinnostaa vanhat rakennukset ja taide.
retkelle
3
930
Vastaukset
- Matka-Tapsa
Jos olet jo Edinburghissa, matkustaminen Glasgowiin tarkoittaisi vain menemistä huonompaan suuntaan…
Tai siis vakavammin: jos olet kiinnostunut pelkästään shoppailemisesta, siihen Glasgow saattaa olla parempikin paikka. Toinen syy mennä sinne saattaisi (ellet halua vartta vasten vierailla jossakin tietämässäsi nähtävyydessä) olla halu nähdä tyypillinen iso brittiläinen teollisuuskaupunki…
Edinburgh on omanlaisensa ja yksi Euroopan parhaimpia, jos ei kaikkein paras, kaupunkikohde.
Sekä Stirlingiin että Glasgowhun on helppo tehdä päivänmatka. Junalla pääsee molempiin, ja Stirlingiin voi harkita myös bussimatkaa.
Stirlingistä saa myös päivässä kohtuullisen hyvän käsityksen. Sen on joskus väitetty olevan vähän kuin Edinburgh pienessä koossa (mutta siinä liepeillä näkyy jo Ylämaan raja ja kukkuloita), mutta kyllä pienen kaupungin syke ja ilmipiiri silti on erilainen. - Nina A
Aloittajalle tämä tulee jo kovasti myöhässä :D mutta jotakuta muuta saattaa kiinnostaa, että Stirlingiin pääsee Edistä kätevästi junalla Haymarketin asemalta noin tunnissa. Hinta menopaluulle on n. £ 8,50.
Me käytiin viime kesän Edinburghin matkalla päiväreissulla Stirlingissä ja ainakin mä ihastuin tuohon pikkukaupunkiin ihan täysillä! Ihanan historiallinen fiilis ja paljon kodikkaampi tunnelma kuin vaikka Edissä. Stirlingin linnakin oli ainakin mun mielestä paljon parempi kuin Edin linna. Edin linnasta kun näkee selvästi, että se on aina ollut linnake, kun taas Stirlingin linna on tehty asumuskäyttöön ja näinollen kodikkaampi.
Me vietettiin suurin osa päivää linnaa kiertäessä. Kannattaa myös osallistua Argyll's Lodging'n esittelyyn, jos vain sattuu olla paikalla kun kiertokäynti alkaa. Ihan mielenkiintoinen rakennus sekin. Ja ehdottomasti kannattaa käydä siinä linnan kupeessa olevassa kirkossa Church of the Holy Rude. Nätti 1100-luvun kirkko ja yhtä vanha hautausmaa.
Muuten kierreltiin vain kaupungilla ennen "kotiinlähtöä". Se jäi vähän harmittamaan, ettei ollut lopulta enää aikaa käydä tsekkaamassa Wallacen monumenttia.- Skotlantiin
Olemme lähdössä parin viikon päästä Edinburghiin. Meinasimme käydä ainakin glasgowssa, muta haluaisimme nähdä myös Skotlanin nummet ja mahdollisesti Loch Ness. Onko linjoilla ketään kuka osaisi opastaa ensikertalaisia Skotlantiin matkustajia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433017Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta612961- 422367
- 311863
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251719Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa721684- 481586
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä771275- 381252
- 791080