Taustan leikkaaminen

bittimega

Miten saa kuvan taustan leikattua pois niin, että kuvan laita on tasainen ja siisti eikä "sahalaitainen". Olen kokeillut lassolla, quick selection toolilla ja magic wandilla sekä säätänyt refine edge valikosta eikä silti saa siistiä jälkeä nopeasti..Kuvien kokoa ei ole muutettu mitenkään. Onko syy käsiteltävien kuvien huonossa laadussa? Onko tähän jotain nopeata ja helppoa keinoa?

5

1232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valinnan tekee esim. lassolla (tai mun mielestä polyg.-valitsin parempi) huolellisesti ja lopputulos on "sahalaitainen", kyse on liian vähistä pikseleistä kuvassa.

    • jooteppi

      Tarkoittanet huonolla laadulla matalaa resolutiota? Siihen ei helppoa ratkaisua taida löytyä..

      En usko että kyse olisi matalasta resolutiosta. Näkisit silmällä jos kuva olisi niin pikselinen ja epätarkka että lassolla leikattaessa näkyisi pikselilaita (sahalaita). Voikohan kyse olla siitä, että aukaisemasi kuva ei nyt vastaa kuvan todellista kokoa, eli työskentelytilassasi oleva kuva on zoomattu todellisesta koosta ylös- tai alaspäin? Photoshoppihan zoomaa siinä avattavan kuvan pienemmäksi ja työskentelytilaan mahtuvaksi automaattisesti. Virheellinen työtila saattaa siis myös ilmetä niinkuin sanoit.

      Kuvan oikean/fyysisen 100% koon saat "(engl.) Navigator"-ikkunassa vierittämällä zoom-liukua kohtaan "100%" tai syöttämällä luku siihen käsin. Koko ikkunan saat kohdasta "window" - "navigator".

      • siihen, että kysyjä ei oikein ole ajan tasalla kuvankäsittelynsä kanssa, onhan sekin mahdollista. Vasta tulostetusta kuvasta voi siinä tapauksessa päätellä, onko kaikki kunnossa. Siisteimmän monitorikuvan saa (niinkuin edellinen vastaaja totesikin) siis 100% zoomilla. Myös 50% ja 25% antavat melko totuudenmukaisen vaikutelman.


      • colrathfuriae
        ThreeMice kirjoitti:

        siihen, että kysyjä ei oikein ole ajan tasalla kuvankäsittelynsä kanssa, onhan sekin mahdollista. Vasta tulostetusta kuvasta voi siinä tapauksessa päätellä, onko kaikki kunnossa. Siisteimmän monitorikuvan saa (niinkuin edellinen vastaaja totesikin) siis 100% zoomilla. Myös 50% ja 25% antavat melko totuudenmukaisen vaikutelman.

        Nopean nopeata keinoa ei sinänsä kuvan leikkaamiseen ole jos haluaa hyvää jälkeä. Parhaimman lopputuloksen saa niin pienessä kuin isossakin kuvassa käyttämällä Eraser toolia jossa seuraavat asetukset: Spacing 1% sekä Hardness 90-100%.

        Mikäli et omaa vakaata kättä, voit painaa kumitustyökalulla ensiksi aloituskohdan ja tämän jälkeen Shift näppäin pohjassa pitäen klikkailla seuraavaan kohtaan, siitä taas seuraavaan ja niin pois päin.


        * Huom: tsekkaa myös että Photarin asetuksissa on kursori puolella Full Size Brush Tip päällä.

        -----------
        Colrath Furiae
        http://www.blackbyte.fi


      • photopää
        colrathfuriae kirjoitti:

        Nopean nopeata keinoa ei sinänsä kuvan leikkaamiseen ole jos haluaa hyvää jälkeä. Parhaimman lopputuloksen saa niin pienessä kuin isossakin kuvassa käyttämällä Eraser toolia jossa seuraavat asetukset: Spacing 1% sekä Hardness 90-100%.

        Mikäli et omaa vakaata kättä, voit painaa kumitustyökalulla ensiksi aloituskohdan ja tämän jälkeen Shift näppäin pohjassa pitäen klikkailla seuraavaan kohtaan, siitä taas seuraavaan ja niin pois päin.


        * Huom: tsekkaa myös että Photarin asetuksissa on kursori puolella Full Size Brush Tip päällä.

        -----------
        Colrath Furiae
        http://www.blackbyte.fi

        Eraser tool? itse pidän yhtenä turhimmista välineistä, paitsi piirtämisessä piirtopöydän avulla.

        Itse asiassa pen toolilla saa tehtyä syväyksen kaikkein parhaiten, koska se ei mene pikselien mukaisesti vaan puhtaasti vektorina, näin ollen ei synny sahalaitaa mitä syntyy lassolla.

        Aika pitkälle rajaukseen käytettävä työkalu on kiinni siitä millainen kuva pitäisi rajata.

        Studiossa kuvattu jossa tausta esim. valkoinen on helppo rajata. Myös color range on uskomattoman kätevä joissakin tilanteissa. :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      41
      4638
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      53
      2524
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1034
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1005
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      70
      896
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      115
      885
    7. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      70
      854
    8. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      805
    9. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      48
      790
    10. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      48
      736
    Aihe