Miten saa kuvan taustan leikattua pois niin, että kuvan laita on tasainen ja siisti eikä "sahalaitainen". Olen kokeillut lassolla, quick selection toolilla ja magic wandilla sekä säätänyt refine edge valikosta eikä silti saa siistiä jälkeä nopeasti..Kuvien kokoa ei ole muutettu mitenkään. Onko syy käsiteltävien kuvien huonossa laadussa? Onko tähän jotain nopeata ja helppoa keinoa?
Taustan leikkaaminen
5
1196
Vastaukset
valinnan tekee esim. lassolla (tai mun mielestä polyg.-valitsin parempi) huolellisesti ja lopputulos on "sahalaitainen", kyse on liian vähistä pikseleistä kuvassa.
- jooteppi
Tarkoittanet huonolla laadulla matalaa resolutiota? Siihen ei helppoa ratkaisua taida löytyä..
En usko että kyse olisi matalasta resolutiosta. Näkisit silmällä jos kuva olisi niin pikselinen ja epätarkka että lassolla leikattaessa näkyisi pikselilaita (sahalaita). Voikohan kyse olla siitä, että aukaisemasi kuva ei nyt vastaa kuvan todellista kokoa, eli työskentelytilassasi oleva kuva on zoomattu todellisesta koosta ylös- tai alaspäin? Photoshoppihan zoomaa siinä avattavan kuvan pienemmäksi ja työskentelytilaan mahtuvaksi automaattisesti. Virheellinen työtila saattaa siis myös ilmetä niinkuin sanoit.
Kuvan oikean/fyysisen 100% koon saat "(engl.) Navigator"-ikkunassa vierittämällä zoom-liukua kohtaan "100%" tai syöttämällä luku siihen käsin. Koko ikkunan saat kohdasta "window" - "navigator".siihen, että kysyjä ei oikein ole ajan tasalla kuvankäsittelynsä kanssa, onhan sekin mahdollista. Vasta tulostetusta kuvasta voi siinä tapauksessa päätellä, onko kaikki kunnossa. Siisteimmän monitorikuvan saa (niinkuin edellinen vastaaja totesikin) siis 100% zoomilla. Myös 50% ja 25% antavat melko totuudenmukaisen vaikutelman.
- colrathfuriae
ThreeMice kirjoitti:
siihen, että kysyjä ei oikein ole ajan tasalla kuvankäsittelynsä kanssa, onhan sekin mahdollista. Vasta tulostetusta kuvasta voi siinä tapauksessa päätellä, onko kaikki kunnossa. Siisteimmän monitorikuvan saa (niinkuin edellinen vastaaja totesikin) siis 100% zoomilla. Myös 50% ja 25% antavat melko totuudenmukaisen vaikutelman.
Nopean nopeata keinoa ei sinänsä kuvan leikkaamiseen ole jos haluaa hyvää jälkeä. Parhaimman lopputuloksen saa niin pienessä kuin isossakin kuvassa käyttämällä Eraser toolia jossa seuraavat asetukset: Spacing 1% sekä Hardness 90-100%.
Mikäli et omaa vakaata kättä, voit painaa kumitustyökalulla ensiksi aloituskohdan ja tämän jälkeen Shift näppäin pohjassa pitäen klikkailla seuraavaan kohtaan, siitä taas seuraavaan ja niin pois päin.
* Huom: tsekkaa myös että Photarin asetuksissa on kursori puolella Full Size Brush Tip päällä.
-----------
Colrath Furiae
http://www.blackbyte.fi - photopää
colrathfuriae kirjoitti:
Nopean nopeata keinoa ei sinänsä kuvan leikkaamiseen ole jos haluaa hyvää jälkeä. Parhaimman lopputuloksen saa niin pienessä kuin isossakin kuvassa käyttämällä Eraser toolia jossa seuraavat asetukset: Spacing 1% sekä Hardness 90-100%.
Mikäli et omaa vakaata kättä, voit painaa kumitustyökalulla ensiksi aloituskohdan ja tämän jälkeen Shift näppäin pohjassa pitäen klikkailla seuraavaan kohtaan, siitä taas seuraavaan ja niin pois päin.
* Huom: tsekkaa myös että Photarin asetuksissa on kursori puolella Full Size Brush Tip päällä.
-----------
Colrath Furiae
http://www.blackbyte.fiEraser tool? itse pidän yhtenä turhimmista välineistä, paitsi piirtämisessä piirtopöydän avulla.
Itse asiassa pen toolilla saa tehtyä syväyksen kaikkein parhaiten, koska se ei mene pikselien mukaisesti vaan puhtaasti vektorina, näin ollen ei synny sahalaitaa mitä syntyy lassolla.
Aika pitkälle rajaukseen käytettävä työkalu on kiinni siitä millainen kuva pitäisi rajata.
Studiossa kuvattu jossa tausta esim. valkoinen on helppo rajata. Myös color range on uskomattoman kätevä joissakin tilanteissa. :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest1097068Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4945221Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1453211Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed2152611Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t352297Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m431262En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su771222Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu111159- 1111123
Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta
Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä671106