märkätilojen vedeneristys

Onkos kenelläkään tietoa millaiset ovat kyseisen sertifikaatin saamiseen vaadittava kirjallinen koe? Opiskelu / faktojen pänttääminen ei vaan jää päähän.. Todellisuudessa tiedän tarkalleen mitä tehdä ja miten toimia... Onko kukaan käynyt hiljattain kokeessa?

T. [email protected]
123307
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

kysytään kirjallisessa muodossa, ei sen kummempaa! JOS osaat asiat käytännössä ja luettua tekstiä ymmärrät, osannet vastata niihin myös kokeessa?

Äänestä
  • Sertifikaatin saa ainakin omalla paikkakunnallani niin heppoisin perustein, että hirvittää. Valvontatöitä tehdessä tulee jatkuvasti vastaan sellaisia aikaansaannoksia, että suoritus pitää hylätä ja turhan paljon on sellaisiakin, joita joudutaan kolmeenkin kertaan korjaamaan, ennen kuin ovat edes jotenkuten hyväksyttävissä.

    Valitettavasti on todettava, että muutamaa tunnollista poikkeusta lukuun ottamatta, tekevät sertifikaatin suorittaneet tyypit aivan ala-arvoista työtä. Kauhistuttaa ajatuskin, että nämä tekevät itse omasta työstään tarkastuspöytäkirjan omakotitaloissa. Alalla kauan toimineet tekevät selvästi laadukkaampaa työtä ilman sertifikaattiakin. Toki on myös niitä, jotka ovat oppineet työn ensin ja sitten suorittaneet sertifikaatin. Ja sitten on ne toivottomat, jotka eivät opi koskaan.

    Ammatti-isännöitsijät onneksi vaativat ulkopuolisen tarkastuksen asentajan sertifikaatista huolimatta. Valvojilla sitten riittää työtä noiten tunareitten paimentamisessa.

    Äänestä

  • Paikallisvalvoja kirjoitti:

    Sertifikaatin saa ainakin omalla paikkakunnallani niin heppoisin perustein, että hirvittää. Valvontatöitä tehdessä tulee jatkuvasti vastaan sellaisia aikaansaannoksia, että suoritus pitää hylätä ja turhan paljon on sellaisiakin, joita joudutaan kolmeenkin kertaan korjaamaan, ennen kuin ovat edes jotenkuten hyväksyttävissä.

    Valitettavasti on todettava, että muutamaa tunnollista poikkeusta lukuun ottamatta, tekevät sertifikaatin suorittaneet tyypit aivan ala-arvoista työtä. Kauhistuttaa ajatuskin, että nämä tekevät itse omasta työstään tarkastuspöytäkirjan omakotitaloissa. Alalla kauan toimineet tekevät selvästi laadukkaampaa työtä ilman sertifikaattiakin. Toki on myös niitä, jotka ovat oppineet työn ensin ja sitten suorittaneet sertifikaatin. Ja sitten on ne toivottomat, jotka eivät opi koskaan.

    Ammatti-isännöitsijät onneksi vaativat ulkopuolisen tarkastuksen asentajan sertifikaatista huolimatta. Valvojilla sitten riittää työtä noiten tunareitten paimentamisessa.

    on ihan mielenkiinnosta kysyttävä, onko paikallisvalvojalla itsellään Vtt:n myöntämä vedeneristyssertifikaatti?

    Äänestä

  • väliin. kirjoitti:

    on ihan mielenkiinnosta kysyttävä, onko paikallisvalvojalla itsellään Vtt:n myöntämä vedeneristyssertifikaatti?

    Paikallisvalvojalla on itsellään VTT:n myöntämä Märkätilatöiden valvojan sertifikaatti ja paljon muutakin alaan liittyvää koulutusta ja tietoutta, sekä käytännön kokemusta.

    Äänestä

Joo tänään kävin kurssin, puhuttiin 3 tuntia ihan muusta kuin koulutusasioista (lue:puhuttiin paskaa) ja koe tehtiin sitten ruokatunnilla kun kouluttaja lähti käymään jossain. Ihan turhaa rahastusta koko serti, mitään muuta ei kurssista jäänyt käteen kuin että olisi voinut senkin päivän viettää vaikka jossain muualla. Noh tulipahan todistettua että töissä nämä hommat opitaan ei opiskelemalla.

