Testamentin vaikutukset?

Voivatko vanhemmat määrätä keskinäisessä hallintaoikeustestamentissa (molempien jälkeen on määrätty lapset perillisiksi), jossa on lasten aviopuolisot suljettu pois, vielä siitäkin kenelle omaisuus menee, jos lapsilla ei ole rintaperillisiä??

Eli ensin perii leski ja sitten poika tytär ja jos esim. pojalla ei ole lasta, niin vaikkapa tytär veljensä.

Ulottuko valta siis näin pitkälle?
4741
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jos ymmärsin kysymyksesi oikein (vähän jäi epäselväksi kuka peri kenet?), niin vastaus on: kyllä.

Siis:

Vanhemmista toinen saa testamentilla hallintaoikeuden ja samalla rintaperillinen A ja B saavat omistusoikeuden. A:n puolison C avio-oikeus on suljettu pois.

Kysyt, voiko testamentilla määrätä vielä niin, että A ei saa mitään, jos hänellä ei ole perittävän kuollessa omia lapsia. Tällöin omaisuuden saisikin toinen rintaperillinen B.

Tämä tilanne olisi sallittu, koska testamentin saamisen ehdoksi A:lle voidaan laittaa se, että hänellä on lapsi(a) perittävän kuollessa. Jos ehto ei täyty, jäämistön saa B.

Kyseessä on normaali hallintaoikeustestamentti, jolla toissijaiselle saajalle (A tai B) tulee omistusoikeus.

Äänestä

Pahoittelen, että kirjoitin tekstini hieman pieleen juridisesti. Kyseessä on hallintaoikeustestamentti (lapset siis perivät jo nyt, mutta leski hallitsee) ja aviopuolisot on suljettu pois.

Tarkoitin, voiko määrätä tulevaisuudesta eli siitä, kuka lapsen tällöin perii. Eli sulkea lapsen puolison perimysoikeuden pois ja määrätä vaikkapa sisaren perilliseksi vanhemmilta tulleen omaisuuden osalta. Voiko myös määrätä sisaren perilliseksi, vaikka poika saisi tulevaisuudessa lapsia ja jättää nämä lapset omaisuuden ulkopuolelle??

Äänestä
  • Vanhemmat voivat testamentissaan määrätä, että että perintö menee lainmukaan rintaperillisille ja täydentää tätä toisijaismääräyksellä esim:
    "siinä tapauksessa, että tyttärellemme A ei olisi rintaperillistä tai ottolasta, menee meiltä perintönä A:lle tullut omaisuus A:n kuoleman jälkeen poikamme B rintaperillisille tasasuuruisin osuuksin."

    Äänestä

  • >>Tarkoitin, voiko määrätä tulevaisuudesta eli siitä, kuka lapsen tällöin perii. Eli sulkea lapsen puolison perimysoikeuden pois ja määrätä vaikkapa sisaren perilliseksi vanhemmilta tulleen omaisuuden osalta. Voiko myös määrätä sisaren perilliseksi, vaikka poika saisi tulevaisuudessa lapsia ja jättää nämä lapset omaisuuden ulkopuolelle??>>

    Yritän vielä ymmärtää kysymyksesi ja vastaan sitten siihen.

    Tarkoittanet tilannetta, että vanhemmat ovat keskinäisessä testamentissaan määränneet rintaperilliset (A ja B) saamaan ensisaajana jäämistöomaisuuden ( hallintaoikeus lisäksi leskelle elinajakseen). Sen lisäksi testamentissa olisi määrätty (toissijaismääräys), että yhden rintaperillisen (A) kuoltua hänen vanhemmiltaan saamansa omaisuus menee toiselle rintaperilliselle (B).

    Tällaisen toissijaismääräyksen seurauksena rintaperillisen A perintöosuutta rasittaa sellainen rajoitus, jonka vuoksi hän ei voi vapaasti itse määrätä testamentissaan, kelle vanhemmilta saatu omaisuus on menevä. Kyse on siis ns. rajoitetusta omistusoikeustestamentista tältä osin. Tällainen testamenttimääräys on sinänsä sallittu. Mutta koska rintaperillisellä on oikeus saada lakiosansa rajoituksista vapaana, ko. määräys loukkaa A:n lakiosaa. A voi siten tehdä testamenttia vastaan lakiosailmoituksen. Se on tehtävä jommankumman vanhemmista kuoltua (6 kk kuluessa testamentin tiedoksisaannista).

    Lakiosailmoituksen jälkeen testamentti on siltä osin tehoton, kun se rajoittaa A:n oikeutta määrätä kuolemansa jälkeen omaisuudestaan (eli testamenttivapautta rajoittaneelta osin). A:n lakiosahan on puolet perintöosasta eli esimerkkitapauksessani neljäsosa vanhempien jäämistöstä. Tältä osin testamentti on siis tehoton, jos A vaatii lakiosaansa.

    Kyseinen neljäsosa jaetaan sittemmin A:n lapsille, jos hänelle niitä tulee eikä A ole testamenttia tehnyt.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Päivyt kirjoitti:

Voivatko vanhemmat määrätä keskinäisessä hallintaoikeustestamentissa (molempien jälkeen on määrätty lapset perillisiksi), jossa on lasten aviopuolisot suljettu pois, vielä siitäkin kenelle omaisuus menee, jos lapsilla ei ole rintaperillisiä??

Eli ensin perii leski ja sitten poika tytär ja jos esim. pojalla ei ole lasta, niin vaikkapa tytär veljensä.

Ulottuko valta siis näin pitkälle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu