Sovinto ennen syytettä

yykaaakoonee

Olen tehnyt rikosilmoituksen törkeästä kunnianloukkauksesta, ja tapaus on jo lähtenyt syyteharkintaan.
Vastapuoli haluaisi sovitella tapausta, eli maksaa minulle rahaa siitä että vedän rikosilmoituksen pois.
Missä vaiheessa voin vielä perua tekemäni ilmoituksen ?

2

1063

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • en osta mitään

      No, otsikossahan se jo tuli, eli jos syyttäjä on jo ehtinyt nostaa syytteen, niin vaikka peruuttaisit syyttämispyyntösi, syyttäjällä säilyy syyteoikeus.

      Tosin, jos juttu sovitaan (asianomistajan ja vastaajan välillä) vielä syytteen nostamisen jälkeen, niin veikkaisin kyllä, että syyttäjä suurella todennäköisyydellä peruuttaisi syytteensä siinä tapauksessa.

      • neuvoja4

        Jos haluat sovitella tätä asiaa, niin ainaham sovitteluneuvottelun voi järjestää käräjiä edeltävänä päivänä. Silloin syytettä ei voi enää perua, mutta jos olette päässeet sovintoratkaisuun, niin sillä voi olla vaikutusta käräjäoikeuskäsittelyyn. Jos olette sopineet suuresta summasta rahaa sovittelussa, sinun kannattaa pyytää käräjillä että he vahvistaisivat tehdyn sopimuksen. Silloin siitä tulee ulosottokelpoinen. Se turvaa tilannetta jos vastapuoli ei maksa sinulle sovitun mukaisesti.

        Kannattaa olla yhteydessä syyttäjänvirastoon. Jos sinulle ei ole vielä tullut kutsua saapua käräjille, niin voi olla että asia edelleen käsittelyssä eikä syytettä ole nostettu.

        Törkeä kunnianloukkaus on virallisen syytteen alainen rikos, joten jos sovittelette niin syyttäjällä on sovinnosta huolimatta oikeus nostaa syyte.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8018
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3842
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1896
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1290
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1123
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      30
      1057
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      847
    8. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      10
      840
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      812
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      27
      752
    Aihe