ylempi amk = master?

ylempi amk tutkinto on siis ujutettu master-tasoiseksi? englanniksi on siis master of engineering.
Eli suomeksi sanottuna se vastaa diplomi-insinööri jne. tutkintoa?

onko tää taas fiksua suomalaista meininkiä? onko vähä niin ku päällekkäin systeemit, kun barcheloreja ja mastereita tulee nykyään molemmista paikoista (amk ja yliopistot).
41049
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

väliä ole. Ihan sama onko DI vai insinööri ja mistä koulusta. On aloja joille kannattaa kouluttautua esim. lääkäri, juristi. Muut on melko turhia.

Äänestä
  • En aivan tiedä miten nämä rinnasetaan, mutta teknillisistä yliopistoistahan EI valmistu master of engineering vaan master of science.

    Äänestä

Ei ole suomalaisten keksintöä tutkintojen asemat.

Wikipediassa on esim. insinööri (ylempi amk)-tutkinnosta seuraavasti:
"Insinööri (ylempi AMK) -tutkinto vastaa Bolognan prosessin pyrkimykseen synnyttää yhteinen eurooppalainen korkeakoulutusalue vuoteen 2010 mennessä. Bolognan prosessissa pyritään mm. yhdenmukaisiin tutkintorakenteisiin. Tutkintorakenne on kaksisyklinen. Ensimmäisen syklin tutkinto on kolmi-nelivuotinen bachelor-tason tutkinto. Toisen syklin tutkintoja ovat maisterin tutkinnot ja ylemmät ammattikorkeakoulututkinnot."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Insinööri_(ylempi_AMK)
http://www.minedu.fi/OPM/Koulutus/artikkelit/bologna/index.html

18 §: "Ammattikorkeakoulussa voidaan suorittaa ammattikorkeakoulututkintoja ja ylempiä ammattikorkeakoulututkintoja. Ammattikorkeakoulututkinnot ovat korkeakoulututkintoja ja ylemmät ammattikorkeakoulututkinnot ovat ylempiä korkeakoulututkintoja. Tutkintojen asemasta korkeakoulututkintojen järjestelmässä säädetään valtioneuvoston asetuksella."
http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2009/20090564

Äänestä

Eihän toki. Insinööri (ylempi AMK) ei ole akateeminen tutkinto eikä se muutenkaan vastaa millään lailla DI-tutkintoa. Se antaa ainoastaan mahdollisuuden lähettää hakupaperit virkaan, missä edellytetään ylemmän korkeakoulututkinnon suorittamista. Tutkinnon noteeraaminen jää puhtaasti valitsijan vastuulle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hohoh kirjoitti:

ylempi amk tutkinto on siis ujutettu master-tasoiseksi? englanniksi on siis master of engineering.
Eli suomeksi sanottuna se vastaa diplomi-insinööri jne. tutkintoa?

onko tää taas fiksua suomalaista meininkiä? onko vähä niin ku päällekkäin systeemit, kun barcheloreja ja mastereita tulee nykyään molemmista paikoista (amk ja yliopistot).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu