Miten saa kuvan taustan leikattua pois niin, että kuvan laita on tasainen ja siisti eikä "sahalaitainen". Olen kokeillut lassolla, quick selection toolilla ja magic wandilla sekä säätänyt refine edge valikosta eikä silti saa siistiä jälkeä nopeasti..Kuvien kokoa ei ole muutettu mitenkään. Onko syy käsiteltävien kuvien huonossa laadussa? Onko tähän jotain nopeata ja helppoa keinoa?
Vastaukset 5
valinnan tekee esim. lassolla (tai mun mielestä polyg.-valitsin parempi) huolellisesti ja lopputulos on "sahalaitainen", kyse on liian vähistä pikseleistä kuvassa.
- jooteppi
Tarkoittanet huonolla laadulla matalaa resolutiota? Siihen ei helppoa ratkaisua taida löytyä..
En usko että kyse olisi matalasta resolutiosta. Näkisit silmällä jos kuva olisi niin pikselinen ja epätarkka että lassolla leikattaessa näkyisi pikselilaita (sahalaita). Voikohan kyse olla siitä, että aukaisemasi kuva ei nyt vastaa kuvan todellista kokoa, eli työskentelytilassasi oleva kuva on zoomattu todellisesta koosta ylös- tai alaspäin? Photoshoppihan zoomaa siinä avattavan kuvan pienemmäksi ja työskentelytilaan mahtuvaksi automaattisesti. Virheellinen työtila saattaa siis myös ilmetä niinkuin sanoit.
Kuvan oikean/fyysisen 100% koon saat "(engl.) Navigator"-ikkunassa vierittämällä zoom-liukua kohtaan "100%" tai syöttämällä luku siihen käsin. Koko ikkunan saat kohdasta "window" - "navigator".siihen, että kysyjä ei oikein ole ajan tasalla kuvankäsittelynsä kanssa, onhan sekin mahdollista. Vasta tulostetusta kuvasta voi siinä tapauksessa päätellä, onko kaikki kunnossa. Siisteimmän monitorikuvan saa (niinkuin edellinen vastaaja totesikin) siis 100% zoomilla. Myös 50% ja 25% antavat melko totuudenmukaisen vaikutelman.
- colrathfuriae
ThreeMice kirjoitti:
siihen, että kysyjä ei oikein ole ajan tasalla kuvankäsittelynsä kanssa, onhan sekin mahdollista. Vasta tulostetusta kuvasta voi siinä tapauksessa päätellä, onko kaikki kunnossa. Siisteimmän monitorikuvan saa (niinkuin edellinen vastaaja totesikin) siis 100% zoomilla. Myös 50% ja 25% antavat melko totuudenmukaisen vaikutelman.
Nopean nopeata keinoa ei sinänsä kuvan leikkaamiseen ole jos haluaa hyvää jälkeä. Parhaimman lopputuloksen saa niin pienessä kuin isossakin kuvassa käyttämällä Eraser toolia jossa seuraavat asetukset: Spacing 1% sekä Hardness 90-100%.
Mikäli et omaa vakaata kättä, voit painaa kumitustyökalulla ensiksi aloituskohdan ja tämän jälkeen Shift näppäin pohjassa pitäen klikkailla seuraavaan kohtaan, siitä taas seuraavaan ja niin pois päin.
* Huom: tsekkaa myös että Photarin asetuksissa on kursori puolella Full Size Brush Tip päällä.
-----------
Colrath Furiae
http://www.blackbyte.fi - photopää
colrathfuriae kirjoitti:
Nopean nopeata keinoa ei sinänsä kuvan leikkaamiseen ole jos haluaa hyvää jälkeä. Parhaimman lopputuloksen saa niin pienessä kuin isossakin kuvassa käyttämällä Eraser toolia jossa seuraavat asetukset: Spacing 1% sekä Hardness 90-100%.
Mikäli et omaa vakaata kättä, voit painaa kumitustyökalulla ensiksi aloituskohdan ja tämän jälkeen Shift näppäin pohjassa pitäen klikkailla seuraavaan kohtaan, siitä taas seuraavaan ja niin pois päin.
* Huom: tsekkaa myös että Photarin asetuksissa on kursori puolella Full Size Brush Tip päällä.
-----------
Colrath Furiae
http://www.blackbyte.fiEraser tool? itse pidän yhtenä turhimmista välineistä, paitsi piirtämisessä piirtopöydän avulla.
Itse asiassa pen toolilla saa tehtyä syväyksen kaikkein parhaiten, koska se ei mene pikselien mukaisesti vaan puhtaasti vektorina, näin ollen ei synny sahalaitaa mitä syntyy lassolla.
Aika pitkälle rajaukseen käytettävä työkalu on kiinni siitä millainen kuva pitäisi rajata.
Studiossa kuvattu jossa tausta esim. valkoinen on helppo rajata. Myös color range on uskomattoman kätevä joissakin tilanteissa. :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1831520
- 841322
- 1041048
- 48879
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40773Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..9721Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83646Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.104613Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30601Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45567