retkelle

päiväksi

Olen lähdössä viikoksi Edinburgiin syyskuussa. Minulla ei ole ajokorttia, joten kyselen julkisista kulkuneuvoista. Onko kukaan matkustanut esim. junalla Stirlingiin päiväreissulle Edinburgista? Siellä näyttää olevan ainakin Stirlingin linna ja muutakin mielenkiintoista.
Toinen paikka, mikä tuli mieleen on Glaskow.
Minua kiinnostaa vanhat rakennukset ja taide.

3

868

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matka-Tapsa

      Jos olet jo Edinburghissa, matkustaminen Glasgowiin tarkoittaisi vain menemistä huonompaan suuntaan…

      Tai siis vakavammin: jos olet kiinnostunut pelkästään shoppailemisesta, siihen Glasgow saattaa olla parempikin paikka. Toinen syy mennä sinne saattaisi (ellet halua vartta vasten vierailla jossakin tietämässäsi nähtävyydessä) olla halu nähdä tyypillinen iso brittiläinen teollisuuskaupunki…
      Edinburgh on omanlaisensa ja yksi Euroopan parhaimpia, jos ei kaikkein paras, kaupunkikohde.
      Sekä Stirlingiin että Glasgowhun on helppo tehdä päivänmatka. Junalla pääsee molempiin, ja Stirlingiin voi harkita myös bussimatkaa.

      Stirlingistä saa myös päivässä kohtuullisen hyvän käsityksen. Sen on joskus väitetty olevan vähän kuin Edinburgh pienessä koossa (mutta siinä liepeillä näkyy jo Ylämaan raja ja kukkuloita), mutta kyllä pienen kaupungin syke ja ilmipiiri silti on erilainen.

    • Nina A

      Aloittajalle tämä tulee jo kovasti myöhässä :D mutta jotakuta muuta saattaa kiinnostaa, että Stirlingiin pääsee Edistä kätevästi junalla Haymarketin asemalta noin tunnissa. Hinta menopaluulle on n. £ 8,50.

      Me käytiin viime kesän Edinburghin matkalla päiväreissulla Stirlingissä ja ainakin mä ihastuin tuohon pikkukaupunkiin ihan täysillä! Ihanan historiallinen fiilis ja paljon kodikkaampi tunnelma kuin vaikka Edissä. Stirlingin linnakin oli ainakin mun mielestä paljon parempi kuin Edin linna. Edin linnasta kun näkee selvästi, että se on aina ollut linnake, kun taas Stirlingin linna on tehty asumuskäyttöön ja näinollen kodikkaampi.

      Me vietettiin suurin osa päivää linnaa kiertäessä. Kannattaa myös osallistua Argyll's Lodging'n esittelyyn, jos vain sattuu olla paikalla kun kiertokäynti alkaa. Ihan mielenkiintoinen rakennus sekin. Ja ehdottomasti kannattaa käydä siinä linnan kupeessa olevassa kirkossa Church of the Holy Rude. Nätti 1100-luvun kirkko ja yhtä vanha hautausmaa.

      Muuten kierreltiin vain kaupungilla ennen "kotiinlähtöä". Se jäi vähän harmittamaan, ettei ollut lopulta enää aikaa käydä tsekkaamassa Wallacen monumenttia.

      • Skotlantiin

        Olemme lähdössä parin viikon päästä Edinburghiin. Meinasimme käydä ainakin glasgowssa, muta haluaisimme nähdä myös Skotlanin nummet ja mahdollisesti Loch Ness. Onko linjoilla ketään kuka osaisi opastaa ensikertalaisia Skotlantiin matkustajia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      257
      3619
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      133
      2598
    3. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      15
      2075
    4. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      227
      1898
    5. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      349
      1879
    6. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      57
      1468
    7. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      49
      1414
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      111
      1150
    9. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      103
      1147
    10. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      71
      1130
    Aihe