http://media.finnair.com/files/pdf/discharge_and_release_form_fi.pdf Elkää vain missään nimessä menkö ihmiset tuota allekirjoittamaan,tämä on Finnairilta laitonta toimintaa. Finnair ei voi sooloilla korvausten maksamisen duhteen kun EU-komissio on päätöksensä antanut. Olkaa ihmiset nyt tarkkoja oikeuksienne kanssa!
Elkää vain
jkljiouj
13436
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
eikä täällä ole viikko itketty kun kaikki muut lentää, mutta finski ei. nyt lennetään ja omalla vastuulla.
sen saa minkä tilaa....................................
VASTUUVAPAUDEN MYÖNTÄMINEN – LUE HUOLELLISESTI
Ymmärrän, että Islannissa tapahtuneen tulivuorenpurkauksen vaikutukset lentoliikenteeseen jatkuvat
Euroopassa ja että alla mainittua lentoreittiäni on muutettu Finnairista riippumattomista syistä.
Vahvistan että lähden kyseiselle lennolle tietoisena siitä, että Helsingistä on tällä hetkellä vain rajoitettu
määrä jatkoyhteyksiä tai niitä ei ole lainkaan, ja että otan tämän riskin tietoisesti. Hyväksyn
peruuttamattomasti, että kuljetussopimustani Finnairin kanssa on muutettu siten, että matkakuvaksen
lopullinen määränpää on Helsinki, eikä lipussani mainittu kohde, ja että mikäli lippuuni sisältyy
paluulento, sen lähtöpaikkakunta tulee olemaan Helsinki, eikä lipussani mainittu paikkakunta.
Olen itse vastuussa kaikista mahdollisista kustannuksista, joita minulle voi aiheutua siitä, ettei
Helsingistä ole jatkokuljetusta tai ettei paluukuljetusta ole Helsinkiin, ja vapautan täten Finnairin ja sen
edustajat kaikista näihin liittyvistä vastuista, paitsi vastuusta myöntää minulle takaisinmaksu
käyttämättömän lentolipun osuudesta voimassa olevien lippusääntöjen mukaan.
Päivämäärä: ____________________
Allekirjoitus: ____________________
Nimenselvennys:
Lennon numero: ____________________
Kerrotko vielä postauksesi pointin?
"tämä on Finnairilta laitonta toimintaa"
Millä perusteella? Laittaisitko vielä hieman faktaa asiasi tueksi? Ketään ei pakoteta allekirjoittamaan yhtään mitään.
"kun EU-komissio on päätöksensä antanut"
Minkä päätöksen. Laittaisitko vielä hieman faktaa asiasi tueksi?
Lentoyhtiöt yrittävät vain saada asiakkaitaan määränpäihinsä, mutta he eivät voi vaikuttaa esim siihen jos tilanne muuttuu lähdön jälkeen ja ilmatila suljetaankin taas eikä päästäkään siihen määränpäähän mihin on suunniteltu. Tämä ei mielestäni ole lentoyhtiön vika. Vai onko? Ja jos niin miksi? Toinen vaihtoehto olisi antaa matkustajien odottaa kunnes tilanne on 100% ohi että vältettäisiin miljoonat korvausvaateet siitä että "KYLLÄ LENTOYHTIÖIDEN PITÄÄ PYSTYÄ HALLITESEMAAN TULIVUORIA! HALUAN RAHAA!". Tällä yritetään vain välttää lisäkorvauvaateita. Mitä virkaa on vakuutusyhitöillä?
Lentomatkustajan kuluttajansuoja määritellään Euroopan unionin asetuksessa 261/2004 ja Montrealin yleissopimuksessa vuodelta 1999. Näiden sopimusten läpikäyntiin ja tulkintaan ei ole lennon ongelmatilanteissa usein aikaa, joten listasimme kymmenen tärkeintä kohtaa lentomatkustajan oikeuksista
4. Lentoyhtiön on tarjottava ruokaa ja majoitus viivästystilanteissa
Lentoyhtiön on tarjottava matkustajalle ateria, virvokkeita ja sekä mahdollisuus käyttää viestintävälineitä mikäli lennon odotetaan viivästyvän.
• yli 2 tuntia, ja kyseessä on lento, jonka pituus on alle 1500 km
• yli 3 tuntia, ja kyseessä on lento, jonka pituus on 1500–3500 km
• yli 4 tuntia, ja kyseessä on lento, jonka pituus on yli 3500 km.
Lentoyhtiön on tarjottava myös hotellimajoitus kuljetuksineen, mikäli odottelun vuoksi yöpyminen on välttämätöntä.
http://kuningaskuluttaja.yle.fi/node/2535
Ei tuo vastuuvapaus koske kuin rajattuja tilanteita.
Jatkoyhteydet Helsingistä
Kaikkia jatkoyhteyksiä Helsingistä eteenpäin ei välttämättä vielä ole. Jos siitä huolimatta haluatte lentää Helsinkiin tarjolla olevilla lennoilla, allekirjoittakaa oheinen lentoyhtiön vastuuta koskeva lomake (PDF) ennen lennolle tuloa.
Mutta jätit kuitenkin pois tuollakin mainitut "poikkeukselliset olosuhteet" jolloin lentoyhtiö ei ole korvausvelvollinen. Tämä jos mikä on ollut "poikkeuksellinen olosuhde".
nyt ei koske kiinteämääräistä korvaus jossa on tuo poikkeuksellinen olosuhde kun ei ole saavuttu........
Anteeksi herra, lauseessanne ei ollut mitään järkeä.
siis tarkoitat, että lentoyhtiö KEKSII aina sääolosuhteet myöhästymisen syyksi, jotta välttää korvaukset. Sitäkö yritit kertoa?
Kiitos sinulle joka kerkesit tänne faktat jo laittamaan. Niin tosiaan ihan lain mukaisesti finnairin toiminta on laitonta,ulkoa en pykäliä muista mutta asioista voi myös itse ottaa selvää. Ja jos ei halua ottaa selvää,saa vain ittiänsä syyttää tyhmyydestään. Niin ja Eu komissiohan antoi lausunnon siitä että lentoyhtiöiden on korvattava jumiin jääneiden matkustajien majoituksen ja ruokakustannuksia,seuraa uutisia niin pysyt ajantasalla. Don´t shoot the messenger!
rthbrstht:lle Huomaa että olet kommentoimassa asiaa josta et yhtään mitään tiedä. Vakuutusyhtiöillä ei ole tässä mitään virkaa koska n.99% vakuutusehdoista sisältää pikku präntin jossa kerrotaan ettei se ole vastuussa lunnonmullistuksista johtuvista vahingoista. Kannattaa ottaa asioista selvää ennen kuin nousee barrikaadeille koko kansaa vastaan ja väittää ihmisten olevan vain raha-ahneita yhtiötä kohtaan.
"Huomaa että olet kommentoimassa asiaa josta et yhtään mitään tiedä."
Minä puolestani huomaan että sisälukutaidossasi on parantamisen varaa (sen lisäksi että olet ylläolevassa lauseessasi väärässä). Tiedän tasan tarkkaan että vakuutusyhtiöt ovat pesseet kätensä asiasta luonnonmullistuksia koskevilla pykälillään. Mutta onko tämä sitten mielestäsi oikein? Kuuluuko islannissa tapahtuva tulivuorenpurkaus mielestäsi todella 100% lentoyhtiöiden maksettavaksi vaikkei heillä ole asiaan minkään valtakunnan vaikutusta? Jos kyseessa olisi tekninen vika tms. lentoyhtiön sössimisestä johtuva matkan peruuntuminen, tottakai he olisivat täysin vastuussa korvaamaan kaikki aiheutuneet kulut ja vähän päälle.
Ymmärrän myös sen miksi ihmisillä on herne niin syvällä nenässä ettei sitä sieltä saa edes peukalolla kaivettua koska lomat ja työsuunnitelmat ja serkun häät yms on mennyt pieleen kun on jouduttu nököttämään lentokenttähotellissa tai matkaamaan lentoyhtiön järjestämällä bussikuljetuksella perse puutuneena 44 tuntia auronkorannikolta kotiin. Ja tottakai sinäkin olet silloin nyrkkiä heristäen vaatimassa rahojasi, aivan sama keltä kunhan joku maksaa. Ja vielä jos joku kehtaa olla eri mieltä kanssasi niin se on vaan ihan tyhmä eikä tiedä mistään mitään! Itse olisin edelleenkin heristämässä nyrkkiäni täysin toisaalle. Miksi ihmiset ylipäätään maksavat matkavakuutuksista moninkertaisesti sen hävitetyn kännykän hinnan minkä he ehkä suostuvat pitkin hampain korvaamaan jos rikosilmoitus on tehty ja hankintakuitti tallessa..?
Taas toimittiin lakien vastaisesti ja ryssittiin. Jos ei bisnes onnistu muutoin kuin kepulikonstein niin kannattaisiko heittää lusikat nurkkaan.
http://www.taloussanomat.fi/liikenne/2010/04/23/finnair-painosti-matkustajia-laittomasti/20105820/139
Vai mitä tuo on jos ei pääse Aasiassa kyytiin ellei allekirjoita, nyt laittomaksi todettua, lappua?