Moi.
jostain luin että Pavloanin metroaseman seutua kannattaa vältellä - mistä moinen?
hotellimme Galileo sijaitsee muutaman korttelin päästä ko. alueella.
onks kukaan muuten käyny tossa Galileo hotellissa?'
vaikuttaa kuiteskin kohtuu laadukkaalta
jostain luin että Pavloanin metroaseman seutua kannattaa vältellä - mistä moinen?
hotellimme Galileo sijaitsee muutaman korttelin päästä ko. alueella.
onks kukaan muuten käyny tossa Galileo hotellissa?'
vaikuttaa kuiteskin kohtuu laadukkaalta
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tarkoitanet asemaa nimeltä I.P.PAVLOVA.
Asema sijaitsee aivan ydinkeskustassa, joten on vilkas ja kaikenlaista sukan kuluttajaa kulkee sen läpi (kuten minäkin monasti).
Ei kuitenkaan mielestäni mitenkään poikkea muista Prahan metroasemista eikä ole milläään lailla poikkeuksellisen vaarallista aluetta...taskuvarkaitahan on jokapaikassa.
Kaikenkaikkiaan Prahan keskusta on mielestäni yölläkin turvallisempi kuin kirkonkylän nakkarin lähimaasto täällä kot-maassa viikonloppuisin.
Olen noin 20-kertaa käynyt kaupungissa ja koskaan ei ole ollut ongelmia.
kiitos - kyllä, tarkoitinkin juuri tuota I.P.PAVLOA.
plazan sivulla osui silmään vaan tuo väite että aluetta tulisi vältellä.
tuli myös mieleen että olisi kiva nähdä Prahaa myös hiukan syrjäseuduiltakin - esim. metroasemien päätepysäkit - näilläkin alueilla voinee liikkua huoleti kunhan pitää järjen kädessä?
Olimme Galileossa asustelemassa ja kuljimme I.P Pavloan sekä metron päättäreiden kautta ilman ongelmia. Hotelli oli ERITTÄIN edullinen ja huone kookas kolmelle. Aamupala OK, ainoa puute oli netti, joka ei huoneissa toiminut, ainoastaan alakerran aulassa. Edellisellä kerralla asustimme asunnossa vanhassa kaupungissa ja silloin huomasimme hakeutuvamme iltaisin Praha 2 alueelle illanviettoon. Siksipä varasimme poikkeuksellisesti hotellin ja juuri tuolta alueelta. Hyviä ravintoloita, mm hotellin vastapäätä hyvä paikka, olutkellareita ja helppo pääsy metroon. Metrolinjojen päättäreillä yleesä hyvät ostosmahdollisuudet ostoskeskuksissa, jopa useita lähekkäin. Netistä on helppo kalastaa ne etukäteen. Muuten kaupungissa helpompi liikkua jalkaisin, kuin esim Budapestissa, koska etäisyydet ovat inhimilliset ja paikat toisiaan lähellä.