Maailmassa on jo liiaksi lapsia ja tämän takia elävät äärimmäisessä köyhyydessä, lapsityövoimassa, hyväksikäytettävänä ja kuolevat jo ennen 15 ikävuotta... Mieti vielä kerran millaisen elämän pystyt lapselle tarjoamaan. Jos ei edes perus-taloudellisia asioita ole hoidettu kuntoon ja aiot kituutella sossun rahoilla yhteiskunnan parasiittina, et ole valmis vanhemmaksi.
Se vaati sitoutumista, vuosi toisensa jälkeen huolen pitoa ja hoivaa, yöllä heräämistä. Jos ei rahkeet riitä, kyllästyt lapseen kun se ei enää ole pieni pallero, se oppii puhumaan ja sillä on omat tarpeensa, etkä edes voi ostaa kunnon ravitsevaa ruokaa, virikkeitä ja vaatteita lapselle, ET OLE VALMIS VANHEMMAKSI!
Vauva!
4
1969
Vastaukset 4
- pirpeee
Hmmm.. No jos tuosta nyt yhtään lukee rivien välistä, niin vaan rikkaat uraihmiset tai hirveän perinnön saaneet ovat valmiita anhemmiksi!!
Itse olen siivoojan ja sähkömiehen tytär, minulla on neljä sisarusta. Koskaan ei ole puuttunut vaatteita päältä, ei kenelläkään meistä. Ja usein vielä ovat merkkivaatteita (toki vaatteita ei saatu joka viikko) Ja aina on ollut jääkaappi täynnä ruokaa! Ja ihan hyvässä kodissa asunut, vaikka vuokra-asunto olikin!
Itse asun tällä hetkellä vuokra-asunnossa olen työssä vain kaupassa mieheni on autoasentaja. Ikää löytyy 25 ja 24 Ja PieniPrinsessa on 4kk! Hyvin on riittänyt rahaa ruokaan, vaippoihin, vaatteisiin ja lainaakaan ei ole tarvinnut ottaa, kun ei tarvitse elää mitään luksuselämää ulospäin! Luksus elämä on näiden seinien sisäpuolella, minulla on perhe ja rakastava sellainen! - :):):):):)
jotain asiaakin????
- nyt heti
pitää poistaa, haloo seriffiiiiiii !
- ?
Eli siis kun ensin ollaan hyvätuloisia/keskituloisia, mutta toinen vanhemmista tai pahimmassa tapauksessa molemmat joutuvat työttömiksi ja sossun luukulle, niin lapset pitäisi tämän vuoksi ottaa pois?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3201388Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja3301316- 1061102
Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔50998- 105981
- 106930
- 111792
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh22787- 70633
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh5627