Siis laittakaa nyt ihmiset kunnon vaatteet päälle, kun lähdette ajamaan huhtikuussa!!
Varsinkin kevari tyyppejä näkee monesti aamulla farkkujen kanssa ajelemassa...mitä siellä päässä liikkuu??
-Kevarikuski itsekin-
Ps.Kymco Zing...:)
Varsinkin kevari tyyppejä näkee monesti aamulla farkkujen kanssa ajelemassa...mitä siellä päässä liikkuu??
-Kevarikuski itsekin-
Ps.Kymco Zing...:)
Vastaukset 7
Vanhimmat
Juu, meinaa aamuisin olla vilu mennä mopollakin kouluun päin, mutta kyllä mä silti ihan farkuissa ja (teko)nahkarotsissa viilettelen menemään, koska päivisin silti on ihan mukava sää... Sitäpaitsi kunnon ajoasut ovat aika kalliita eivätkä kovin mukavia raahata mukana sitten koko päivä..
Kyllä sitä kohta ainakin alkaa tareta reilusti! :)
Niin, myönnettäköön, että ilman kunnon varusteita ajaminen houkuttelee... Mutta entäs sitten kun sattuu joku onnettomuus?? Kun se nyt valitettavasti on totuus, että suurin osa autoilijoista käyttäytyy kuin idiootit motoristin havaitessaan. Ja vaikka itse olisi kuinka varovainen, muut voivat aiheuttaa onnettomuuden! Eli kannattaa aina ajatella tältä pohjalta... Voittaako ulkonäkö todella turvallisuuden?
-itsekin motoristi
Farkut eivät ole motoristin asu koskaan.
Ne eivät suojaa lainkaan kaaduttaessa.
Näitä farkkutyyppejä sanotaan tennaripojiksi. Heidän varusteensa siis on täysin puuttellinen ja epämotoristinen. Ei voi suositella moista hölmöilyä.
Oikea motoristin asu on valmistettua aidosta nahasta. Joillakin "motoristeilla" näkee myös näitä textiilivirityksiä... jotka ovat jonkinlaisia mutteivat niin hyviä kuin aito nahkapuku.
Tositilanteessa topattu nahkapuku on siis paras.
Myös nahkahousut nahkatakki on kohtuu toimiva yhdistelmä, sillä toppaamatonkin nahka kestää kaatumista -toisin kuin kankaat.
Niinpä niin, nahkapuku on kyllä turvallinen.
Mutta järkeä on sekin, että pukeutuu lämpötilan mukaan. Sortseissa ajelu ei ole kovin fiksua, mutta kyllä meillä ainakin naureskellaan näille "nahkahaalarit kaupungilla 30 asteen helteessä"-tyypeille.
Kisat / pitkän matkan ajot ovat tietty erikseen.
jotka eivät moottoripyöräilystä mitään tiedä ja niiden ajatuksille ei paljon painoa kannata antaa, kun ajoasuaan valitsee.
Farkut / shortsit prätkällä = EI ole motoristi vaan typerä pelle eli "tennaripoika"
Ajoasu on oltava, olipa keli -40 tai 50.
Mulleko nuo edelliset kommentit olivat tarkoitettu..?
En yhtään yritä vähätellä turvallisen ajoasun merkitystä, ja kuten sanoin, shortseissa ajelu ei liene kovin viisasta.
Kannattaisi silti varmaan joskus nostaa nenä sieltä MP-asun uudesta katalogista, ja käydä vaikka vähän ajelemassa.