eurasierin luonne,mutta karva lyhkäsempi??

Driimer

Osaisko kukaan kertoa millä koiralla mahtaisi olla yhtä miellyttävä ja hurmaava luonne kuin eukulla,mutta karvapeite lyhyempi ? Mikään rotu luonteensa puolesta ei tunnu olevan se oikea paitsi eurasier,joka on rauhallinen,korkean ärsytyskynnyksen omaava,ei haukkuherkkä ja vailla metsästysviettiä (ainakaan kovasti) eli oikea unelmakoira meidän perheeseen. Karvapeite vain vähän mietityttää kun on oikee karvakasa tuo eurasier :)

5

699

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voi eussia

      Harva rotu on luonteeltaan yhtä jääräpäinen rähisijä kuin eurasier. Kaverini eurasier jouduttiin lopettamaan, koska se hyökkäili lasten kimppuun, oli kauhean äänekäs ja haastoi riitaa toisten koirien kanssa sekä kaiken kukkuraksi oli aggressiivinen omistajallaankin! Nyt sillä kaverillani on >>ihana>> appenzellinpaimenkoira auttamassa unohtamaan sen entisen hirviökoiran.

      • alottaja

        kurja jos on noin huono kokemus eukusta! en oo koskaan kuullutkaan kyseisen rodun käyttäytyvän noin.
        kiva kuulla etää appenzelli on mukava koira,sitäkin oon harkinnu omaks roduks.


      • simonss

        Meidän eukku on kiltti ja oppivainen. Se kerää vaikutteita koko ajan ympäristöstään. Näillä luonteenlaaduilla voi ilmeiesti myös muodostua luonnonvikaisia "hirviökoiria". Tällaisissa tapauksissa paras ratkaisu sekä koiralle että ympäristölle on lopettaminen.


      • voi eussia
        simonss kirjoitti:

        Meidän eukku on kiltti ja oppivainen. Se kerää vaikutteita koko ajan ympäristöstään. Näillä luonteenlaaduilla voi ilmeiesti myös muodostua luonnonvikaisia "hirviökoiria". Tällaisissa tapauksissa paras ratkaisu sekä koiralle että ympäristölle on lopettaminen.

        No on niitä eurasiereita varmasti hyvin kilttejäkin, eivätkä läheskään kaikki ole saman luonteisia kuin kaverini koira oli. Kaiken rotuisista koirista tietysti löytyy kaiken luenteisia koiria. Ihan hyvä rotuvalinta eussi varmasti on, huolimatta joistain poikkeusyksilöistä.


      • Snap
        voi eussia kirjoitti:

        No on niitä eurasiereita varmasti hyvin kilttejäkin, eivätkä läheskään kaikki ole saman luonteisia kuin kaverini koira oli. Kaiken rotuisista koirista tietysti löytyy kaiken luenteisia koiria. Ihan hyvä rotuvalinta eussi varmasti on, huolimatta joistain poikkeusyksilöistä.

        Suurin osa eukuista on kylklä miellyttävä luonteisia,juuri sellaisia miksi ne on pyritty aikanaan jalostamaankin. valitettavasti joskus niissäkin,kuten muissakin roduissa,tulee vastaan myös agressiivisia YKSILÖITÄ. tällöin ei kuitenkaan ole syytä pitää koko rotua agressiivisena.
        Mitä turkkiin tulee,niin valikoimaa on eukuissa aika paljon.Toisilla on turkki muhkeampi ja pidempi,omalla koirallani turkki on aika karheaa,pystyä ja lyhyehköä. Eli vaikka karvapallo onkin niin karvaa ei silti lähde läheskään niin paljoa kuin esim.naapurin lapinkoirasta. harjaan turkkia noin kerran viikossa,kahdessa.eli helppohoitoinen. jos kohdalle sattuu pidempikarvasempi yksilö niin tietty kannattaa harjata useemmin ettei turkki "vanutu" ja takkuunnu. pennun vanhemmista voi jonkin verran päätellä minkälainen turkki ja luonne sille tulee ja kasvatuksella on tietty osuutensa tohon luonne asiaan. lampeä,mutta päättäväinen koulutus on ehkä helpoin tie eurasierin kanssa. ne ei oo mitään kauheen kovapäisiä,eli oppivat kyllä,kunhan teet oppimisesta mieluisaa. mut tää oli si vaan mun kokemukseni ja mielipiteeni asiasta.mut uskallan kyl suositella eukkua ekaksikin koiraksi :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      58
      5555
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      180
      4524
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      16
      3972
    4. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      50
      3559
    5. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      51
      3491
    6. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      65
      3269
    7. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      11
      3131
    8. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      27
      2722
    9. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      46
      2307
    10. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      33
      2300
    Aihe