Kesäkukkien

..aika tulee vauhdilla. Parveke kauniiksi ja piha kauniiksi, jos sellainen on.

Kuinka moni teistä vaivautuu laittamaan parvekkeelle kukkasia, yrttejä tms?

Ja miten tehdään parvekkeesta viihtyisä kesäkeidas?

Oih....itseäni jo kesättää..;)
10766
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Terkkuja!Täällä ainakin yksi joka on juuri lähdössä koristus tavaroiden hankintaan.Harmina vaan ,että käytä mielikuvitustasi kukittaaksesi ranskalaista parveketta.No pieni on myös kaunista ja söpöä...Yrttejä keittiön puolelle ja hyvää tuoksua.Moi!

Äänestä

, kuuluvat keitaaseeni.
Kuljettelen niitä pikkuretkiltä ja matkoilta.
Ovat matkamuistoja, jotka samalla edustavat tuota
paikkaa alkuperäisemmin kuin ihmisen tekemät viritykset.

Ja vettä pitäisi keitaallani olla myös. Sellainen kaupallinen vedenliruttelulaite, jossa on kiviä ja liikkuvaa vettä, joissakin myös valo, kiinnostaa kovin.

Itse viihtyisin ~viidakossa, onpa se sitten sisällä tai pihalla. Oma viitseliäisyys ja talous rajoittavat sekä esim. kukkivien kasvien suhteen naiseni ampiais-/kimalaiskammo.

Äänestä

aikonut monet kerrat, mutta aina ovat kukat aikomukseksi jääneet. on minulla tuolla metri kertaa metrin terassillani pöytä ja kaksi tuolia. muuta sinne ei juuri mahdu...

Äänestä

partsille, ilman muuta. Koska en ole viherpeukalo, niin petuniat ovat tosi kiitollinen lajike. Löytyy kaikenlaisissa ihanissa värisävyissä, kestävät karujakin oloja ja ... hmm, epäsäännöllistä elonrytmiä, rakastavat kastelua, elpyvät "pitkän valkoisen kuivan kauden" jälkeen (ovat niin syyttävän, niin syyttävän näköisiä) ja jo keskikesällä pursuilevat runsaina laatikossaan. Kuihtuneet kukat vain pitää nopsasti nyppiä pois. Ilahduttavat vielä loka-marraskuussa.

Monet eivät tykkää niiden hajusta, pitääkö nokkansa tökätä lähelle joka paikkaan?

Partsi ei ole iso, joten vain pöytä, aurinkotuoli, keinu, matto ja nostalginen pölkky.

Äänestä

Itse olen tullut ihan hulluksi terassin parissa tämän kevään tullen. Olen innostunut kerrankin laittamaan siihen näköä ja viihtyisyyttä. Sieltä löytyy mm. mustaa rottinkia, koriste-esineitä, tekoviherkasveja ja kun vähän vielä alkaa aurinko lämmittää niin löytyy myös eläviä kukkia. Uusi matto antoi myös paljon näköä. Parvekkeet ja terassit saa todella viihtyisiksi ja niiden kattaminen on mukavaa puuhaa. Piha näyttää toistaiseksi vielä kuolleelta =(

Äänestä
  • olen niin rikas että minulla on omat puutarhurit kartanollani jotka hoitaa nuo hommat!

    Äänestä

Tekisi niin kovasti mieli alkaa laittamaan parveketta kauniiksi minipuutarhaksi, paljon kukkia ja köynnöksiä, yrttejä, ehkä jopa semmoinen minikasvimaa johonkin "laatikkoon".. mutta haaveeksi jää valitettavasti tänä kesänä kun taloon tehdään parvekeremppa.Sitten tyydyinkin vain laittamaan keittiön ikkunalaudalle basilikaa, timjamia, sitruunamelissaa ja persiljaa:)

Äänestä

Minä pidän erivärisistä orvokeista istutettuna samaan ruukkuun. Niissä on ihana tuoksukin. Niitä pitää vain hoitaa ahkerasti, niin ne kukkivat pitkään. Pitää muistaa kastella ja nyppiä kuivuneet kukat pois, niin niiden tilalle kasvaa uusia kukkia. Minulla ei ole mahdollisuutta kukkien kasvatukseen, ikävä kyllä.

Äänestä

Meillä ei ole parvekekukkia, eikä muutenkaan viherkasveja (paitsi yksi tarkoin varjeltu, arpinen avocado). Syynä kaksi karvaista puutarhuria, joille kasvien kitkeminen ja mullan ryöppääminen on kutsumus..

Äänestä

Tällaista istutusta kannattaa kokeilla, jos parvekkeella on vähän tilaa, mutta haluaa silti saada sinne kukkien iloa... Hanki hiukan isompi kukkaruukku, ja aseta ruukun keskelle tukevasti multaan sellainen hauska pajusta punottu häkkyrä, korkeus saa olla ainakin metrin. Reunoille istuta köynnöskrassin taimia, ruukun koosta riippuen 2-3 tainta. Tarkista muuten, että hankit köynnöstävää lajiketta, sillä pensastava lajike jää matalammaksi, eikä lopputulos ole yhtä näyttävä. Kesän aikana köynnöskrassi sitten kasvaa ja kiipeilee pajutukea vasten, ja kukkii todella runsaasti iloisenvärisin punaisin, punaoranssein tai keltaisin kukin! Kasvi on helppohoitoinen, ei vaadi paljon ravinteita, eikä tuoksu voimakkaasti eli ei aiheuta allergioita. Kaiken huipuksi kukat ovat syötäviä, eli niitä voi laittaa salaatteihin tai kakkuihin koristeeksi! (Minun mielestäni kirkkaanpunaisten kukkien terälehdet maistuvat vadelmalta, keltaisten taas sitrushedelmiltä...:))

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jennifer kirjoitti:

..aika tulee vauhdilla. Parveke kauniiksi ja piha kauniiksi, jos sellainen on.

Kuinka moni teistä vaivautuu laittamaan parvekkeelle kukkasia, yrttejä tms?

Ja miten tehdään parvekkeesta viihtyisä kesäkeidas?

Oih....itseäni jo kesättää..;)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu