Avokelan puolaus.

Qalastaja13

Niin,eli ostin elämäniensimäisen avokelan,ja nyt ongelmana on että en osaa laittaa siihen siimoja.

Nopeita vastauksia kiitos!

4

5155

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sekaisin jigeistä

      Olen noihin avokeloihini kelannut alle täytettä punotulla kalastusnarulla. Lieneekö jotain pitkänsiiman perukenarua. Nykyisin jatkan sen sitten noin 50 m kuitusiimalla. Pitää olla kylläkin ristiinpuolaava haspeli, jos kuitusiimaa käyttää. Kelaan ei saa puolata liikaa. Näkyy kyllä niin, että heittäessä siimaan tulee sotkupaikka. Siitä kohdasta on sitten ainakin katkaistava liiat pois. Käytännössä puolan reunaa näkyy ainakin minulla 2 milliä vähintään, eli on selvä pykälä. Pykälä varmistaa, ettei puolalta lähde useita lenkkejä kerralla.

      Tapahtuu teknisesti niin, että teet puolaan kiristyvän solmun. Ainakin pari kertaa ympäri ja sitten vasta solmu. Muuten tulee luistava vyyhti siihen. Joku käyttää pientä teipin palaa varmistimena. Pujota vavan lenkeistä läpi ennen puolaan sitomista. On kätevä kelata siihen suoraan rullasta. Rulla johonkin tappiin.

      Jos käytät alustasiimaa, niin sisarsolmu on hyvä ja helppo siimojen liitokseen. On hienompiakin solmuja, mutta tuon ainakin oppii kerrasta. Ja taas kelaat vapaa käyttäen ja jätät puolan hieman vajaaksi.

      Muuten jos olet oikeakätinen, niin vaihda kampi vasemmalle puolelle. Siis kun kela roikkuu vavan alla on kampi vasemmalla. Piireissä näkee jatkuvasti kun ei ole tajuttu kammen oikeaa asennusta. Ihme vääntelyillä ja käsiotteen vaihtamisella heittelevät.

      • kalamies...

        monofiilisiimaa se on mielestäni mukavampi käyttää kuin kuitusiimaa. Kuitusiima ei ole venyvä siima kuten monofiili, kuitusiimaa on vahvempaa ja on pitemmät heitot.

        Amerikassa harrastetaan kuka saa ohuemmalla siimalla isomman kalan. itse olen saanut luonnontaimenen 3kg 0,25 mm monosiimalla. Kuitusiimalla voi nostaa kalan ylös nopeammin kuin monofiilisiimalla. Viime kesänä olin haukipyynnissä siskoni poikien kanssa, pojat kalasteli kuitusiimalla nosteli veneeseen muutamassa minuutissa monta 6 kg haukeja minulta meni 10- 15 min.

        Minulta meni kuitusiima poikki kun pääsi noin 6-8 kilon taimen muistaakseni siima paksuus oli ehkä 0.16 mm. Kuitusiiman ikä on lyhympi

        Se on makukysymys.


    • Rullapulla

      Kuitusiima ei ole kovin herkkä kiertymään mutta monifiili on. Tehtaassa siima kelataan myyntikelalle joko rullaamalla - vrt. avokelan sisäänpuolaus, tai useimmin samalla tavalla kuin haspelin sanka sen kelaa.Eräänlainen vispiä kiertää kelajonoa ja täyttää kunkin kelan yksitellen mutta kuitenkin niin,että esimerkiksi tuhannen metrin yhtenäinen siimapituus on kymmenellä sadan metrin kelalla. Jos tahdot kelallesi kierteettömän siiman,toimit näin. Katsot ostamasi kelan sangan kiertosuunnan, asetat myyntikelan niin että siima tulee ulos kelan sivusta ja rullautuu samaan suuntaan auki kuin sanka kiertää. Näin myyntikelalla oleva kierre kuoleutuu siiman siirtyessä omalle kelallesi.

      Jos rullaat siiman kelallesi akselia reiässä käyttäen,saat jokaista sisäänkelattua kierrosta kohti puolikierteen. Jos myyntikela on väärin päin sivusta purettaessa,saat jokaista sisäänkelattua kierrosta kohti kaksoiskierteen,tämä on pahin vaihtoehto.
      Joissakin myyntikeloissa purkutapa on mainittu.Joissakin kelan toinen reuna on ympyrä, toinen esimerkiksi kahdeksankulmio.Tällaista kelaa ei missään tapauksessa pidä purkaa kulmikkaalta sivulta.

      Sinun siis pitää tietää miten siima myyntikelalle on kelattu välttääksesi kierteen. Puratpa kelan miten tahansa,katso kymmenen metrin kelauksen jälkeen muodostuuko kierrettä. Jos sitä tulee,purkutapa on väärä. Vaihda tapaa ja koeta uudelleen. Haspelille kelattaessa 80%:ssa tapauksista oikea tapa on purkaa siima sivusta ja siten,että siima purkautuu samaan suuntaan kuin se virvelin rullalle kelautuu. Myös kuitusiimaan tulee samanlainen kierre mutta siinä sen haitta on pienempi.
      Jos olet kelannut siiman väärin ja siinä on kierre tai kierre syntyy ajanmittaan vaikkapa lippoja heitellessä, sen saa helposti pois laskemalla uistimettoman ja peruukkeettoman siiman veneen perään ja vetämällä sitä perässä muutaman sata metriä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      142
      1630
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1091
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      70
      970
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      327
      922
    5. 68
      753
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      733
    7. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      69
      671
    8. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      639
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      601
    10. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      581
    Aihe