miten elät ja teet väikkäriä?

kissi1

tarkoiten nyt siis sitä maallista puolta. Tiedän kyllä, että monista tiedekunnista valmistuu suurestikin arvostettuja, kansainvälisiä tutkimuksia, joista tekijä saa apurahaa tai joku yritys on palkannut jonkun listoilleen.
Mutta entäpä humanistinen tiedekunta? Jatko-opiskelupaikkoja kyllä ehdotellaan jne. mutta miten se on taloudellisesti mahdollista? Eihän jokainen väikkärin tekijä saa apurahaa, joten miten sellainen ihminen pärjää? Opintotuellako (saako edes sitä?) vai käyttekö samanaikaisesti vakitöissä? Miten tämän homman saa käytännössä toimimaan? Jatko-opiskelu kiinnostaisi kyllä mutta en vain ymmärrä, miten saisin sen oikeassa elämässä toimimaan.

1

814

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • peebo

      Kyllä jatko-opintoihin saa opintotukea, mutta kyllä se apuraha on myös tärkeää. Näin siksi, että apurahan saaminen on muulle tiedeyhteisölle osoitus siitä, että tutkimuksesi aihe on relevantti ja että tutkimuksesi on oikeasti 'tieteellinen' eikä mitään puolivillaista muka-tieteellistä puutaheinää. Apurahoja on paljon saatavilla, joten eikun rohkeasti hakemaan vaan. Ei se mitään ota jos ei annakaan. Hyvälla tutkimussuunnitelmalla, joka on kohdennettu oikealle rahoitustaholle, apurahahanat aukeavat. Kannattaa myös hakea jatko-opintoihin yliopistoon, jonka strategian piiriin väitöksesi aihe kuuluu. Mene ja tutki siis eri yliopistojen tiedekuntakohtaisia strategioita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2254
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1008
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      962
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    6. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      863
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      121
      842
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      773
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      753
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      749
    Aihe