Äänestä

Niinpä,ja sit täällä joku valopää jaksaa mainostaa sen sertin tärkeyttä.Kysykää ennemmin tekijältä/tekijöiltä et kauan ja paljon tehny kyseisiä töitä älkääkä sit sertiä.Ja valkatkaa se joka on oikeasti tehnyt muutakin kuin sen vaadittavan kokeen.
Silloin saatte luultavasti laadukkaampaa työtä.

Äänestä

Se että on tehnyt vesieristyksiä ennen sertin hankintaa ei ole mikään este sertin hankinnalle. Joten tekeekö se sertin hankinta niistä asentajista huonompia kuin olivat ennen sertin hankintaa.

Esim minä olen tehnyt vesieristyksiä aikana, jolloin sertifikaattia ei vielä edes ollut, silti katsoin sen hankinnan hyödylliseksi.

Näyttää siltä, että sertittömillä on kova hätä, kun pitää todistella serti tarpeettomaksi ja sen omaavat huonoksi tekijöiksi.

Äänestä
  • VTT:n vedeneristäjän sertifikaatti kertoo sen, että sen haltija osaa tehdä pesuhuoneen vedeneristyksen asiallisesti ja että ymmärtää suhteellisen kosteuden merkityksen sekä kosteustekniset perusasiat.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    VTT:n vedeneristäjän sertifikaatti kertoo sen, että sen haltija osaa tehdä pesuhuoneen vedeneristyksen asiallisesti ja että ymmärtää suhteellisen kosteuden merkityksen sekä kosteustekniset perusasiat.

    Minä lisään vielä, että on sitten eria asia jos henkilö ei

    1) halua tehdä asioita oikein
    2) ole kiinnostunut tekemään asioita oikein
    3) välitä tehdä asioita oikein.

    Minulla itselläni ei ole VTT:n vedeneristyssertifikaattia, mutta olen käynyt noin 15 eri tuotevalmistajien koulutustilaisuutta ja pyrin tekemään aina tietämiseni ja taitoni mukaan mahdollisimman hyvää ja toimivaa vedeneristystä.

    Äänestä

Märkätila-asentajanSertifikaatin todellakin saa hiukan liian helposti,tällä tarkoitan näyttön vastaan ottoa,monesti seinät saa olla laatoitettu paitsi
helmakierros.näyte otetaan alimmaisenlaatan ja nurkkahauhan välistä
yleensä 1 kohdasta (sinänsä ok ) ja lattiasta 1 kohdasta, muu alue katsotaan
silmä määräisesti myöskin ok . mutta seinästä suihkualue jää tarkastamatta,
joka joutuu alttiiksi suurimmalle kosteudelle ,joskus myös nurkkanauhojen kunnolla kiinnittyminen ("ilmapusseja"). harvat tarkastavat vetolujuuden useammasta kohtaa ,(onko primer kunnolla laitettu,tai tasoitteet kunnolla kuivunut .) ja ennen kaikkea onko kaivo eristetty huolella.huomioiden hajulukon
pois saamisen huollon vuoksi. Ehkä sertin tarkoitus onkin vaan saada pahimmat tyrijät pois markkinoilta.toisaalta onhan se hyvä rahastus keinokin
ps.tästä voidaan olla montaa mieltä.

Äänestä

tietoa ja kokemusta on ,ehdottaisin että lukisit aineiston huolella 2-4 kertaan
ajatuksen kanssa,äläkä jännitä teoriakoetta liikaa ei ne ylitsepääsemättömän
vaikeita ole lookisella ajattelulla pärjää melko hyvin ja muutamilla oleellisilla
tiedoilla. kysymyksiä n.20 ehkä muutama kompa mukana .lykkyä pyttyyn.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_8679009 kirjoitti:

Onkos kenelläkään tietoa millaiset ovat kyseisen sertifikaatin saamiseen vaadittava kirjallinen koe? Opiskelu / faktojen pänttääminen ei vaan jää päähän.. Todellisuudessa tiedän tarkalleen mitä tehdä ja miten toimia... Onko kukaan käynyt hiljattain kokeessa?

T. [email protected]

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu