Poliisii on tehnyt seurontoja eri palstoilla ja myös täällä kannattaisi varmasti lopettaa henkilön/henkilöiden herjaaminen ajoissa tai siihen puututaan eräällä palstalla oli erääseen jo puututtu ja varsinkin kun kyseessä on oikealla nimellä ja tunnistettavissa oleva henkilö
.
Oli se herjattu sitten istunut linnasa se ei vaikuta asiaan vaan kaikkien on noudatettava lakia, myös "kunnollisten" puskien on tajuttava ettei ihan mitä tahansa voi heittää aina raja tulee joskus vastaan.
Raja on Suomen laki.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kunnianloukkaus
.
Oli se herjattu sitten istunut linnasa se ei vaikuta asiaan vaan kaikkien on noudatettava lakia, myös "kunnollisten" puskien on tajuttava ettei ihan mitä tahansa voi heittää aina raja tulee joskus vastaan.
Raja on Suomen laki.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kunnianloukkaus
Vastaukset 39
Vanhimmat
Yrität siis estää rakastamiesi venkuloiden joutumisen kritiikin kohteeksi? OK! Kaikki murhaajat, raiskaajat, pedarit, omaisuus- ja väkivaltarikolliset yms. ovat niin ihania ja rakastettavia. Palvon heitä! En enää ikinä esitä mitään kritiikkiä heitä tai heidän tekojaan kohtaan. Se nyt on vaan ihan ok tehdä rikoksia, ei siinä ole mitään väärää, eikä kritiikille ole sijaa. HURRAAA, VENKULAT!
Kun sä kerran niin paljon vihaat kaikkia vankilaan joutuneita sulla on todellakin ongelmia itsesi kanssa, ja sen sanon vaikka siinä että henkilö jolla on ylikorostunut homoinho niin se vihaa itsessään näitä piirteitä tai pelkää jopa olevansa homo.
Eli kyse on käänteisestä reaktiosta kuten tiedät psykologiaa lukenaana, tavallinen kansalainen ei kuluta energiaa hoihin asioihin tolkuttomasti kuten sinä toinen nikkis on punttikarju.
Jos mä näen miehen kävelevän käsikädessä en ala huutaa homot vaan käännän katseeni pois koska en pidä heistä mutta en ala räyhää.
Ja toinen on levittää valheellista tietoa entisistä kuten tiedät hyvin se on rikos ja sinäkin olet silloin siihen samaan gategoriaan kuuluvia eli rikollinen toimintatapa, kaikki on minulle sallittua herjaaminen ja kunnianloukkauskin.
Toinen asia mitä voisit miettiä miksi sä kulutat täällä aikaa jahtaamalla ja entisiä rikollisia ja roikkumalla perässä?
Ja viilaat jokikisen kirjoitusvirheen perässä täällä se on niin joillekkin alatyypeille tyypillistä käytöstä että.
Täällä visisin ei noi pari kirjoittajaa ole syyllistyneet noihin esittämääsi rikoksiin vapauduttuaan vai onko sulla parempaa tietoa?
Tiedätkö se on elämäntosiasia vankilasta ja myös vapaudutaan joskus ei sinne jäädä asumaan!
ja toinen asia mikä ihemtyttää aina kun kirjoitan tänne sinä ilmestyt kuin tyhjästä ilmeisesti päivystät täällä noh, käyhän tämäkin työstä.
vankilassa istuneet tuomionsa ovat saaneet, on heilläkin oikeus Suomen lain mukaan omia oikeuksia lain mukaan vaatia, jos heistä Suomen lakia rikotaan, asumme sivistys maassa, jossa kaikilla on perustuslailliset oikeudet lain edessä oikeuksiensa perään, myös entisillä/nykyisillä linnassa istuvilla, myös kunnaloukkauksissa, siinä missä muillakin Suomen kansalaisilla.
Asuu koneen ääressä! Jo vuosia näin on ollut ja tulee olemaan. Katkeroitunut henkilö. Ainut viihde tietokoneenruutu.
