töhnä pyykeissä

ei pese,ei

mistä johtuu ruskea töhnä pyykeissä kun otan ne koneesta?Sellasia pieniä tiploja siellä täällä,itse töhnä lähtee pois sipaisemalla mutta jättää tietty läntin.

3

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pesukone traktori

      onko sulla vanhakin kone - ootko puhdistanut konetta - ajanut tyhjillään kuumalla pesulla, ehkä sitruunahappoa käyttänyt tms.

    • pesukoneesi likainen

      Kokeileppas tätä laita pyykkikoneesi rumpuun ruokasoodaa päälle etikkaa ja kuumin pesuohjelma mitä tiedät.
      Lisäksi pyyhi kaikki rumun kumitiivisteiden välit huolellisesti ja puhdista nukkasihti.

      Koneeseen voi myös käyttää sitruunahappoa ( apteekista saatavissa)

    • Elli Etikka

      Pari keinoa mullakin...

      1.Sitruunahappo mainittiinkin, jota saa apteekista kysymällä. Maksaa sen muutaman euron. Happo ja 90 asteen pesu kone tyhjillään.

      2.Etikkaa desi-kaksi ja kyllä tulee raikas tuoksu, ja puhdas kone. Siis etikkaa tyhjään koneeseen ja käy ihan 40 asteen pesukin. Halvempi vaihtoehto.

      Kone pitäisi puhdistaa ainakin kerran puolessa vuodessa, jotta tosiaan välttyisi kaikenmaailman levä-haju-kakkapyykiltä :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      280
      10306
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      244
      5993
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      173
      5424
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      95
      5048
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      19
      3315
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      9
      2714
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      214
      2612
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      17
      2434
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2284
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      382
      2207
    Aihe