Miten saa kuvan taustan leikattua pois niin, että kuvan laita on tasainen ja siisti eikä "sahalaitainen". Olen kokeillut lassolla, quick selection toolilla ja magic wandilla sekä säätänyt refine edge valikosta eikä silti saa siistiä jälkeä nopeasti..Kuvien kokoa ei ole muutettu mitenkään. Onko syy käsiteltävien kuvien huonossa laadussa? Onko tähän jotain nopeata ja helppoa keinoa?
Taustan leikkaaminen
5
1189
Vastaukset
valinnan tekee esim. lassolla (tai mun mielestä polyg.-valitsin parempi) huolellisesti ja lopputulos on "sahalaitainen", kyse on liian vähistä pikseleistä kuvassa.
- jooteppi
Tarkoittanet huonolla laadulla matalaa resolutiota? Siihen ei helppoa ratkaisua taida löytyä..
En usko että kyse olisi matalasta resolutiosta. Näkisit silmällä jos kuva olisi niin pikselinen ja epätarkka että lassolla leikattaessa näkyisi pikselilaita (sahalaita). Voikohan kyse olla siitä, että aukaisemasi kuva ei nyt vastaa kuvan todellista kokoa, eli työskentelytilassasi oleva kuva on zoomattu todellisesta koosta ylös- tai alaspäin? Photoshoppihan zoomaa siinä avattavan kuvan pienemmäksi ja työskentelytilaan mahtuvaksi automaattisesti. Virheellinen työtila saattaa siis myös ilmetä niinkuin sanoit.
Kuvan oikean/fyysisen 100% koon saat "(engl.) Navigator"-ikkunassa vierittämällä zoom-liukua kohtaan "100%" tai syöttämällä luku siihen käsin. Koko ikkunan saat kohdasta "window" - "navigator".siihen, että kysyjä ei oikein ole ajan tasalla kuvankäsittelynsä kanssa, onhan sekin mahdollista. Vasta tulostetusta kuvasta voi siinä tapauksessa päätellä, onko kaikki kunnossa. Siisteimmän monitorikuvan saa (niinkuin edellinen vastaaja totesikin) siis 100% zoomilla. Myös 50% ja 25% antavat melko totuudenmukaisen vaikutelman.
- colrathfuriae
ThreeMice kirjoitti:
siihen, että kysyjä ei oikein ole ajan tasalla kuvankäsittelynsä kanssa, onhan sekin mahdollista. Vasta tulostetusta kuvasta voi siinä tapauksessa päätellä, onko kaikki kunnossa. Siisteimmän monitorikuvan saa (niinkuin edellinen vastaaja totesikin) siis 100% zoomilla. Myös 50% ja 25% antavat melko totuudenmukaisen vaikutelman.
Nopean nopeata keinoa ei sinänsä kuvan leikkaamiseen ole jos haluaa hyvää jälkeä. Parhaimman lopputuloksen saa niin pienessä kuin isossakin kuvassa käyttämällä Eraser toolia jossa seuraavat asetukset: Spacing 1% sekä Hardness 90-100%.
Mikäli et omaa vakaata kättä, voit painaa kumitustyökalulla ensiksi aloituskohdan ja tämän jälkeen Shift näppäin pohjassa pitäen klikkailla seuraavaan kohtaan, siitä taas seuraavaan ja niin pois päin.
* Huom: tsekkaa myös että Photarin asetuksissa on kursori puolella Full Size Brush Tip päällä.
-----------
Colrath Furiae
http://www.blackbyte.fi - photopää
colrathfuriae kirjoitti:
Nopean nopeata keinoa ei sinänsä kuvan leikkaamiseen ole jos haluaa hyvää jälkeä. Parhaimman lopputuloksen saa niin pienessä kuin isossakin kuvassa käyttämällä Eraser toolia jossa seuraavat asetukset: Spacing 1% sekä Hardness 90-100%.
Mikäli et omaa vakaata kättä, voit painaa kumitustyökalulla ensiksi aloituskohdan ja tämän jälkeen Shift näppäin pohjassa pitäen klikkailla seuraavaan kohtaan, siitä taas seuraavaan ja niin pois päin.
* Huom: tsekkaa myös että Photarin asetuksissa on kursori puolella Full Size Brush Tip päällä.
-----------
Colrath Furiae
http://www.blackbyte.fiEraser tool? itse pidän yhtenä turhimmista välineistä, paitsi piirtämisessä piirtopöydän avulla.
Itse asiassa pen toolilla saa tehtyä syväyksen kaikkein parhaiten, koska se ei mene pikselien mukaisesti vaan puhtaasti vektorina, näin ollen ei synny sahalaitaa mitä syntyy lassolla.
Aika pitkälle rajaukseen käytettävä työkalu on kiinni siitä millainen kuva pitäisi rajata.
Studiossa kuvattu jossa tausta esim. valkoinen on helppo rajata. Myös color range on uskomattoman kätevä joissakin tilanteissa. :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1298795Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d26735204Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras263496- 362414
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1271714- 621647
Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2051491Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1381377Ajattelen sinua kiitollisuudella
Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi601139- 231101