Laitatko esimerkin tekemistäni herjauksista? En kirjoita tänne muulla nimimerkillä kuin Spider-Veksi53. Minulla on täysi perustuslaillinen oikeus mielipiteeni ilmaisuun tällä palstalla, etkä sinä sille asialle mitään voi. En roiku täällä yhtään sen enempää kuin sinäkään, enkä ketään jahtaa, mutta kritiikkiäni rikollisia kohtaan et voi estää. Jos sinua vituttaa se että olen eri mieltä asioista kanssasi enkä nuoleskele venkuloita, niin se on enempi sinun murheesi kuin minun.
Sinulla on armoton halu vaientaa kaikki kritiikki rikollisia kohtaan. Jos nyt kuitenkin heräisit arkirealismiin, niin ymmärtäisit että 99% väestöstä suhtautuu rikolliisiin negatiivisesti, eikä heidän tekonsa saa meiltä tavallisilta ja rehellisiltä ihmisiltä minkäänlaista tukea tai ymmärrystä. Opi hyväksymään erilaiset mielipiteet ja esitä vasta-argumentteja, jos olet asiasta kirjoittajan kanssa eri mieltä. Niin minäkin teen, ja tulen tekemään. Tämä on kuitenkin keskustelupalsta ja keskusteluissa on oikeus olla eri mieltä, koska muuten tämä olisi monologista peesailua ilman mitään väriä.
Vankiloihin joutuu hyvin erilaisia ihmisiä hyvin erilaisista syistä. Murhaajat ovat tehneet niin peruttamattoman teon, että yksityisyyden suojan voi unohtaa. Menepä lukemaan jotain murha.infoa, siellä sitä vasta keskustellaankin kursailematta. Sitten on kaiken lisäksi näitä, jotka itse haluavat julkisuuteen maineensa avulla, ihmiset, jotka eivät mainetta pysty hankkimaan millään muulla keinolla, kuin puolustuskyvyttömiä tappamalla. Kuten Fouganthine, tällä palstalla nixutin67 tai jotain. Silloin pitää kestää kritiikkiäkin.
Mene sinne siellä on uusi jengikin sellainen kuin Mc.Sulo.
Ja onhan se nyt hienoa, että alkaa Suomen Laki kelpaamaan myös näille rikollisen elämäntavan valinneille. Tosin vasta sitten, kun kokevat itse joutuneensa vääryyden kohteeksi. Tähän asti on kyllä palstalla uhoiltu, että hoitavat hommansa ilman viranomaistahoja, mutta eipä se tietysti niin mene. Hieman ristiriitaista, mutta kuitenkin niin kovin loogista, kun miettii tarkemmin millaisista tyypeistä on kyse. Eivät he osaa ajatella kuin omaa napaansa ja omia etujansa.
"Kunnianloukkauksen täyttymistä arvioitaessa ydinkysymys on yleensä, onko väite tai vihjaus ollut totta, vai onko se perätön. Lähtökohtaisesti oikean tiedon esittäminen ei ole kunnianloukkaus." Mieti hieman tuon lainkohdan sisältöä, kun ex-vankien tekosia täällä puidaan. Siihen on täysi oikeus, pidit siitä tai et.
kunniloukauksen kritteerit täytyy vaikka asia olisikin perätön, pelkkä vihjaus riittää kunnialoukkaukseen.
Kunnialoukaus täytyy myös vaika asia olisikin tosi, jos se tuodaan suuren yleisön tietoisuuten.
Vaikka henkilöon istunut ei sen kunniaa saa loukata, kun se on vapautunut se on TAVALLINEN siviili pidit siitä tai et.
Illalla palaan ja alan tyhjentää tätä sontaa täältä ja jokainen asiaton menee tutkintaan itse sitä pyydän minä en ole entinen vankilajätkä.
positiivistä päivää sinulle... jatkoja...
Et siis tajua lukemaasi? Lähtökohtaisesti oikean tiedon esittäminen EI OLE KUNNIANLOUKKAUS. Oot vissiin lukumiehiä?
Asiaton menee tutkintaan? Ajattelitko tehdä rikosilmoituksia toisten henkilöiden puolesta, vai? Se voi olla hieman hankalaa, koska kunnianloukkausjutut ovat asianomistajarikoksia, eli loukattu nostaa itse syytteen, eikä sitä voi joku kolmas osapuoli hänen puolestaan tehdä.
