"rakko" valkuaisessa

Huomasin muutama päivää sitten, että valkuaisessa on pieni ehkä rakkulan näköinen näppy. Eli joku neulanpään kokoinen todella pieni, vain valolla näyttäen sopivasta kulmasta erottuva kohouma. Näyttää kirkkaalta, mutta valon heijastuessa siitä on vaikea sanoa sen väriä.

Olen syönyt a-vitamiinijohdannaista aknelääkettä useamman kuukauden ja silmäni ovat tämän seurauksena kuivaneet. En ole käyttänyt kuin ehkä muutaman viikon tämän aikana silmää kosteuttavia tippoja. Melkein koko kuurin ajan silmät ovat olleet punaiset. En ole varma voisivatko ne olla tulehtuneet, mutta en ole käynyt lääkärissä kun tätä kuivuutta pitäisin todennäköisenä. Muillakin kuurin syönneillä on ilmennyt silmien punoitusta kuivuuden takia.

Ajattelin kysyä täältä jos jollain muulla on kokemusta tällaisesta pienestä nystyrästä silmässä. Aion kyllä mennä asian kanssa lääkäriin jos ongelma ei poistu parin viikon sisällä. Näössä ei ole mitään häiriöitä, mutta mietityttää silti mistä tuollainen voisi johtua.
21148
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Minulla oli samanlainen kouluiässä. Se kesti aika pitkään ja hankasi silmäluonta sisältäpäin. Sen häivyttyäkin valkuaiseen jäi punainen läikkä, joka aina korostui rasituksen ja mm valvomisen takia.
Tämä on kyllä lääkärien tuntema ja varmaankin vaaraton. Kyselyitä aikakauslehtien lääkäripalstoilla näkee toisinaan. Kuulet lääkäriltä millaisia yhteyksiä tällä on vaikkapa kuntoon t vitamiinitarpeisiin.

Äänestä

Se on Pinguecula. Täysin vaaraton. Ikään kuin ihossa pisama.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mies.,.,., kirjoitti:

Huomasin muutama päivää sitten, että valkuaisessa on pieni ehkä rakkulan näköinen näppy. Eli joku neulanpään kokoinen todella pieni, vain valolla näyttäen sopivasta kulmasta erottuva kohouma. Näyttää kirkkaalta, mutta valon heijastuessa siitä on vaikea sanoa sen väriä.

Olen syönyt a-vitamiinijohdannaista aknelääkettä useamman kuukauden ja silmäni ovat tämän seurauksena kuivaneet. En ole käyttänyt kuin ehkä muutaman viikon tämän aikana silmää kosteuttavia tippoja. Melkein koko kuurin ajan silmät ovat olleet punaiset. En ole varma voisivatko ne olla tulehtuneet, mutta en ole käynyt lääkärissä kun tätä kuivuutta pitäisin todennäköisenä. Muillakin kuurin syönneillä on ilmennyt silmien punoitusta kuivuuden takia.

Ajattelin kysyä täältä jos jollain muulla on kokemusta tällaisesta pienestä nystyrästä silmässä. Aion kyllä mennä asian kanssa lääkäriin jos ongelma ei poistu parin viikon sisällä. Näössä ei ole mitään häiriöitä, mutta mietityttää silti mistä tuollainen voisi johtua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu