Mahtaako kukaan tietää löytyykö san Miguelilta minkäänlaista orkideapuutarhaa tms.
Orkideat
3
563
Vastaukset
Tietooni ei ole tullut, että São Miguelilla kasvatettaisiin orkideoita eikä muitakaan kukkia merkittävästi. Terceiran saarella on ollut mielenkiintoa orkideoiden kasvatukseen. Saari on tällä hetkellä Kanarian jälkeen yksi Euroopan suurimpia proteoiden tuottajia. Terceiralla kasvatettuja proteoita päätynee Suomeenkin Hollannin kautta.
- flora&fauna
Kiitos vastauksesta.
Olen yrittänyt myös etsiskellä jonkinlaista luetteloa kasveista, joita siellä on ja kukkii mikä milloinkin, mutta vähän heikolla menestyksellä. Onkohan sellaista luetteloa vielä tehtykään?
Tarkoitus olisi tulla paikanpäälle tarkistamaan alkukevään kukkijoita jo ensi viikolla, jos lennot sallivat. flora&fauna kirjoitti:
Kiitos vastauksesta.
Olen yrittänyt myös etsiskellä jonkinlaista luetteloa kasveista, joita siellä on ja kukkii mikä milloinkin, mutta vähän heikolla menestyksellä. Onkohan sellaista luetteloa vielä tehtykään?
Tarkoitus olisi tulla paikanpäälle tarkistamaan alkukevään kukkijoita jo ensi viikolla, jos lennot sallivat.Tiedossani ei ole varsinaista luetteloa kukkivista kasveista kukinta-ajan mukaan. Erilaisia oppaita kyllä on saatavana täällä Ponta Delgadassa kirjakaupoissa. Nettilähteisiin en ole perehtynyt.
Näyttävin kukkiva kasvi Azoreilla on hortensia, jonka kukinta alkaa touko-kesäkuun vaihteessa ja jatkuu syyskuun alkupuolelle saakka. Huippunsa se saavuttaa heinäkuussa. Kukinnan ajoittumiseen ja kestoon vaikuttaa ratkaisevasti kasvupaikan aurinkoisuus ja kosteus. Aurinkoisilla paikoilla kasvavien hortensioiden kukat aukeavat aikaisin ja kuihtuvat nopeammin kuin varjoisilla paikalla sijaitsevien. Katvepaikoissa kasvavien hortensioiden tuoreita kukintoja saattaa nähdä vielä marraskuun alussakin.
Kesä-heinäkuulla kukkii afrikkalainen sinisarja (Agapanthus praecox), jota näkee sekä puutarhoissa että teitten varsilla.
Heinäkuulla aloitta kukintansa tuoksuinkivääri (Hedychium gardenarum), jota on runsaasti metsissä teitten varsilla mm. Furnasissa ja Nordestessa.
Syyskuun toisella puoliskolla kukkii amaryllis (Amaryllis belladonna). Tämäkin kasvi on tavallinen tien varsilla.
Syksyn edistyessä puhkevat kukkaan jukkapalmut. Niitä ei ole runsaasti, mutta ne ovat näyttäviä. Marras-joulukuulla väriä Ponta Delgadaan tuovat kukinnoillaan kniphofiat. Samoihin aikoihin aloittavat kukintansa kolibrikukat, joiden kukinta jatkuu yhä. Joulukuussa alkaa näkyä myös kamelioiden kukkia. Kamelioiden kukinta jatkuu joidenkin lajikkeiden osalta aina toukokuulle saakka. Tunnettu kamelioistaan on Furnas, jossa pidetään helmikuun lopulla/maaliskuun alussa kamelianäyttely. Myös Ribeira Grandessa on ollut pienimuotoisia kamelianäyttelyitä.
Atsaleoiden kukinta ajoittuu helmi-toukokuulle. Niitä kasvaa mm. teiden varsilla ja sekä Furnasin että Sete Cidadesin kraatterijärvien alueella.
Kesällä värittävät puutarhoja bougainvilleat. Tällä hetkellä kukkivat mm. kliiviat ja sinisateet (Wisteria sinensis). Keskikesällä kukkaan puhkeaa maorihehkupuu (Metrosideros excelsa), joka São Miguelilla on varsin tavallinen puisto- ja kaupunkipuuna. Punaiset kukat ovat myös tulipuussa, joita tosin on kovin vähän.
Kesän kukkivia pensaita on oleanteri (heinä-elokuu). Yleisesti aitakasvina käytettävä kiinanruusu (hibiscus) kukkii hyvällä säällä ympäri vuoden. Joulukuulla muistuttaa tulevasta juhlasta joulutähden kukin pensas, joka portugaliksi tunnetaan nimenllä manhãs-de-pascoa.
Tämä esitys ei suinkaan ole kaiken kattava. Pääasiallisimmat kukkivat kasvit ovat joka tapauksessa hortensiat, atsaleat ja kameliat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 944155
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.663413Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,723054SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.812529Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52336Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.1992105Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a302051- 41860
- 72768
- 52756