Eli poliisisetä lukee kuinka paljon lakia rikotaan ja setä ottaa puskan ip-osotteen selville ja lähettää puskalle kirjallisen varoituksen postiluukusta nettikäytöksestä.
Näin se menee ei tarvita asianomistajaa lainkaan ei mitään puskailkaa.......he seuraa nykyään tätäkin ja myös facebookkia kyllähän te puskat nyt sen tiedätte.
Haluat siis jonkun Pohjois-Korean itsesensuurin tänne? Voitko linkittää tähän ketjuun edes yhden tekstin jossa lain mukaan täyttyy joko herjauksen tai kunnianloukkauksen määritelmä? Eikä siis mitään sellaista, että se vituttaa sinua ja siinä vittuillaan, vaan rikosnimikkeen herjaus tai kunnianloukkaus -määritelmän täyttävä viesti.
Väärä tai valheellinen tieto henkilöön kohdistuvista on
tapahtunut liikaa, en mene liikaa yksityiskohtiin vaan jos olet seurannut palstaa niin tiedät että lakia on rikottu ja aika paljon.
Ymmärrän ettei entiset vankilamiehet niin käänny poliisin puoleen mutta lakia on täällä noudatettava, onko vaikeaa noudattaa suomen lakia onko? Edes netissä?
Korostan sanaa väärä ja valheellinen tieto.
Anna pari esimerkkiä vääristä tiedoista ilman nimiä.
Sanoin jos olisit seurannut palstaa en tuo niitä herjoja esiin mitä ylläpito on jo poistanut ja koira nuolee lehtisiä ulkona- Miksi näin???.Miksi aina lehtisiä nuolee onko nissä painoväriä vai mitä?
Nyt meni kyllä täysin yli?
Se kertookin kaiken oleellisen...
onko vaikea noudattaa lakia, onko?
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9004363/thread
onko toisella ollut paha olo teoistaan. tai vaikka kommentoi että psykopaattinen persoonallisuus on todettu virkamiesten tutkimuksissa. Se ei tietääkseni ole herjausta, vaan kysymistä ja lehdissäkin kerrotun asian toteamista.
Että sä oot idiootti, onko pahamieli,,,,!!!! tee treffit ja kysy se häneltä kasvokkain mitä helvettiä sä siitä paltalla vingut ja sitten kuule yksi asia meneekö se jo jakeluun!!!!
Tai pyydä kehitystuki palstaa tekee hänestä jo oma palsta ei tää ole mikään omatuntopalsta!
Oliko sulle noin kova juttu kun hän lopuilta vapautui? sä vinguit siitä täällä jo vuosia etukäteen ja kauhistelit ja maalasit piruja seinille.
KUINKA SE LISTII IHMISIÄ TUON TUOSTA KUN VAPAUTUU.
Minä en ole tälle palstallekaan tullut kuin vasta pari kolme viikkoa sitten. En ole palstalla ikinä aiemmin käynytkään
Niin,
HÄIVY!!!!
Sanot vain niin. Kun kerron että tulin tänne vasta pari viikkoa sitten. Tuohan on jo herjausta. Teet sitä itse mistä puhut. Kuinka voit ruveta väittämään että toinen olisi vuosikausia jostakin puhunut kun tulin palstalle vasta pari viikkoa sitten. häivyhän kuule itse. Poistelet asiallisia viestejä ja tänne jätät vain kaikki pissa ja kakka jutut mitkä itseäsi miellyttää ja jotka olet varmaan itse kirjoittanutkin
en ole kirjoittanut tänne mitään asiatonta/ja joka ei olisi faktaa ja lehdissä ilmoitettua. JA josta saa tietoa myös internetissä. Sellainen ei ole minkään järjen mukaan häiriköintiä tai kenenkään loukkaamista
laittanut kuin ehkä kaksi tai kolme viestiä. Sinä väännät siitä sitten vuosikausia
Jos mä haluun tietää jostakin henkilöstä etsin sen itse netistä en nyt tänne koko ajan postaa samaa asiaa aloituskaupalla, kaikki me päästään wikipediaan ja tieoihin ja finlexiin lukee tietoja, tämä on keskustelupalsta-
Ja tuo tyyli alkaa kummasti muistuttaa erään juntin tuolta savosta päin se intti ja intti kuten säkin pakkomiella mikä pakkomielle ja sun on murhat ja tapot.
Osta uusin alibi ja ala runkkaa perjanataillan ratoksi-
pari kertaa todennut fakta asian ja se on ollut siinä
kaksi kertaa. Kolmas oli kun kommentoin liivimiehiä että pitäisi liivit ottaa heiltä pois päältä. Kaikki tälle palstalle laittamani kolme viestiäni ovat olleet asiallisia. toisin kuin sinun pissa ja kakka viesisi Fionatar
vain pissa ja kakkaviesteillesi. Sen takihanne tänne jätitkin ja poistit asiallisetkeskustelut. Kyllä kritiikkiä pitää tälläkin palstalla pystyä antamaan ja ottamaan vastaan. Ja nimenomaan tällä palstalla. Täällähän ne murhamiehet ym konnat oleilevat.
sitä luntti kirjaansa lueskellu. "Täällähän ne murhamiehet ym konnat oleilevat" on tuomarin suorasukainen mielipide??? Miten olis ex-murhamiehet ja ex-konnat! He on nimittäin vapaita just tällä hetkellä, he ketkä kirjoittelee, vai meinaatko et on selleissä piuhat ja värkit ja roikkuu netissä.
Toinen juttu jos viittisit penkoo sitä lakibuukkia myös muilta sivuilta. Kohteesta "se joka on rikoksen tehnyt ja tuomionsa sovittanut" ja sä kaivat kohteita ikäänku sovitus ois kesken. Voist löytää mielenkiintoista luettavaa, sanotaan sanan "herjaus" puitteista. Joku ex vois olla oikeasti vittumainen ja järkätä sulle hankaluuksia.
Ja hei tuomari vielä yks muistutus, ota asia esiin sillon, jos yksikään ex-murhamiehistä, tappokeisareista ja konnista itse tekee aloituksen; tein sitä ja sitä ja haluun keskustella asiasta.
Nyt ei ole niin tapahtunu, vaan täällä on oman elämän komero tuomareita jotka tosi sairaassa mielessään vatvoo noit juttuja päivästä päivään.
Mitä luulet, tuleeko sulle kuset housuun suuresta ilosta jos joku skrivaisi sulle positiivisen vastauksen, kuten sen viksahtaneessa päässä näet omaksesi oikeaksi, et muiden silmin?
mitään että kenenkään sovitus olisi kesken . Viestini ovat olleet asiallisia, niitä on ollut vain 3. eikä vuosia kuten Fionatar väitti. ja faktoihin perustuvia vastauksia. Se myös jos joku kysyy onko murhamiehelle tullut teostaan pahaa oloa koskaan, ei ole minkäänlaista herjaamista vaan vain viaton kysymys
intimiteetisuoja ihmisillä olemassa, hän vastaa hänelle esitettyihin kysymyksiin koskien häntä tai jättää vastaamatta.
Rikoslain 24 luvun 8 §:n esitöiden (HE 84/1974 vp.) ja sitä edeltäneen rikoslain 27 luvun 3 a §:n esitöiden (HE 184/1999 vp.) mukaan yksityiselämän käsitteen ydin sisältää sen, että yksilöllä tulee olla tietty rauhoitettu ala, johon kuuluvat asiat hänellä on oikeus pitää omana tietonaan, jos hän haluaa.
Sama suomeksi: Kenelläkään ei ole velvollisuutta vastata, mutta on oikeus kysyä.
Jos parantaa tapansa ja syvästi katuu tekoaan, voi saada anteeksi ja aloittaa uuden elämän, sitten kun maallinen tuomio eli vapausrangaistus ja riittävän ankara sellainen on suoritettu ja teko sillä tavoin sovitettu. Mutta jos ei kadu ja vain jatkaa rikosten tekemistä, miksi pitäisi antaa anteeksi tai päästää vapauteen?