olisko kellään tietoa ,semmosesta viasta joka vaivaa moponi etujarrua.ongelma on jarrun laahaus.pääsylinteri ja työsylinteri on puhdistettu huolellisesti ja vaihdettu uudet tiivisteet ,ja ilmattu Hyvin.jarrua painettaessa muutaman kerran ,jarrukahva menee aivan tönköksi ja jarru jää laahaamaan .kun ilmausruuvia hieman raottaa siitä tulee tippa nestettä, ongelma häviää pyörä pyörii aivan vapaasti työsylinteri ei varmaakaan jumita.muutaman jarrutuksen jälkeen taas laahaa.mikä tarkoitus nestesäiliön kalvolla on,se on vähän venyneen ja rispautuneen näköinen
etujarru
honda cm400
3553
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Voisikohan vika olla jarrukahvassa, itselläni se ainakin auttoi asiaa. Tarkista, että kahvan kohtaan, joka liikuttaa pääsylinterin mäntää jää pienoinen välys.
mulla on samanlaisessa pyörässä just sama ongelma. muut osat oon vaihtanut paitsi jarruletkua, ja juuri siinä sanovat ongelman olevan, en oo vielä raaskinu ostaa kun alkuperäinen maksaa 85e, voishan sen jossain kyllä tettää? kokeileppa sinä ensin tuota letkunvaihtoa, niin sitten minäkin vaihdan sen, oon ajellu ilman etujarrua, olen käyttänyt sitä vaan hätätapauksissa, ja sitten ilmannu.
Hyvä on tarkistaa tuo kahva, mutta jarruletkun vaihtaisin vasta viimeisenä, jos siitä neste menee helposti läpi, selvästikin paluupuoli on tukossa, eli raakasti irroitat pääsylinteristä muovisen nestesäiliön ja puhdistat paluupuolen reijän, joka on sellanen lähes hiuskarvaakin ohuempi, sillä se menee hyvin helposti tukkoon. Nestesäiliön tiivisteellähän on luonnollisesti tarkoitus tiivistää, sillä ei ole osuutta asiaan. Kokeileppa tuo niin eiköhän ala pelaan!