On tämä sitten kummallista. Aloitin Estrogel-geelin pahoihin esivaihtareihin 2 vuotta sitten, pienellä 20 mikron annoksella. Auttoi tosi hyvin kaikkeen, mielialakin seestyi ja uni syveni, lihaskivut katosivat jne. Nyt olin ollut jo pitempään masentunut, erittäin ärtynyt ja hirveän turvonnut. Kokeilin pudottaa Estrogelin annosta puoleen eli 10 mikroon, ja turvotusta on hävinnyt nopeasti puoli kiloa, mieliala noussut ja ärtyneisyys hävinnyt. Gyne käski lisätä geeliä, koska minulle on alkanut tulla kasvojen kuumotusta ym. oireita lisää, lihaskivutkin ovat palanneet. Onkin ihan outoa mielestäni, että kun päin vastoin vähensin geeliä, olo parani, vaikka olen vanhentunut tässä 2 vuodella ja vaihtari-ikä lähenee kovaa kyytiä. Olen nyt 48 v. Onko muilla käynyt samalla lailla?
Kumma juttu estrogeenista
Krisunen-62
3343
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Määrätäänkö tuota siis jo esivaihtareihin?
Itse olen myös 48 v ja esivaihtarioireet päällä, mutta en ole saanut muuta kuin keltarauhashormonia.
Tuleeko sulla kuitenkin kuukautiset vielä, onko FSH-arvoja tutkittu?
sekin kun Verkkouutisissa oli tutkimuksesta, jossa estrogeenin arveltiin lisäävän astmaa vaihdevuosi-ikäisillä. Tälläkin moni on valittanut minun lisäkseni hengenahdistuksesta, tietääkseni kukaan meistä ei ole kertonut käyttäneensä estrogeenilääkitystä. Minä ainakaan en käytä ja ajoittain hengitykseni tuntuu salpautuvan.
Estrogeenin määrä vaihtelee vaihdevuosien alussa ja silloin voi tulla mahdollisesti tuo tilanne mistä kerrot. Luulisin, että se on sattumaa ja sait tavallaan "liikaa" estrogeenia.
On tämä sellaista kummallista aikaa, kun säryt ja kolotukset lähtevät, niin tulee hirvittävä turvotus tilalle jne.
Olisiko niin estrogeenin kanssa myös niin, että liika aiheuttaa samat oireet kuin liian vähäkin? Ainakin joissakin vitamiinin puutostiloissa on samat oireet kuin yliannostuksissa.
Noita aineita ei tiedä,paljonko on hyvä itsekullekkin.Minä lopetin senkin käytön,kun ei ollut mitään hyötyä.