Mitä maksoi evakointi

Meni tuhkatkin pesäs

eli mitä olette joutuneet maksamaan Euroopan kaupungeista bussikuljetuksista Tallinnaan tai Ruotsiin.
Me maksoimme Berliini - Tallinna tilauskyydistä 3000€ 35 paikaisella bussilla.
Pääsimme lähtemään lauantaina aamulla ja maanantaina olimme Helsingissä eli kotona, ennen puoltapäivää.
Tallinnassa olimme sunnuntaina klo 16.00 muttei iltalaivoihin saanut lippuja, joten yövyimme hotellissa ja lepäsimme edellisen reilun vuorokauden rasituksista.

2

381

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • a_jos

      Hampurin liepeiltä ostimme auton, 300ENissan Nicran jollla ajoimme Tallinnan kautta Suomeen. Meitä oli 3 matkaajaa, joten ei kovin kallista, mutta antoisa ja poikkeava matka muuten. Kesti 64 tuntia Tallinnaan.

    • Eurooppa tutuksi

      Noin 500 euroa laskeskeltiin menneen per naama kun tultiin kotiin Istanbulista. Sikseenkään ei paha, että matkaa kertyi n. 4 200 km, kun tehtiin mutka Münchenin kautta osittain aikataulusyiden (ei olla perillä keskellä yötä) ja osittain sen takia, että ei ollut mahdollisuutta käyttää nettiä Istanbulin lentokentällä, eikä 36 h kestäneellä bussimatkalla Istanbul-München (210 e/kärsä). Eli Itävallassa tuli käväistyä 2 kertaa, mutta menomatkalla bussi ei ajanut Wieniin, mistä olisi sitten päässyt taas Varsovaan. Mietittiin myös jäätäisiinkö Budapestista kyydistä, mutta ei ollut mitään tietoa miten sieltä taas sitten pääsisi kohti Tallinnaa. Ainoa tieto oli että junalla pääsisisi sieltä Varsovaan, mutta sitä yhteyttä ei suositeltu ja oli kuulemma sikakallis. Junamatkat München-Varsova 150 e/ kärsä, bussimatka Varsova-Tallinna 70e/ kärsä. Laivaliput 30e/kärsä.
      11 Euroopan valtiota nähty (12 jos sen Itävallan laskee 2 kertaa). Turkki, Bulgaria, Serbia, Unkari, Itävalta, Saksa, Slovakia, Puola, Liettua, Latvia ja Viro...Seuraavana ostoslistalla on miniläppäri ja Venäjän vuosiviisumi. Oltais nimittäin oltu jo melkein viikko sitten perillä jos olisi ollut ko viisumi. Venäjälle nimittäin lennot loppuivat Turkista vasta maanantaina. Ja rahaahan toi vaan on. Terveys on tallella ja kotona ollaan turvallisesti. Ei sitä odotteluakaan kenenkään hermo kestä, kun lentokentältä neuvotaan vain että katsoka hs.fi, sieltä mekin katsotaan koska taas lennetään...jos joskus tänä vuonna vielä lennetään...Hyvä Finski!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      39
      4188
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      242
      4012
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      135
      3128
    4. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      16
      3021
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      2994
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      73
      2706
    7. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      98
      2453
    8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      120
      2085
    9. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      45
      1985
    10. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      24
      1770
    Aihe