Kuinka paljon matkavakuutus maksaa suunnilleen ja onko ihan sama mistä sen hakee? ja kuinkan kauan siinä kestää kun sen hakee vai onnistuuko se käden käänteessä? Olen lähdössä toukokuun alussa ulkomaille ja pitäisi hankkia vakuutus tätä reissua varten..
Matkavakuutus
7
2048
Vastaukset
- vakuutus ympäri vuoden
Meillä on Tapiolan asiakkaina ympärivuotinen matkavakuutus. Jos olisimme ottaneet vain tiettyä matkaa varten olisi hinta ollut vain pari euroa halvempi. Siis kannattaa ottaa saman tien koko vuodeksi. Kattaa myös kotimaassa kotoa yli 50 km päähän suuntautuvat matkat, lapset kuuluvat mukaan ja tavarat myös. Kysypä omasta matkatoimistostasi. Meisän vakuutuksen hinta oli muuten n. 25-30 €/vuosi/hlö. Eli ei todellakaan kallista! Saa saman tien, on voimassa tilauspvstä lähtien kunhan muistat maksaa ajoissa. Postissa tulee vakuutuskortti jonka otat matkalle mukaan eli pidät kotimaassakin aina lompakossa. Hyvää matkaa! Itsekin lähdemme perheen kanssa toukokuun alussa pariksi viikoksi kreikan suuntaan.
- pankista....
Tapiolan vakuutuksen voit tehdä myös pankissa...ainakin Osuuspankki..tai soitto Tapiolaan,sieltä lähettävät paperit tulemaan ja maksulapun.
- Anni
pankista.... kirjoitti:
Tapiolan vakuutuksen voit tehdä myös pankissa...ainakin Osuuspankki..tai soitto Tapiolaan,sieltä lähettävät paperit tulemaan ja maksulapun.
Esim www.eurooppalainen.com - maksu nettipankin kautta. Ainakin Nordealla on myös omassa nettipankissaan mahdollisuus ottaa ao vakuutus. Tällä hetekllä E on pari euroa halvempi, mutta tilanne näkyy vaihtelevan.
Ja se koko vuoden voimassaoleva vakuutus tulee kyllä kovin nopeasti maksaneeksi itsensä jos vähänkin matkustaa (riippuu kyllä vähän yhtiöstä; jos ainoa vakuutus on matkustajavakuutus, joutuu siitä maksamaan suhteessa enemmän kuin jos samassa yhtiössä on muitakin vakuutuksia.)
- Sanni
Jos Eurooppalaisen kautta ottaa matkavakuutuksen, se tuli muistaakseni jotain 17 €/vko/hlö.
Me otettiin lopulta matkavakuutus omasta vakuutusyhtiöstä, koska lomaillaan ulkomailla keskimäärin 2-3 kertaa vuodessa. Keskittämällä vakuutukset samaan yhtiöön saa parhaat edut, koskee tietenkin myös matkavakuutuksia. Meillä kahden henkilön matkavakuutukset tulee vuodessa 22 € (alennukset yms. edut huomioitu hinnassa) joten noi lomakohtaiset vakuutukset ei pitemmän päälle todellakaan kannata, ja tuleehan sitä aina Suomessakin liikuttua ympäriinsä vuoden mittaan.
Mun neuvo on, että soitat omaan vakuutusyhtiöösi ja otat sen sieltä. Noissa oman vakuutusyhtiön matkavakuutuksissa on se hyvä puoli, että se on AINA voimassa kunnes se irtisanotaan ja jos haluaa matkatavaravakuutuksen siihen lisäksi, se tulee paljon edullisemmaksi kuin esim. Eurooppalaisella.- matka-mikko
tarkista nyt mistä se sinun matkavakuutesi on loppujen lopuksi,ettei vaan eurooppalaisesta.....
- Sanni
matka-mikko kirjoitti:
tarkista nyt mistä se sinun matkavakuutesi on loppujen lopuksi,ettei vaan eurooppalaisesta.....
Ei oo vakuutus Eurooppalaisessa, vaan ihan muualla. Halpa hinta, siihen kuuluu myös matkatavaravakuutus. Jos matkustelee tosi harvoin, tollanen matkakohtainen vakuutus esim. Eurooppalaisesta on kätevä. Me mennään rantalomalle 2-3 krt vuodessa, joten ei olisi mitään järkeä maksaa 17 € / vko / hlö kun niin usein matkustaa. Tosiaan tolla reilulla parilla kympillä saa matkavakuutuksen, matkatavaravakuutuksen, vastuuvakuutuksen perheelle, ja se on voimassa myös Suomessa yli 50 km kotoa matkoilla.
- Anonyymi
Tarvitsetko apua matkavakuutuksen hankintaan tai haluatko selvittää tarkemmat hinnat ja ehdot? https://kodinplaza.fi/ avulla tavoitat helposti yhdellä tarjouspyynnöllä alueellasi toimivat sekä tarjouspyynnöstäsi kiinnostuneet palveluntarjoajat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä25046Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1705041Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa243649Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1743464Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss422987Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1082719Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie322094Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky121954Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy191915Eutanasia?
Kertokaas omia mielipiteitä eutanasiaan liittyen. Onko mielestäsi oikein vai väärin ja miksi?21634