Neuvoa kädestäpitäen tarvitsen kun on seuraavanlainen tehtävä:
Pitäisi tehdä eräs paperi esim Abiwordillä tai vastaavalla,tekstin lisäksi tulisi arkkiin liittää valokuva omista kuvatiedostoista,tiedän että se onnistuu mutta en osaa.
Olisi yksinkertaisempaa kuin kirjoita-leikkaa-liimaa-kopioi systeemillä,kiitos kovasti ennakkoon mahdollisista asiallisista vastauksista.
Selkokielellä ja
4
185
Vastaukset
- Abiwordista
tiedä mutta "tavallisella" MSWordilla löytyy valikosta "kuvakehys" -niminen juttu
jonka voi laittaa tekstin joukkoon mihin ja minkäkokoisena haluaa
ja siihen sitten voi hiiren kakkosnäppäimen klikkauksella laittaa haluamansa kuvan.
Eiköhän kaikilla tekstinkäsittelyohjelmilla tuo menne aika lailla saman kaavan mukaan.kun sattuu tässä Xubuntussa olemaan Abiword. "Lisää"-valikosta "tiedosto" olis mielestäni se oikea tapa, mutta tässä se ei kyllä onnistunut, jumittui koko nuhapumppu kone ja piti bootata. Mutta eikös se noin menis? Et maininnut käyttistä.
ThreeMice kirjoitti:
kun sattuu tässä Xubuntussa olemaan Abiword. "Lisää"-valikosta "tiedosto" olis mielestäni se oikea tapa, mutta tässä se ei kyllä onnistunut, jumittui koko nuhapumppu kone ja piti bootata. Mutta eikös se noin menis? Et maininnut käyttistä.
"Lisää kuva" löytyy ihan siitä yläpalkin pikatyökaluista ja "lisää"-valikosta. Tämä siis Linuxilla. On vähän vieras, kun teen normisti Win-puolella Word'illa. Ihan samat metkut tässä.
- aloitt.
Kiitos teille vastauksista.
Joo,käyttikseni on todellakin XP Home ja SP3,nyt se onnistui Abiwordilla,sillain se tosiaan menee että lisää>kuva>kuvan valinta ja sitten vaan lisäys.
Kuvan klikkaus oikealla hiiren napilla>muokkaa kuvaa ja kuvakoon säätö,näin se onnistui.
Hyvää la-illan jatkoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1024823Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493252Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle852979- 811737
Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411510450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1071342- 161059
Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1101029Miehen taloudellinen tilanne ja
halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah431017Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?
En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan40991