Matkavakuutus

matkaaja

Kuinka paljon matkavakuutus maksaa suunnilleen ja onko ihan sama mistä sen hakee? ja kuinkan kauan siinä kestää kun sen hakee vai onnistuuko se käden käänteessä? Olen lähdössä toukokuun alussa ulkomaille ja pitäisi hankkia vakuutus tätä reissua varten..

7

2107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vakuutus ympäri vuoden

      Meillä on Tapiolan asiakkaina ympärivuotinen matkavakuutus. Jos olisimme ottaneet vain tiettyä matkaa varten olisi hinta ollut vain pari euroa halvempi. Siis kannattaa ottaa saman tien koko vuodeksi. Kattaa myös kotimaassa kotoa yli 50 km päähän suuntautuvat matkat, lapset kuuluvat mukaan ja tavarat myös. Kysypä omasta matkatoimistostasi. Meisän vakuutuksen hinta oli muuten n. 25-30 €/vuosi/hlö. Eli ei todellakaan kallista! Saa saman tien, on voimassa tilauspvstä lähtien kunhan muistat maksaa ajoissa. Postissa tulee vakuutuskortti jonka otat matkalle mukaan eli pidät kotimaassakin aina lompakossa. Hyvää matkaa! Itsekin lähdemme perheen kanssa toukokuun alussa pariksi viikoksi kreikan suuntaan.

      • pankista....

        Tapiolan vakuutuksen voit tehdä myös pankissa...ainakin Osuuspankki..tai soitto Tapiolaan,sieltä lähettävät paperit tulemaan ja maksulapun.


      • Anni
        pankista.... kirjoitti:

        Tapiolan vakuutuksen voit tehdä myös pankissa...ainakin Osuuspankki..tai soitto Tapiolaan,sieltä lähettävät paperit tulemaan ja maksulapun.

        Esim www.eurooppalainen.com - maksu nettipankin kautta. Ainakin Nordealla on myös omassa nettipankissaan mahdollisuus ottaa ao vakuutus. Tällä hetekllä E on pari euroa halvempi, mutta tilanne näkyy vaihtelevan.

        Ja se koko vuoden voimassaoleva vakuutus tulee kyllä kovin nopeasti maksaneeksi itsensä jos vähänkin matkustaa (riippuu kyllä vähän yhtiöstä; jos ainoa vakuutus on matkustajavakuutus, joutuu siitä maksamaan suhteessa enemmän kuin jos samassa yhtiössä on muitakin vakuutuksia.)


    • Sanni

      Jos Eurooppalaisen kautta ottaa matkavakuutuksen, se tuli muistaakseni jotain 17 €/vko/hlö.
      Me otettiin lopulta matkavakuutus omasta vakuutusyhtiöstä, koska lomaillaan ulkomailla keskimäärin 2-3 kertaa vuodessa. Keskittämällä vakuutukset samaan yhtiöön saa parhaat edut, koskee tietenkin myös matkavakuutuksia. Meillä kahden henkilön matkavakuutukset tulee vuodessa 22 € (alennukset yms. edut huomioitu hinnassa) joten noi lomakohtaiset vakuutukset ei pitemmän päälle todellakaan kannata, ja tuleehan sitä aina Suomessakin liikuttua ympäriinsä vuoden mittaan.
      Mun neuvo on, että soitat omaan vakuutusyhtiöösi ja otat sen sieltä. Noissa oman vakuutusyhtiön matkavakuutuksissa on se hyvä puoli, että se on AINA voimassa kunnes se irtisanotaan ja jos haluaa matkatavaravakuutuksen siihen lisäksi, se tulee paljon edullisemmaksi kuin esim. Eurooppalaisella.

      • matka-mikko

        tarkista nyt mistä se sinun matkavakuutesi on loppujen lopuksi,ettei vaan eurooppalaisesta.....


      • Sanni
        matka-mikko kirjoitti:

        tarkista nyt mistä se sinun matkavakuutesi on loppujen lopuksi,ettei vaan eurooppalaisesta.....

        Ei oo vakuutus Eurooppalaisessa, vaan ihan muualla. Halpa hinta, siihen kuuluu myös matkatavaravakuutus. Jos matkustelee tosi harvoin, tollanen matkakohtainen vakuutus esim. Eurooppalaisesta on kätevä. Me mennään rantalomalle 2-3 krt vuodessa, joten ei olisi mitään järkeä maksaa 17 € / vko / hlö kun niin usein matkustaa. Tosiaan tolla reilulla parilla kympillä saa matkavakuutuksen, matkatavaravakuutuksen, vastuuvakuutuksen perheelle, ja se on voimassa myös Suomessa yli 50 km kotoa matkoilla.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      84
      1369
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      52
      987
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      370
      818
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      146
      789
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      55
      709
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      707
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      658
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      625
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      622
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      604
    Aihe